Alytaus miesto biudžetas – nuo epitetų apie lovio dalybas iki valdančiųjų ditirambų

Po ilgų, aršių, tačiau esmės nepakeitusių iečių laužymo, galiausiai Alytaus politikai patvirtino rekordinį 2022-ųjų metų Alytaus miesto biudžetą. Tiesa, jam buvo teikta ir alternatyva, kuri didesnio palaikymo nesulaukė. Dėl į biudžeto eilutes neįtrauktų kai kurių frakcijų teiktų siūlymų valdantiesiems taip pat negailėta kritikos strėlių, o biudžetas buvo vadinamas balsų, pakišų biudžetu, o jo sudėliojimas – valdančiųjų lovio dalybomis. Po tarybos posėdžio miesto vadovų sušauktoje spaudos konferencijoje patvirtintam šių metų miesto biudžetui nebuvo pagailėta ditirambų.

Rekordiniam biudžetui siūlė alternatyvą

Šių metų biudžetą Alytaus valdantieji vadina rekordiniu, o opozicijos atstovai – balsų, pakišų biudžetu.

Į biudžetą buvo surinkta net 17,7 proc. arba 12,5 mln. eurų daugiau. Jį sudaro daugiau kaip 83 milijonai eurų. Nors meras džiaugėsi, kad tokio biudžeto miestas dar nėra matęs, reikėtų įvertinti tai, kad tai ir vis dar į aukštumas kopiančios infliacijos pasekmė.

Su Alytaus miesto 2022-ųjų biudžeto tvirtinimo sprendimo projektu buvo svarstoma sprendimo projekto alternatyva, kurią teikė Mišri tarybos narių grupė.

„Brangstant energijos resursams, svarbu sudaryti palankias sąlygas kvartalinei daugiabučių namų renovacijai, skatinti bei finansiškai savivaldybei prisidėti gyventojams įsirengiant (plečiant) automobilių stovėjimo aikšteles, savalaikiai prižiūrėti savivaldybės valdomą turtą, didėjant infliacijai, ypač svarbu nustatyti teisingą atlygį savivaldybės ir jos įstaigų darbuotojams, per įvairias rėmimo programas padėti jaunoms šeimoms.

Ypač svarbu skaidriai, sąžiningai bei vengiant bet kokių korupcinių apraiškų regimybių paskirstyti daugiau nei 83 mln. eurų 2022 metų biudžeto lėšų.

Mes sakome NE valdančiosios daugumos biudžeto pasidalijimui už reikiamus balsus!“, – taip sprendimo projekto alternatyvos esmę tarybos posėdžio išvakarėse aiškino ją rengę politikai.

Ši sprendimo projekto alternatyva didesnio palaikymo nesulaukė.

Biudžetui negailėta nei kritikos, nei epitetų

Tarybos narys Valerijus Vencius atkreipė dėmesį, kad praeitų metų nepanaudotas biudžeto likutis, kuris buvo perkeltas į šių metų biudžetą – beveik 7 milijonai eurų, nors viešai buvo kalbama esą biudžete pinigų nėra. Jis sakė, kad dėl šių metų biudžeto jam gėda prieš alytiškius, nes nebuvo atsižvelgta į daugybę jų kreipimųsi ir prašymų, kai kurie jų  iš viso net nebuvo svarstomi. Esą biudžeto dalyboms valdantiesiems pritrūko fantazijos.

Politikai negailėjo kritikos ir dėl šiems metams viešinimui numatytų daugiau nei 200 tūkst. eurų ir siūlė šią eilutę drastiškai mažinti. Esą meras, likus metams iki rinkimų, taip rūpinasi savo kaip influencerio įvaizdžiu.

Tulžis buvo lieta ir dėl to, kad alytiškiai buvo apmokestinti pailgintos dienos grupės mokyklose mokesčiu, kai esą tuo metu buvo patingėta padirbėti ir paieškoti galimybių pajamų planą padidinti iš kitų savivaldybių gaunant pajamas už jų gyventojams suteikiamas paslaugas Alytaus miesto savivaldybės įstaigose.

Sigitas Leonavičius yra įsitikinęs, kad miesto biudžeto pinigai buvo padalinti pagal daugumos interesus ir jį vadino lovio dalybomis. Kalbėdamas apie praėjusių metų beveik 7 milijonų eurų likutį įvardijo kaip valdančiųjų godumą, esą juos buvo galima panaudoti darbuotojų atlyginimams ir kitoms sritims.

Išklausęs oponuojančių politikų žertus priekaištus ir epitetus, Andrius Jučas, pasitelkęs sarkazmą, pratrūko apie savo interesus švietimo, sporto, sveikatos ir kitose srityse. Labai pasidžiaugė, kad formuojant biudžetą, buvo išvengta artėjančių rinkiminių interesų, kad jis nebuvo praskolintas, kad iš esmės yra neblogai subalansuotas.

Česlovas Daugėla pabrėžė, kad per tiek metų jo patirties politikoje, nė karto nebuvo tiek interesų ir priekaištų. Merui ir kitiems valdantiesiems jis siūlė įsiklausyti, ką sako kitoje barikadų pusėje esantys tarybos nariai ir alytiškiai. Politikas pabandė apeliuoti į valdančiųjų sąžinę.

Gediminas Daukšys sakė, kad šis biudžetas yra suformuotas ant blogų pamatų, todėl nesiruošia iš viso balsuoti.

Henrikas Šivokas atkreipė dėmesį, kad ir koks bebūtų biudžeto variantas, opozicijos jis vistiek netenkintų.

Laura Radzevičiūtė pabrėžė, kad proveržio šiame biudžete nematyti ir kad nėra prasmės laužyti iečių ir kad galbūt gera mintis iš viso nedalyvauti biudžeto svarstyme, nors taip elgtis būtų labai neatsakinga.

Galiausiai frakcija „Sprendimai ir atsakomybė“ pareiškė nusišalinantys nuo balsavimo dėl biudžeto ir kad jau kitą savaitę planuoja surengti spaudos konferenciją, kurioje galutinai sudėlios, kur ir kieno interesai, tvirtinant biudžetą, buvo užslėpti.

Po ilgų diskusijų už biudžeto sprendimo projektą balsavo 17 tarybos narių, už alternatyvą 4 politikai ir 4 iš viso susilaikė arba nebalsavo.

Politikai sveikino tuos 17 už sprendimo projektą balsavusių tarybos narių, kurie buvo pavadinti alytiškių išdavikais.

L. Radzevičiūtė sumenkino esą nepelnytai sau prisiimamus mero nuopelnus, kad biudžetas rekordinis ir didėja darbo užmokestis tūkstančiams gyventojų jo dėka. Ji pabrėžė, kad tai yra išskirtinai Vyriausybės sprendimų įtakoti veiksniai.

Patvirtintam biudžetui – ditirambai

Po tarybos posėdžio savivaldybės vadovai surengė spaudos konferenciją, kurioje patvirtintam šių metų miesto biudžetui išties nebuvo pagailėta ditirambų.

Vienas jų – kad taryba vieningai sutarė dėl 99 procentų biudžeto paskirstymo ir tik likęs vienas procentas pakurstė aršų iečių laužymą.

Buvo pasidžiaugta, kad šių metų biudžeto išskirtinumas yra didesni atlyginimai, didesnės kompensacijos gyventojams, prioritetas kaip ir kasmet išlieka švietimas, taip pat dar daugiau dėmesio bus skiriama vaikams ir jaunimui, sveikatos sistemai, dar daugiau gatvių dulkes ir žvyrą keis asfaltas, taip pat dėmesys ir toliau bus skiriamas saugumui, žalumai. Galiausiai pasidžiaugta, kad šiemet po „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ vėliava Alytuje netruks renginių, festivalių, parodų.

Meras džiaugėsi, kad ši kadencija miesto biudžete paliks ženkliai mažesnę skylę, nei ją rado atėjusi. Taip pat, savivaldybės vadovo tvirtinimu, Europos sąjungos parama Alytaus miestui didėja maždaug 220 proc. Kultūros sričiai finansavimas padidintas apie 25 proc.

Šiemet planuojama, kad nuo vasario vidutiniškai 18 procentų algos kils daugiau nei 4 tūkst. viešojo sektoriaus darbuotojų. Iš viso atlyginimams šiemet skiriama net 55 proc. biudžeto.

Beveik 1 mln. eurų daugiau šiemet skirta kompensacijoms už šildymą.

Švietimui šiemet skirta beveik 47 proc. viso biudžeto. Švietimo reikmėms skirta 3 mln. eurų daugiau nei pernai. 1,7 milijonai eurų šiemet skirta darželių ir mokyklų atnaujinimui.

Alytuje per šiuos metus planuojama atnaujinti ir naujai įrengti 32 sporto ir vaikų žaidimų aikšteles. Miesto valdžia šiemet žada užtikrinti 100 proc. alytiškių priėmimą į darželius.

Sveikatos srityje taip pat numatoma ženklių pokyčių. Planuose yra rekonstruoti Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Geriatrijos ir Chirurgijos skyrius. Reikalingų gydytojų ir rezidentų skatinimo priemonėms numatyta 120 tūkst. eurų.

Žadama, kad bus išasfaltuotos šešios žvyruotos gatvės, dar 8 gatvėms bus rengiami rekonstrukcijos projektai. Taip pat biudžete numatyta 25 procentais didinti dalinį automobilių aikštelių prie daugiabučių įrengimo finansavimą.

Šalia švietimo įstaigų planuojama įrengti saugios greitojo išlaipinimo stotelės. Taip pat žadama įrengti ir naujų viešojo transporto paviljonų.

Miesto valdžia pasidžiaugė, kad daugiau dėmesio šiemet bus skiriama ir Alytaus miesto žalumos puoselėjimui – gatvėse planuojama įrengti naujų LED apšvietimų, pusėje švietimo įstaigų atsiras saulės jėgainių, viešos erdvės bus papuoštos naujais medžiais, gėlėmis.

Atsikvėpti nuo pandeminių nuotaikų alytiškiai šiemet galės rinkdamiesi iš po „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ vėliava planuojamų renginių, festivalių, parodų gausos.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs V. Vencius teigė, kad svarstant biudžeto klausimą buvo padarytas grubus reglamento pažeidimas, pagal kurį tarybos narių nusišalinimus atmetęs meras esą turėjo organizuoti balsavimą dėl tarybos narių nusišalinimo. Kadangi tai padaryta nebuvo, pasak politiko, yra tikimybė, kad biudžeto klausimas Vyriausybės atstovo gali būti pripažintas negaliojančiu.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.