Kodėl už šildymą tenka mokėti taip brangiai?

Asociatyvi lrytas.lt/M. Patašiaus nuotr.

Šildymo sezonas neišvengiamai artėja, tačiau šiemet jis žada būti rekordiškai brangus. Alytiškiai tik gali pasidžiaugti, kad už šilumą moka ne brangiausiai, o prognozuojamas šio šildymo sezono pabrangimas jiems siekti turėtų apie 20 procentų. Situaciją vėl gelbės Vyriausybės priimtas sprendimas šildymui netaikyti PVM. „Kainos už šildymą kyla ne dėl mūsų kaltės, o dėl to, kad brangsta kuras. Jis ir sudaro didžiąją dalį šilumos kainos“, – pabrėžė Alytaus šilumos tinklų generalinis direktorius Mindaugas Nevardauskas.

Iš ko susideda šilumos kaina?

Alytaus šilumos tinklai primena, kad šilumos kaina susideda iš dviejų dalių – pastoviosios ir kintamosios. Pastaroji sudaro didžiąją dalį (daugiau nei 80 proc.) šilumos kainos ir tai yra įsigyjamo kuro sąnaudos (biokuras, gamtinės dujos, dyzelinas, superkama šiluma iš nepriklausomų šilumos tiekėjų). Pastoviąją dalį (1,78 cento už kilovatvalandę) sudaro personalo, nusidėvėjimo, kitos būtinos bendrovės veiklai skirtos sąnaudos. Be to, pastovioji kainos dalis Alytuje yra viena mažiausių iš visų šalies savivaldybių.

Kada Alytuje bus pradėtas šildymo sezonas, priklausys nuo orų. Įprastai šildymo sezono pradžią įsakymu skelbia Alytaus miesto savivaldybės administracijos vadovas. Direktorė Ona Balevičiūtė patikino, kad nors Alytus pasiruošęs taupyti, tačiau šildymo sezoną planuojama skelbti kaip įprastai – kai trijų parų oro temperatūros vidurkis nukrenta žemiau 10 laipsnių šilumos.

Pirmiausia šildymas tiekiamas įstaigoms, o gyvenamųjų namų, daugiabučių šeimininkai patys priima sprendimus, kada pradėti šildytis.

Prognozuoti sudėtinga

Kalbėdamas apie šildymo kainas, M. Nevardauskas pabrėžė, kad šiuo metu ką nors prognozuoti yra labai nedėkinga situacija, nes niekas nežino, kokios toliau laikysis kuro, dujų kainos.

„Jeigu žvelgsime iš dabarties perspektyvos, tai šildymas brangti turėtų ne daugiau 20 procentų, bet garantijų jokių nėra. Kainos keičiasi kasdien. Būna, kad vos per dieną dujų kaina šokteli 30 procentų aukštyn, o jau po savaitės nukrenta“, – tikino M. Nevardauskas.

Kūrens krosnių kurą

Alytus šildymo sezonui jau pasiruošęs, o kad pabrangimas nebūtų toks didelis, Alytaus šilumos tinklai planuoja vieną katilą pritaikyti kūrenimui krosnių kuru, kuris yra ženkliai pigesnis negu dujos.

Taip pat Alytaus šilumos tinklai šiuo metu įgyvendina ir kitą strategiškai svarbų projektą – stato naujus, modernius katilus. Vieno jų statyba turėtų būti baigta gruodį, o antrasis naudojimui bus paruoštas jau kitąmet.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *