Išdalinti X-ojo tarptautinio teatrų festivalio apdovanojimai

© Miško Motė nuotraukos.

Dosnus spalvingais teatriniais įvykiais lapkritis baigėsi nusileidus X-ojo jubiliejinio tarptautinio teatrų festivalio COM•MEDIA uždangai ir apdovanojimų ceremonijoje nutiesus jungtis į žiūrovą.

Jubiliejinio tarptautinio teatrų festivalio uždarymo vakaras prasidėjo festivalio pradžios istorija, kai Alytaus mieste atsirado festivalio spalvomis – rožine, mėlyna ir geltona –  pasipuošę manekenai. Vieną jų į salę įsinešė šmaikštusis vakaro vedėjas aktorius Vaidas Praspaliauskas. Bendraudamas su „kolege“, jis vardijo galimas jungtis: festivalis sujungia, kultūra sujungia, Alytus – kultūros sostinė sujungia… ir tuo pačiu tiesė į žiūrovų salę simboliškas baltas juosteles, sujungusias sceną su žmonėmis, skelbusiais festivalio laimėtojus.

„Visame festivalyje netrūko nežinomųjų, juk ir festivalis X (dešimtasis, tačiau x reiškia ir nežinomąjį). Nežiūrint gausybės tų nežinomųjų festivalis įvyko. Jo metu parodyta trys dešimtys spektaklių. Tuo labai džiaugiuosi“, – kalbėjo festivalio vadovė ir Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė, dėkodama dalinį finansavimą skyrusiai  Lietuvos kultūros tarybai ir visiems prisidėjusiems prie festivalio įgyvendinimo.

Šių metų geriausieji

Konkursinę COM•MEDIA  programą šiemet vertino komisija, vadovaujama nepriklausomos teatro kritikės, teatrologės Ievos Tumanovičiūtės. Joje taip pat dirbo teatro ir kino režisierius Arvydas Kinderis, žurnalistai Saulė Pinkevičienė ir Liudas Ramanauskas bei teatro mylėtojai Rūta ir Oganes Arakėlian.

„Esu dėkinga galėdama susipažinti su Alytaus miesto teatru, festivaliu COM•MEDIA  ir teatro bendruomene. Man pasirodė, kad čia dirba „užsidegę“ ir idėjų turintys žmonės, tikrąja to žodžio prasme, kuriantys savo teatrą ir miestą. Žvelgiant į pagrindinę konkursinę festivalio COM•MEDIA  programą, susidarė įspūdis, kad teatrai pasiūlė ne stipriausius savo spektaklius, todėl galėjome tarsi „pabraidžioti seklumoje“. Matėme eklektišką spektaklių rinkinį iš įvairiais metais sukurtų, skirtingos meninės kokybės darbų. Manau, kad festivalio galimybės ir ambicijos yra daug didesnės nei kai kurių teatrų pasiūlyti darbai. Bet tarp jų, žinoma, buvo įsimintinų ir vertingų kūrinių. Juos labai vieningai išskyrė apdovanojimų komisija, nes šį kartą nominantai ir laureatai buvo gana akivaizdūs“, – kalbėjo komisijos pirmininkė I. Tumanovičiūtė.

Geriausiu spektakliu komisijos sprendimu šiemet tapo režisieriaus Aleksandr Špilevoj spektaklis  „Irano konferencija“, sukurtas  Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre.

Atsiimdamas apdovanojimą režisierius teigė, jog šioje scenoje turėtų stovėti ne tik jis bet ir visi spektaklio aktoriai ir bendrakūrėjai: „Linkiu tolimesnio vystymosi visam festivaliui ir visam Alytui“, – kalbėjo A. Špilevoj.

Geriausios aktorės vardas už princesės Ivonos vaidmenį spektaklyje „Ivona, Burgundijos princesė“ (rež.  Szabo K. Istvan) skirtas Alytaus miesto teatro aktorei Andrai Kavaliauskaitei.

„Yra netikėta, bet labai džiaugiuosi už Ivoną, nes daugiau kaip pusantros valandos vaidindama būnu tyloje. Buvo didžiulė dovana vaidmenyje neturėti nė vieno įžodinto žodžio, bet turėti tą, kurį, pasirodo, žiūrovas išgirsta“.

Du apdovanojimai iškeliavo į Ukrainos „Golden Gate“ teatrą. Geriausio režisieriaus vardą pelnė jaunosios kartos Ukrainos režisierius, Alytaus miesto teatre pastatęs spektaklį „Marytė“, Stas Zhyrkov už spektaklį „Ar mylėjai mane, tėti?“.

Geriausio aktoriaus apdovanojimu už Aleksandro vaidmenį šiame spektaklyje įvertintas aktorius Romanas Jasinovskis.

Užsienio svečiai atsiųstuose vaizdo linkėjimuose dėkojo už puikų priėmimą ir įvertinimą bei nuostabų sutikimą ir laiką Alytuje.

Daugiausia publikos balsų sulaukė režisieriaus Manto Vaitiekūno sukurtas spektaklis „Ką/Stingas“,  kurį į festivalį atvežė Vilniaus Valstybinis mažasis teatras.

Festivalio metu įteikti apdovanojimai geriausiems vaikų ir jaunimo programų spektakliams, kuriuos išrinko specialios vaikų ir jaunimo komisijos.

Geriausiu vaikų programos COM@spektakliu išrinktas  „Labai teatro“ spektaklis „Siaubo pasakos“ (rež. Agnė Sunklodaitė). Atsiimdama apdovanojimą režisierė pasidžiaugė puikiu debiutu ir pasidalijo mintimis, jog teatrui buvo labai svarbu neišgąsdinti jaunosios komisijos (…), tačiau, anot jos, „kai vienas komisijos narys pasakė: „buvo taip baisu, kad man batas atsirišo“, o kita–„tai buvo taip krypi krypi krypi…“,  mes važiuodami galvojome, ar tai buvo komplimentas, ar priekaištas. Apdovanojimas reiškia – tai buvo komplimentas, – šypsojosi A. Sunklodaitė.

Ypatingo dėmesio šiemet sulaukė teatrinių įvykių sesija COM•MOON•A. Įvairialypė programa ir įtraukianti atmosfera neliko nepastebėta ir teatro profesionalų.

„Šiemet stipriausia man pasirodė festivalio COM•MEDIA nakties COM•MOON•A programa dėl scenos meno įvairovės: šiuolaikinio šokio, šiuolaikinio cirko, dramos teatro, poezijos skaitymų, koncerto, Lietuvos ir užsienio kūrėjų darbų pristatymo bei jaunimo bendruomenės būrimo. Tą naktį teatre buvo itin šiuolaikiška ir jaunatviška nuotaika. Toks man pasirodė ir teatras“, – kalbėjo teatrologė I. Tumanovičiūtė.

Geriausio COM•MOON•A spektaklio apdovanojimas, jaunimo komisijos sprendimu,  iškeliavo į Kauno šokio teatrą „Aura“, į naktį atvežusį choreografo Brandon Lagaert spektaklį  „Deginanti trintis“.

Festivalio nugalėtojams įteikti autoriniai menininko Audriaus Janušonio darbai – festivalio simbolis – cilindrai ir rėmėjų dovanos.

Šiemet pirmą kartą gyvai surengtas II respublikinis teatrinio plakato konkursas. Iš 18 pateiktų darbų, komisija, kurioje dirbo dailininkai, grafinio dizaino atstovai Arūnas Vaitkus, Neringa Keršulytė, Vaidilutė Gailienė, Gintarė Markevičienė, Gabrielė Venckutė, geriausiu plakatu išrinko  Evaldo Ivanausko sukurtą plakatą spektakliui „Tie metai” (rež. Jonas Vaitkus, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras)

Neatskiriama festivalio dalis – respublikinis dramaturgų konkursas. Septintus metus vykstančioje žodžio šventėje geriausių pjesių teatralizuotus skaitymus kūrė Alytaus miesto teatro aktoriai. Iš 20 kūrinių, komisija, kurioje dirbo dramaturgas, eseistas Herkus Kunčius, teatrologė Ingrida Ragelskienė, režisierius Albertas Vidžiūnas, išrinko pjeses nugalėtojas: pirmąja vieta įvertinta Vaidoto Žitkaus pjesė „Be komentarų arba VšĮ Nokoments“, antroji vieta skirta Remigijaus Baltrušaičio pjesei „Moteris su praeitim“, trečią vietą užėmė Virgilijaus Veršulio pjesė „Svarbiausioji repeticija“.  Nugalėtojams įteikti prizai ir piniginės premijos.

Po teatralizuotų skaitymų savo nuomonę išsakė žiūrovai ir publikos prizas už pjesę pjesei „Moteris su praeitim“  iškeliavo į Remigijaus Baltrušaičio rankas.

Mes jūsų labai pasiilgom!

Alytaus miesto teatras

 

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.