Atomazga balsavimo kortelių ištraukimo istorijoje: ar teks Laurai Radzevičiūtei padėti mandatą?

Rugpjūčio pabaigoje įvykusiame Alytaus miesto tarybos posėdyje politikės Lauros Radzevičiūtės veiksmas, kai prieš pat balsavimą dėl Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės įstatų, struktūros ir pareigybių sąrašo projekto ji ištraukė dviejų šalia sėdinčių tarybos narių balsavimo korteles, neprasprūdo pro akis ne vienam posėdį stebėjusiam alytiškiui. Anonimas, pasirašęs Alytaus ligoninės gydytojų vardu, šį veiksmą apskundė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK), kuri pateikė verdiktą, sprendimo teisę dėl politikės mandato atėmimo palikdama Alytaus miesto tarybai. Koks bus politikų verdiktas? Kaip šią situaciją vertina Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis ir ką apie tai galvoja pati L. Radzevičiūtė?

Kol kas iš kolegų pretenzijų nėra

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės gydytojų vardu VTEK adresuotame pranešime anonimas teigė, kad L. Radzevičiūtė, ištrakdama tarybos narių (Valerijaus Venciaus ir Danutės Remeikienės) korteles prieš pat balsavimą, ribojo jų teisę pareikšti savo nuomonę ir todėl svarbūs sprendimai visam regionui nebuvo priimti. Buvo prašoma pradėti tyrimą dėl tarybos narės veikų, esą šiurkščiai pažeidusių LR Konstituciją, sulaužytos tarybos narės priesaikos ir net panaikinti tarybos narės mandatą.

Išnagrinėjusi anonimo pranešimą, VTEK nusprendė pranešimo nagrinėjimą perduoti Alytaus miesto savivaldybės tarybai.

Aiškėja, kad ši situacija galėtų būti nagrinėjama, jeigu pretenzijas dėl tokio L. Radzevičiūtės elgesio reikštų patys V. Vencius ir/ar D. Remeikienė.

Susisiekus su V. Vencium, apie šią situaciją jis nedaugžodžiavo, tik patikino, kad pretenzijų kolegei L. Radzevičiūtei jis neturi. Jo žiniomis, tokios pat pozicijos laikosi ir D. Remeikienė.

Naujienų portalo „Dzūkijos veido“ žurnalistė bandė telefonu susisiekti ir su D. Remeikiene, tačiau į skambutį ji neatsakė.

Vertina kaip demokratijos teisės pamynimą

Savo nuomonę apie šią susiklosčiusią situaciją išsakė ir Alytaus miesto meras N. Cesiulis.

„Rinkėjai kiekvienam tarybos nariui suteikė teisę priimti sprendimus. Kai viena tarybos narė priima sprendimą už kitus savo kolegas, tai paminama demokratijos teisė.

Tarybos narys pats turi teisę priimti vienokį ar kitokį sprendimą. Klausimas buvo ypač svarbus visuomenei, jis buvo aptartas komitetuose, tuomet nebuvo sulaukta nei didesnių prieštaravimų, nei pasiūlymų, nei kitokių priekaištų. Tiesiog tarybos posėdžio metu buvo padarytas politinis šou ir tai vertinu kaip ruošimąsi rinkimams.

Dabar inicijuoti kolegės elgesio vertinimą taryboje turėtų tie politikai, iš kurių buvo atimta teisė išreikši savo nuomonę. Keista, kai pati VTEK nesiima iniciatyvos pradėti tyrimo, mat jiems pranešimą atsiuntė anonimas, nors yra vaizdo įrašas, kuriame akivaizdžiai matosi neteisėti tarybos narės veiksmai.

Jeigu šie politikai sutinka, kad už juos kažkas gali nuspręsti, tuomet galime daryti išvadą, kad jie patys pritaria savo demokratijos teisės apribojimui“, – kalbėjo N. Cesiulis.

Anonimo pranešimą vertina kaip išpūstą burbulą

Apie šią situaciją naujienų portalo „Dzūkijos veidas“ žurnalistė kalbėjosi ir su pačia politike L. Radzevičiūte.

