Ko artėjantį šildymo sezoną tikėtis Alytaus gyventojams?

„Kaip ir kiekvienais metais, pasibaigus šildymo sezonui, Alytaus šilumos tinklai aktyviai ruošėsi ateinančiai žiemai. Per vasarą buvo atlikti einamieji Alytaus rajoninės katilinės remonto darbai, šiuo metu baigiami atlikti ir miesto šilumos tiekimo trasų hidrauliniai bandymai, esant poreikiui, bus atliekami ir trasų remonto darbai, tad artėjančiam šilumos sezonui būsime visiškai pasirengę“ – pasakojo UAB „Alytaus šilumos tinklai“ komercijos direktorė Kristina Pivarauskienė. Tiesa, artėjantis šildymo sezonas bus finansiškai sudėtingas ir Alytaus miesto gyventojams. Dėl geopolitinės situacijos ir neapibrėžtumo šiuo metu smarkiai išaugo gamtinių dujų bei biokuro kainos, todėl neverta tikėtis, jog ateinantis šildymo sezonas bus pigesnis, nei praeitas.

Ar galimos alternatyvos?

„Visais įmanomais būdais stengiamės sumažinti šilumos kainą. Darome ir darysime viską, kad šilumos kaina alytiškiams išliktų kuo mažesnė. Ieškosime alternatyvų gamtinėms dujoms ir biokurui, galbūt šilumos gamybai naudosime taršesnį, bet kelis kartus pigesnį už gamtines dujas dyzelinį krosnių kurą“, – sakė K. Pivarauskienė.

Prognozė: šildymas brangs

K. Pivarauskienės tikinimu, prognozuoti, kiek brangesnis bus šis šildymo sezonas už praėjusį, kol kas nebūtų racionalu, kadangi neįmanoma nuspėti kiek gamtinės dujos ir biokuras kainuos ateityje. Jei birželio mėn. gamtinių dujų kaina buvo 87 Eur už MWh, tai šiuo metu ji siekia jau 339 Eur už MWh. Praėjusiais metais alytiškiams šildymas brango per 30 procentų.

„2020 metų gruodį turėjome 4,51 ct už kilovatvalandę, 2021 m. gruodį – 6,76 ct, šį rugsėjį gyventojams šilumos energija kainuos 9,26 ct už kilovatvalandę. Kainos auga, bet kiek tai priklauso nuo mūsų, stengiamės padaryti viską, kad galutinė šilumos kaina gyventojams būtų kuo mažesnė“, – tikino K. Pivarauskienė.

Alytaus šilumos tinklai primena, kad šilumos kaina susideda iš dviejų dalių – pastoviosios ir kintamosios. Pastaroji sudaro didžiąją dalį (daugiau nei 80 proc.) šilumos kainos ir tai yra įsigyjamo kuro sąnaudos (biokuras, gamtinės dujos, dyzelinas, superkama šiluma iš nepriklausomų šilumos tiekėjų). Pastoviąją dalį (1,78 cento už kilovatvalandę) sudaro personalo, nusidėvėjimo, kitos būtinos bendrovės veiklai skirtos sąnaudos. Be to, pastovioji kainos dalis Alytuje yra viena mažiausių iš visų šalies savivaldybių.

Netrukus veikti pradės ir nauji katilai

Alytaus šilumos tinklai šiuo metu įgyvendina ir kitą strategiškai svarbų projektą – stato naujus, modernius katilus. Vieno jų statyba turėtų būti baigta gruodį, o antrasis naudojimui bus paruoštas jau kitąmet. Vienas katilas bus pritaikytas kūrenti ir gamtines dujas, ir dyzelinį kurą, todėl tikimasi, kad tai Alytaus miestui leis visiškai atsisakyti kosmines kainų aukštumas pasiekusių gamtinių dujų. Antrasis katilas bus dujinis.

„Darbai katilinėje vyksta pilnu tempu, tikimės, jog šis projektas bus įgyvendintas be trikdžių“, – pasakojo UAB „Alytaus šilumos tinklai“ komercijos direktorė.

Šiuo metu šildymo sezonui ruošiami ir daugiabučių šilumos punktai, vykdomi bandymai, praplovimai, tikrinamos šildymo sistemos. K. Pivarauskienė pažymėjo, jog daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemos, kurių priežiūrą vykdo Alytaus šilumos tinklai, šildymui sezonui bus visiškai parengti iki rugsėjo 15 d. Priežiūrą vykdantys darbuotojai yra sukaupę didelę patirtį, yra savo srities profesionalai, todėl vartotojams nerimauti nereikia.

Kaip sutaupyti?

Kad sąskaitos už šildymą būtų kuo mažesnės, daug šilumos suvartojantiems nerenovuotiems daugiabučiams siūloma pasirūpinti langų sandarumu, už radiatorių pastatyti šilumą atspindinčius folinius ekranus, taip pat stengtis radiatorių neapstatyti baldais, geriau juos statyti prie išorinių namo sienų. Būtina pasirūpinti ir rūsio langų izoliacija, renovuoti šilumos punktą, jį automatizuoti, kad būtų galima nustatyti atitinkamas temperatūras naktį, dieną, savaitgaliais, darbo dienomis. Dėl tinkamo šilumos punkto sureguliavimo gyventojai turėtų kreiptis į jų daugiabučio šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją.

Siūlo nedelsti kreiptis dėl kompensacijų

Gyventojai taip pat turi galimybę kreiptis dėl kompensacijų už šildymą ir karštą vandenį.

„Kuo greičiau gyventojai susitvarkys kompensacijas, tuo bus geriau. Jos teikiamos už du paskutinius mėnesius nuo prašymo pateikimo. Manau, kad jau reikėtų pradėti tuo rūpintis, juolab kad nuo birželio padidėjo valstybės remiamų pajamų koeficientas. Būtent todėl ir paramos gavėjų ratas turėtų didėti.

Kompensacijos už šildymą skiriamos nevertinant žmogaus turimo nekilnojamo turto, o tik gaunamas pajamas. Kompensuojama būsto išlaidų dalis yra viršijanti 10 procentų skirtumo tarp pajamų ir nustatyto valstybės remiamų pajamų dydžio“, – akcentavo K. Pivarauskienė. Pasitikrinti ar galite gauti kompensaciją už šildymą bei karštą vandenį galite socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje https://spis.lt/Skaiciuokles/BustoSildymoIslaiduKompensacijos

Taip pat gyventojai turi galimybę sudaryti pastovaus mokėjimo sutartį bei už šilumą ir karštą vandenį mokėti pastovų mokestį visus metus. Mokestis apskaičiuojamas įvertinus paskutinių metų šilumos ir karšto vandens suvartojimą, apskaičiuojamas mėnesinis suvartojimo vidurkis. Prieš prasidedant šildymo sezonui įvertinamas realus sunaudotas šilumos ir karšto vandens kiekis. Jei vartotojas už šilumą permokėjo, ateityje moka mažesnę pastovią kainą, jei sumokėjo per mažai – suma pridedama prie kitų mokėjimų.

Tiesa, tokios sutartys nėra itin paklausios.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.