Alytaus karo pabėgėlių registracijos centre – ministrės vizitas ir atvykstančiųjų srautai

Antradienį Alytuje viešėjo LR Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Ministrė domėjosi, kaip Alytaus miestui sekasi koordinuoti karo pabėgėlių registracijos ir apgyvendinimo situaciją. Ji patikino, kad Lietuva yra pasiruošusi priimti tiek nuo karo bėgančių ukrainiečių, kiek tik reikės. Pačiame registracijos centre atvykstančiųjų daugėja. Nors Ukrainos žmonės stengiasi išlikti ramūs, tačiau nuovargis, baimė ir nežinomybė – jų akyse.

Veiduose – išsekimas ir dėkingumas

Antradienį Alytaus karo pabėgėlių registracijos centro durys beveik neužsiveria. Čia pluša savanoriai, migracijos tarnybos darbuotojai. Nuotaikos čia itin slogios, mat į Lietuvą ieškoti saugesnio prieglobsčio atvykę ukrainiečiai jaučiasi pavargę, išsekę, net po keletą parų nesiprausę. Viskas, ko šiuo metu jiems trūksta – šilumos, maisto, išsimaudyti ir poilsio.

Alytuje viešėjusi ministrė A. Bilotaitė su užsieniečiais pabendravo, reiškė atjautimą dėl to, ką šiandien jiems tenka išgyventi ir teigė ypač užjaučianti šeimas su mažais vaikais.

Nepaisant visko, ukrainiečiai stengiasi išlikti ramūs, o apie tolesnius planus jie dar nepasiruošę galvoti. Ministrės pakalbinti užsieniečiai negailėjo padėkos žodžių už pagalbą Ukrainos žmonėms, o kai kurie jų net išspaudę šypseną porą lietuviškų žodžių ištarė – ačiū ir viso gero.

Karo pabėgėlių registracijos centre pluša ir Alytaus miesto vadovai – meras Nerijus Cesiulis, vicemerai Jurgita Šukevičienė, Povilas Labukas. Čia apsilanko ir Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Ona Balevičiūtė.

Ministrė dėkojo savivaldybei

Alytuje apsilankiusią ministrę miesto vadovai supažindino su karo pabėgėlių registracijos centro tvarka, parodė pagrindines erdves, kuriose Ukrainos žmonės gali ilsėtis, miegoti, valgyti, o jų vaikai – ir pažaisti. Čia atvykėliai gali praleisti iki 72 valandų, o vėliau jiems parūpinamos laikinosios gyvenamosios vietos. Dalį ukrainiečių Alytus pasiruošęs priimti buvusiuose Alytaus vaikų globos namuose.

Kaip sakė Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, netrūksta ir iššūkių, kuriuos tenka spręsti labai operatyviai. Pavyzdžiui, nebuvo pasiruošta priimti žmonių su negalia, tačiau galiausiai ir tai buvo išspręsta.

„Šio vizito tikslas – apsilankyti registracijos centruose ir pamatyti, kaip veikia procesai, kaip viskas sustyguota. Esame dėkingi Alytaus miesto savivaldybei už tai, kad labai operatyviai – vos per vieną dieną buvo atidarytas šis centras. Matome, kad viskas veikia puikiai, 24 val. per parą čia dirba migracijos tarnybos pareigūnai ir viskas pritaikyta užsieniečių atvykimui. Pagalvota ir apie šeimas su mažais vaikais, negalią turinčius asmenis. Jau registravosi per 80 žmonių, atliekamos reikiamos procedūros. Pagal poreikį penkiolikai šeimų buvo surasti būstai.

Lietuva yra pasiruošusi šiems žmonėms suteikti pagalbą ir priimti jų tiek, kiek reikės“, – kalbėjo ministrė A. Bilotaitė.

Ukrainiečių priims tiek, kiek reikės

Kiek Lietuva galėtų sulaukti karo pabėgėlių ir kiek iš jų mūsų šalis turi galimybių apgyvendinti, ministrė vertinti nesiryžo, tačiau patikino, kad pagalbos bus tiek, kiek reikės.

„Dabar mums svarbu padėti, suteikti žmonėms saugumo jausmą. Mes esam kartu ir darysime viską, kad jie jaustųsi kiek įmanoma geriau“, – kalbėjo ministrė.

Lietuva pagalbos ranką tiesia ir Moldovai, kuri susiduria su dideliais pabėgėlių srautais. Ministrė tikino susitarusi, kad Lietuva atsiųs autobusų ir į savo šalį perims iki 2 tūkst. ukrainiečių.

Lietuvos delegacija šiuo metu dirba ir prie Lenkijos-Ukrainos sienų.

Ministrės duomenimis, šiuo metu kaimyninėje Latvijoje jau registravosi per 500 karo pabėgėlių, Estijoje – apie 200.

Lietuva šiuo metu yra paruošusi apie 11 tūkst. vietų, gyventojai pasiūlė dar apie 7 tūkst. būstų, tačiau tai nėra riba.

Ministrė patikino, kad nuo pat pirmos atvykimo dienos ukrainiečiai turės galimybę integruotis į šalies darbo rinką, kad dėl įvairių integracijos galimybių Ukrainos žmonėms buvo tartasi ir su verslo organizacijomis.

Pasak jos, atvykėliai gaus sveikatos paslaugas ir kitus socialinius paketus, kuriuos ruošia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Meras: „Iššūkių netrūksta“

Meras N. Cesiulis patikino, kad integracijos į darbo rinką srityje jau aktyviai dirba ir Užimtumo tarnyba Alytuje, kuri prašė pagalbos išplatinti informaciją, kaip veikia sistema. Kreipimųsi sulaukta ir iš vietinių verslininkų, kurie turi galimybių įdarbinti.

„Jūs visi puikiai suprantate, kad šiandien mūsų tikslas yra apgyvendinti tuos žmones. Praeis savaitė, dvi ir tada jau kalbėsimės apie darbą, apie integraciją į mokyklas, darželius. Manau, kad iššūkių turės visa mūsų Valstybė, bet šiandien kalbėti apie visa tai dar kiek per anksti“, – tikino meras.

Meras pripažįsta, kad iššūkių netrūksta, o didžiausias rūpestis buvo pasirūpinti patalpomis, tinkamomis negalią turintiems asmenims, tačiau šiandien šis klausimas jau išspręstas.

„Labiausiai džiugina, kad visi dirba labai uoliai ir turi begalinį norą padėti. Susitelkimas toks didelis, kokio neatsimenu“, – sakė N. Cesiulis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *