25-oji Varėnos grybų šventė – šykšti grybais, bet dosni jubiliejais

Po karantininės pertraukos Varėnoje vykstanti jau 25-oji Grybų šventė šiemet ypatinga – miestas švenčia 160 metų jubiliejų. Nors šventinę nuotaiką varėniškiams aptemdė žinia, jog naktį iki pamatų sudegė Margionių klojimo teatro pastatas, vilties suteikė šventės dalyvius sveikinęs Varėnos rajono meras Algis Kašėta, žadėjęs, kad teatras bus atstatytas. Regis, ir iš pradžių lietingas būti žadėjęs oras taip pat įkvėpė optimizmo, kai pro debesis išlindo saulė. Čempionate dalyvavusiems grybautojams grybų derlius irgi nebuvo dosnus, tačiau jų dėka Varėnos miškai tapo švaresni, o nugalėtojai vis tiek buvo išrinkti.

Šventės nesugadino nei gaisras, nei oras, nei vėlavęs traukinys

Šiemet sukanka lygiai 160 metų nuo tada, kai 1862 metais rugsėjo 5 dieną Varėnoje sustojo pirmasis traukinys. Būtent nuo tada ir pardėta skaičiuoti Varėnos miesto istorija, kuri visuomet buvo susijusi su geležinkeliais ir traukiniais. Būtent šių metų simboliu tapo pasakojantis grybų traukinys, kuris į šventę turėjo atvežti svečių, tačiau gerokai vėlavo.

Nepaisant to, šventėje svečių išties netrūko. Atvyko Seimo narys Juozas Baublys, kaimyninių savivaldybių vadovai, taip pat gausybė svečių svečiuojasi iš užsienio – Kazachstano, Japonijos, Armėnijos, Taivano, Lenkijos, Ukrainos, Vokietijos.

Apie Varėnoje prasidedančią šventę pranešė įspūdinga baikerių kolona.

„Laukėm šios šventės nekantriai ir labai tam ruošėmės. Tęsiam Grybų šventės tradiciją jau 25 kartą ir ji šiemet sutapo su mūsų miesto įkūrimo diena. 160 metų – tai išties didelė istorija. Pagrindinė mūsų istorija vistik yra šilų, kaimų žmonių gyvenimas. Jie nuoširdžiai ruošėsi, gamino dzūkiškus patiekalus, gražiai puošė kiemelius. Meninė programa stebins ir džiugins visą dieną.

Dėkoju, kad Varėnos žmonės šią šventę pasitinka su tokia džiugia nuotaika. Laukėme lietaus – ačiū Dievui, jo nėra. Sulaukėm gaisrų, ir traukiniai sako vėluoja, bet dzūkų taip lengvai į šalį nepastumsi, neparklupdysi. Atstatysim visus mūsų sudegusius teatrus. Margionių kaimo klojimo teatras kitais metais veiklą vėl pradės nuo naujų pamatų, manau, kad kitais metais sulauksime daug grybų ir galėsim jais džiuginti.

Bet šiandien mūsų laukia graži diena, bendrystė, dovanokim vieni kitiems šypsenas, gerą žodį ir nepamirškim, kad Varėna yra pats nuostabiausias, mieliausias, širdzingiausias Lietuvos kraštas“, – šventės atidarymo metu kalbėjo Varėnos meras A. Kašėta.

Čempionato nugalėtojams – ir specialus prizas

Apdovanoti buvo ir nuo pat ankstyvo ryto prasidėjusio Lietuvos grybavimo čempionato nominantai ir nugalėtojai. Pastarieji kovojo dėl Varėnos mero Algio Kašėtos taurės, kurią sukūrė keramikas Petras Pretkelis iš Zakavos kaimo Varėnos rajone. Taip pat nugalėtojams buvo įsteigtas ir specialus prizas – butelis rūšinio taivanietiško viskio, kurį įsteigė Taivaniečių atstovybės ambasadoriaus atstovai.

Čempionato dalyviai, kurių šiemet buvo penkiolika komandų, turėjo vadovautis šiemet patvirtintu Grybautojų etikos kodeksu, įpareigojančiu tausoti mišką ir saugoti gamtą. Būtent tai įnešė naujovių į šių metų Lietuvos grybavimo čempionatą, mat dalyvavusios ir Grybautojų etikos kodekso reikalavimus įvykdžiusios komandos buvo apdovanotos „Ščyrų grybautojų“ sertifikatais.

Čempionatą organizavo Rima Avižienienė, o jį stebėjo ir vertino speciali komisija, kuriai vadovavo Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Giedrius Samulevičius.

„Nepaprastas, ekstremalus, su nepaprastos padėties elementais vyko Lietuvos grybavimo čempionatas. Komisija dirbo sunkiai, svėrė grybus, tačiau nugalėtojus išrinkome“, – sakė G. Samulevičius.

„Visi žinojo, kad sausa miške, grybų beveik nėra, bet vistiek rinko ne tik grybus, bet ir šiukšles. Iš viso buvo surinkta 2,123 kg grybų ir 55,820 kg šiukšlių“, – pranešė R. Avižienienė.

Šiemet Lietuvos grybų čempionato nugalėtojais tapo komanda „Grybas grybui grybas“, surinkusi 540 g grybų.

Dalyvauti čempionate sugalvojusi komanda (Skirmantė Ramoškaitė, Vida Žatkauskienė, Sigutis Dambrauskas ir Milda Valančiauskienė) tai darė pirmą kartą ir tikėjosi tiesiog dalyvauti ir gerai praleisti laiką, bet tikrai nesitikėjo laimėti.

„Čia tiek vietinių žinovų, kurie žino kiekvieną krūmą, po kuriuo auga grybai, tai galvojom, kad jie laimės. Mes atvažiavome tiesiog dalyvauti ir pasidžiaugti“, – tikino M. Valančiauskienė.

Komanda tikino, kad laimėjimas užkrėtė dalyvauti Lietuvos grybavimo čempionate ir kitąmet, tik jau grybų derliaus norėtųsi didesnio.

„Sunku buvo rasti grybų, nedėkingi metai, miške sausa. Bet tikime, kad grybų šiemet dar bus“, – vylėsi M. Valančiauskienė.

Specialųjį prizą – nugalėtojams įteikė ir Taivaniečių atstovybės atstovai, taip pat dalyvavę grybų čempionate, tačiau nė vieno grybo taip ir nesuradę. Jie pasidžiaugė galimybe dalyvauti šioje šventėje ir tikino, kad nors Lietuva ir Taivanas yra geografiškai nutolusios šalys, tačiau kultūra suartėjusios.

Antrą vietą iškovojo „Dziedo anūkai“, surinkę 500 g grybų.

 

Trečią vietą vietą užėmė komanda „Žeimenos vėžiai“, surinkę 250 g grybų.

Tiesa, šiemet čempionate garbės komandos teisėmis dalyvavo ir praėjusių metų nugalėtojai „Varėnos dzūkuciai“, kurie negali pretenduoti į taurę, tačiau jiems buvo įteiktas „Ščyrų grybautojų komandos“ sertifikatas.

Jauniausias šių metų Lietuvos grybavimo čempionato dalyvis – šešiametis Tomas iš komandos „Dziedo anūkai“.

Vyriausia dalyvė – 81-erių metų Stasė Česokienė.

Šmaikščiausia komanda tapo „Leipalingio dvaro“ komanda, suradusi 8 grybus.

„Šeimos narių komandos“ nominaciją laimėjo komanda „Grybams karas“, Jakimavičių šeima.

Buvo apdovanotos komandos, surinkusios daugiausiai šiukšlių. Šios nominacijos nugalėtojais tapo komanda „Dziedo anūkai“. Jie surinko 24,120 kg šiukšlių. Antrą tos pačios nominacijos vietą laimėjusi komanda „Margionių lepeškos“ surinko 14,7 kilogramų šiukšlių.

Iki pat vėlyvo vakaro šventės dalyviai gali aplankyti mugę, pasigėrėti kiemelių programomis, pasiklausyti koncerto, kurio vėlyvojoje programoje – grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ pasirodymas, o taip ir ir grupių „Rednex“ iš Švedijos bei „La Bouche“ iš Vokietijos koncertas.

Daugiau Varėnos grybų šventės akimirkų rasite čia:

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *