Žaliasis Aplinkos ministerijos apdovanojimas – Alytaus mokyklai ir savivaldybės administracijai

Aplinkos ministerija pasveikino 2021 metų žaliųjų viešųjų pirkimų lyderius. Žaliausio maitinimo paslaugų pirkimo apdovanojimą laimėjo Alytaus Panemunės pagrindinė mokykla. Alytaus miesto savivaldybės administracija laimėjo žaliausio pirkimo transporto srityje apdovanojimą už elektrinių autobusų įsigijimą.

Praėjusiais metais žaliausiai pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo objektams atiteko aplinkos ministro Simono Gentvilo padėkos ir Valstybinių miškų urėdijos dovanoti medeliai.

„Jūs keičiate Lietuvą, pasaulį. Galime prigalvoti daug lozungų, bet, jei valstybė nerodytų pavyzdžio, pokyčiai liktų tik popieriuje. Buvo skeptikų, kurie sakė, kad nėra įmanoma pasiekti užsibrėžtus rodiklius, bet matome, kad įmanoma, ir dar galime pakelti kartelę. Matome pažangą, bet eigoje turime kalbėti apie žaliųjų pirkimų kriterijų gerinimą.

Šiandien turime kuo pasigirti: nuo paslaugų sektoriaus, rangovų, maisto, transporto, statybų paslaugų teikėjų. Kas svarbu – suvokti, kad valstybė – vienas pagrindinių užsakovų, o pusę investicijų padaro verslas pagal viešojo sektoriaus užsakymus. Keldami standartą patys, pakeliame jį ir privačiam sektoriui. Jei nepamesime greičio, galime pakeisti paslaugų tiekėjo orientaciją“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas

Apdovanoti lyderiai savivaldybių, ministerijų, Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų kategorijose. Taip pat žaliausi pirkimai statybų, maitinimo paslaugų, transporto srityje ir tiekėjai. Žaliai daugiausia pirkta nuotekų ir atliekų šalinimo, drabužių, medicinos įrangos, transporto, biuro prekių ir paslaugų.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija atliko daugiausiai žaliųjų pirkimų – 74,4% iš visų savivaldybės vykdytų pirkimų – iš visų savivaldybių. Ministerijų tarpe geriausius rezultatus be Aplinkos ministerijos parodė Kultūros ministerija, kurios metinis žaliųjų viešųjų pirkimų rodiklis – 45,8%.

Apdovanoti ir trys žaliausi pirkimai statybų, maitinimo paslaugų ir transporto kategorijose. Statybos darbų žaliausiu pirkimu išrinktas Vilniaus kongresų rūmų kultūros paskirties pastato rekonstravimo darbų pirkimas. Pirkimą vykdė koncertinė įstaiga „Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras“. Žaliausio maitinimo paslaugų pirkimo apdovanojimą laimėjo Alytaus Panemunės pagrindinė mokykla. Alytaus miesto savivaldybės administracija laimėjo žaliausio pirkimo transporto srityje apdovanojimą už elektrinių autobusų įsigijimą.

Alytaus miesto savivaldybės administracija ir UAB „ALTAS komercinis transportas“ 2021-10-20  pasirašė dvi Elektrinių autobusų pirkimo sutartis. Pagal sutartį du „žalieji“/ ekologiški autobusai Altas Cityline EV (M3 CE klasės) turėtų į Alytaus miesto gatves išriedėti spalio mėnesio pabaigoje.

Lyderių apdovanojimai įteikti ir tiekėjams. Juos gavo elektrotechnikos, statybos ir renovacijos įmonė UAB „Žilinskis ir Co“,  2021 m. laimėjusi 14 žaliųjų pirkimų už 16,8 mln. eurų,  kelių tiesimo įmonė AB „Eurovia Lietuva“, laimėjusi 11 žaliųjų pirkimų už 18,4 mln. eurų ir statybos įmonė „YIT Lietuva“, įgyvendinusi 10 žaliųjų pirkimų už 26,3 mln. Eur.
Pasveikintos buvo ir kitos organizacijos, perkančios žaliai. Tai VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija, kurios 56,2% pirkimų sudarė žalieji pirkimai, ir AB „Vilniaus Šilumos tinklai“, įgyvendinę 50,7% žaliųjų pirkimų. Už įvykdytą didžiausią žaliųjų pirkimų skaičių – viso 224 – apdovanota AB „Energijos skirstymo operatorius“.

2021 buvo pirmieji metai, kai žaliųjų viešųjų pirkimų dalis pradėta skaičiuoti nuo visų Lietuvoje atliktų viešųjų pirkimų, o metų gale fiksuotas didžiausias iki šiol žaliųjų viešųjų pirkimų rodiklis – 16,3%. Šiemet ne mažiau kaip 50% viešųjų pirkimų, skaičiuojant pagal vertę, turi tapti žaliaisiais, o nuo 2023 m. žalias turės būti kiekvienas viešasis pirkimas.
Žaliuoju pirkimu laikomas toks pirkimas, kurio vykdytojas siekia įsigyti prekių, paslaugų ar darbų, darančių kuo mažesnį poveikį aplinkai viename, keliuose ar visuose prekės, paslaugos ar darbo gyvavimo ciklo etapuose.

Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.