Į Žuvintą parskridusios žąsys pranašauja kaip niekad ankstyvą pavasarį?

Žuvinto biosferos rezervato nuotrauka.

Nesulaukusios nė Trijų karalių, virš Žuvinto ežero pasirodė pilkosios žąsys. Jos ne tik praskrido, bet ir susirenka nakvoti ežere. Įkandin jų pastebėtas ir varnėnų pulkelis, sidabriniai kirai, kelios antys, greičiausiai klykuolės. Ar tai reiškia, kad žiema bus trumpa ir sulauksim kaip niekad ankstyvo pavasario?

Išties Žuvintas šiomis dienomis nebeatrodo žiemiškai. Jei ne sparčiai aižėjantis su besiplečiančiomis properšomis ežero ledas, kitur žiemiškų vaizdų nerastum. Sniego niekur nelikę, žalesni tapo žiemkenčių laukai ant kaimyninių kalvų. Todėl žąsų pasirodymo virš ežero buvo galima tikėtis.

Neįprastai ankstyvas žąsų pasirodymas tikrai nežada, jog žiema negrįš. Šį šimtmetį vos vieną kartą pilkosios žąsys pasirodė Žuvinte diena anksčiau, nei šiemet – 2018 metų sausio 3 d. Tada sausio pradžia buvo rekordiškai šilta, net iki 8 laipsnių, užtai antroji žiemos pusė išsitaisė vėsi, šaltesnė nei įprasta, su sniegais ir pustymais iki kovo pabaigos. Anksti pasirodę žąsys jau sausio pabaigoje išnyko iš Žuvinto padangės poros mėnesių laikotarpiui.

Dabar, kai turime galimybę gauti operatyvią informaciją apie kelių Žuvinte siųstuvais žymėtų pilkųjų žąsų buvimo vietas, matome, koks tai puikiai prisitaikęs mūsų gamtinėms sąlygoms paukštis – artimasis migrantas. Žąsiai visiškai nesudėtinga iš žiemaviečių kažkur Lenkijoje ar Vokietijoje imti ir parskristi tiesiog taip sau, pasiganyti ir būti arčiau perimviečių, jei tik leidžia meteorologinės sąlygos. Mūsų žymėtos žąsys šiemet taip nesielgia, bet jų perskridimo maršrutai anaiptol nereiškia, kad žiemavietėse jos yra sėslūs paukščiai. Visi mūsų žymėti paukščiai žiemai skrenda į skirtingas vietas, perskridinėja iš vienos vietos į kitą, skirtingu laiku grįžta, todėl visai nenuostabu, kad kiek žąsų, tiek migravimo įpročių.

Džiugu girdėti žąsų gagenimą virš Žuvinto, bet per daug nepergyvename dėl ankstyvų parskridėlių. Jei grįš žiema, jos tikrai ras kur prisiglausti. Kas žino, jei ne Žuvinte, tai gal Lenkijoje, Vokietijoje.

Čia apačioje, žemėlapyje žąsies keliauninkės maršrutas nuo lapkričio pabaigos iki Trijų karalių.

Žuvinto biosferos rezervato informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.