Kaip Jūs pati vertinate šį įvykį ir patį VTEK sprendimą?

Visų pirma noriu pažymėti, kad, kas liečia Alytaus ligoninės reikalus, tai ne pirmą kartą pastebiu anoniminių skundų rašinėjimo tendenciją, kurie pasirašomi ligoninės darbuotojų vardu be pavardžių. Tokius skundus niekaip kitaip negaliu vertinti, tik kaip pigią provokaciją, iš nieko išpūstą muilo burbulą, siekį eilinį kartą man pakenkti, atitraukti nuo svarbių miestui darbų ir tam tikrų asmenų interesą dėl būsimo ligoninės direktoriaus konkurso.

Kiekvienas blaivaus proto žmogus supranta, kad po tokiais anoniminiais skundais slepiasi niekingi žmonės. Vien anoniminis reikalavimas atimti iš manęs tarybos nario mandatą akivaizdžiai parodo, kad taikinys esu aš. Kodėl? Todėl kad esu nepatogi šiuo metu esančiai miesto valdžiai ir kad keliu į viešumą visas valdžios daromas niekšybes.

Beje, kalbėjau su šiuo metu ligoninės direktoriaus pareigas einančiu Artūru Vasiliausku, jokių nusiskundimų iš ligoninės darbuotojų nėra, ligoninė veikia įprastu režimu, dėl tarybos posėdyje nepatvirtintų dokumentų nieko blogo neįvyko, niekas nesugriuvo, naujas Geriatrijos skyrius atidarytas, nors posėdžio metu buvo visiems viešai meluojama, kad nepriėmus šių dokumentų, to nebus galima padaryti.

Kaip ir sakiau, šių dokumentų priėmimas skubos tvarka turi reikšmingos įtakos tik ligoninės direktoriaus konkurso organizavimui ir nenuostabu, kad tai kažkam, kas turi asmeninių interesų, nepatiko, todėl išplatintas anoniminis laiškas su reikalavimu atimti iš manęs tarybos nario mandatą.

Dėl VTEK rašto, su juo esu susipažinusi. Pabrėžiu, kad VTEK absoliučiai jokio sprendimo mano atžvilgiu nėra priėmusi, o tik prieš 2 savaites yra persiuntusi tą anoniminį skundą pagal kompetenciją Tarybai su teisiniu išaiškinimu, kokiais atvejais galimos procedūros dėl tarybos nario mandato atėmimo. Anonimus turiu nuliūdinti, mano poelgis neturi jokių tarybos nario priesaikos sulaužymo apraiškų.

Visų antra, noriu pažymėti, kad tarybos posėdyje buvo svarstomi ligoninės strateginiai dokumentai, kurie palies ne tik ligoninės darbuotojus, bet ir alytiškius. Tarybos posėdyje kilo daug diskusijų, pastebėtos reikšmingos klaidos įstatuose – svarbiausiame įstaigos dokumente. Taip kaip elgėsi meras posėdžio metu, eilinį kartą buldozeriu stumdamas svarbų, akivaizdžiai neišdiskutuotą klausimą, neleisdamas tarybos nariams kalbėti, rodė, kad kažkur labai įtartinai skubama.

Be  to, posėdžio metu, paaiškėjo, kad, rengiant strateginius dokumentus, kilo daug ginčų su naujuoju dalininku – Sveikatos apsaugos ministerija. Įvertinant, kad buvo vasara, o dokumentai tarybos nariams pateikti likus vos 10 dienų iki tarybos posėdžio, buvo būtina visapusiškai ir iš esmės į juos įsigilinti. Posėdžio metu buvo akivaizdu, kad ne visi tarybos nariai suspėjo tai padaryti. Buvo siūloma klausimą atidėti iki kito posėdžio, bet mero vairuojamas buldozeris ignoravo tarybos narių prašymus, todėl nieko kito nebeliko – tik operatyviai ištraukti korteles. Kortelių ištraukimas parodė, kad, deja, bet ligoninei ypatingos svarbos dokumentus palaiko tik 11 tarybos narių iš 27. Tad ką tai reiškia? Reiškia, kad prie šio klausimo reikia sėsti ir rimtai padirbėti, nes šis klausimas yra ypatingos reikšmės.

Su dalimi tarybos narių sekančią dieną po tarybos posėdžio pateikėme prašymą merui dėl darbo grupės sudarymo, kuri skubos tvarka sužiūrėtų visą šį reikalą. Tačiau, deja, meras nemato reikalo tokiai darbo grupei atsirasti ir toliau buldozeriu stumia šį klausimą. Beje, jau nebe pirmą kartą. Priminsiu, kad vasarą, prieš išeinant atostogų, meras bandė apeiti būsimą dalininką Sveikatos apsaugos ministeriją ir buvo suplanavęs skubos tvarka paleisti ligoninės direktoriaus konkursą, bet tarybos narių dauguma merą sustabdė ir privertė elgtis korektiškai, pagal įstatymus.

Ar pati sutinkate su tuo, kad galėjote pažeisti dviejų tarybos narių teisę išreikšti savo nuomonę balsuojant dėl vieno iš tarybos klausimų?

Kolegų tarybos narių teisės išreikšti savo nuomonę nepažeidžiau. Posėdis buvo labai įtemptas ir reikėjo priimti skubius sprendimus per 20 sekundžių. Mano didžiausia nuodėmė, kad turiu super greitą reakciją ir kai būna sudėtingos, emociškai įtemtos situacijos operatyviai reaguoju. Iš karto po šio savo poelgio abiejų savo kolegų atsiprašiau ir paklausiau, ar nesupyko dėl tokio mano poelgio. Kolegos pajuokavo, kad mintis gaudau ore ir užtikrino, kad būtų taip pat pasielgę. Be to, pažymėsiu, kad šis mano poelgis balsavimo rezultato reikšmingai nepakeitė.

VTEK palieka teisę Alytaus miesto tarybai spręsti tolimesnį Jūsų kaip politikės likimą taryboje. Ar tikite, kad iš Jūsų gali būti atimtas tarybos narės mandatas? Kokių veiksmų tokiu atveju planuotumėte imtis?

Nemanau, kad atsiras 9 tarybos nariai, kurie inicijuos tokią procedūrą, nes juridinio pagrindo tam absoliučiai jokio nėra. Na, o jeigu atsiras, kas norės papolitikuoti ir iš šios situacijos pasidaryti sau reklamos, tuomet ir spręsiu kokių veiksmų toliau imtis. Beje, visiems, o ypač anonimams, linkėčiau susitelkti prie rimtų ir miestui naudingų darbų, o ne mėnesį laiko diskutuoti apie niekingą anoniminį laiškelį.

Panašūs įrašai:

4 komentarai apie “Atomazga balsavimo kortelių ištraukimo istorijoje: ar teks Laurai Radzevičiūtei padėti mandatą?

  1. Tik Cesiulis…su Radzeviciute jau viskas aisku…as netikiu ja ir nepasitikiu ja…pasitikejimo nesukėlė niekada,…. Linkiu jai sekmes.

  2. Štai demokratijos parodijos pavyzdys. Taryba nesugeba patys užtikront savo kolegų teisės laisva valia balsuot. Ar gali tokia taryba miesto interesus atstovaut? Reiškia gali ištraukinėt balsavimo korteles ir bejėgiai? Ar patinka tai alytiškiams? Ar ne požymiai gaujinio valdymo, kur net žmogiškos normos negalioja?

  3. Beje, visiems, o ypač anonimams, linkėčiau susitelkti prie rimtų ir miestui naudingų darbų… Labai geras Tarybos narės komentaras, o kaip gerbiama narė pakomentuos savo rašinėjamus skundus visur ant visų ir visaip. Daugelį atvejų tie skundai neturi jokio pagrindo. Labai malonu būtų sulaukti komentaro.
    Ačiū

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *