Kainų pasiutpolkė įsisiūbuoja vis labiau: Alytuje brangs ir vanduo

Tikriausiai neliko nė vienos srities, kurioje nebūtų įsisukusi kylančių kainų pasiutpolkė. Panašu, kad komunalinių paslaugų mokesčių krepšelis šiemet bus kur kas sunkesnis, mat alytiškių pečius prislėgs ir didėjančios šalto vandens kainos. Planuojama, kad jau nuo gruodžio geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos alytiškiams vidutiniškai didės 3,27 procento, o jų didėjimą esą įtakojo du esminiai pokyčiai. Vienas jų kai kuriems miesto politikams neatrodė rimtas argumentas.

UAB „Dzūkijos vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų didinimui ketvirtadienį pritarė dauguma Alytaus miesto tarybos narių. Oponavę politikai sakė, kad didinti vandens ir nuotekų tvarkymo kainas prisidengiant bendrovės darbuotojų darbo užmokesčio didėjimu nederėtų. Kritikos sulaukė ir bendrovės „Dzūkijos vandenys“ valdyba, kuriai opozicijos atstovai metė valdančiųjų partinį šešėlį ir siūlė, kad valdybos nariai atsisakytų darbo užmokesčio, kas leistų gyventojams nedidinti geriamojo vandens kainų.

Tarybos narė Laura Radzevičiūtė po balsavimo paviešino jai Alytaus miesto savivaldybės 2021 m. sausio 19 dienos pateiktame rašte esančią informaciją, kad vieno nepriklausomo bendrovės „Dzūkijos vandenys“ valdybos nario alga yra 1/5 valdybos pirmininko darbo užmokesčio ir siekia 1781 euras per mėnesį, o kito – 1/3 valdybos pirmininko darbo užmokesčio ir siekia 1200 eurų per mėnesį. Per metus šių dviejų valdybos narių darbo užmokesčiai mokesčių mokėtojams atsieina per 35,7 tūkst. Eur.

Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymą reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). VERT posėdis įvyko spalio 14 dieną, kuriame ir buvo patvirtintos naujos, padidėjusios kainos, tačiau tam pritarti turi ir savivaldos politikai.

Geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kaina daugiabučių gyvenamųjų namų vartotojams didėja 0,23 Eur/m3, individualių gyvenamųjų namų vartotojams – 0,19 Eur/m3, abonentams – 0,18 Eur/m3. Abonentams (juridiniams asmenims) taikoma paviršinių nuotekų tvarkymo kaina didėja 0,01 Eur/m3.

„Jau baigiasi ir derintų bazinių kainų galiojimo terminas. Kainos šiek tiek didėja. Tai nėra didelis šuolis. Jos perskaičiuojamos kas trejus metus. Per tą laiką keitėsi ir kainų skaičiavimo metodika. Dabar pastovioji dalis mažėja beveik dvigubai, auga tik kintamoji dalis. Didėjimas priklauso nuo to, kiek sunaudojama vandens. Tiems gyventojams, kurie vandens sunaudoja mažai – iki 4 kubinių metrų per mėnesį – jie kainų pokyčių nepajus, o kitiems vartotojams jos šiek tiek didės“, – kalbėjo UAB „Dzūkijos vandenys“ Ekonomikos ir pardavimų departamento direktorius Tomas Valatka.

Pasak jo, labiausiai kainų didėjimą pajus įmonės – joms vandens tiekimo paslaugos didės maždaug 10 proc. (18 euro centų už kubinį metrą).

Bendrovės „Dzūkijos vandenys“ atstovai aiškina, kad nuo šiuo metu galiojančių nustatytų bazinių kainų gerokai keitėsi reikalavimai apskaitai bei patys kainų nustatymo principai. Analogiškai kaip šilumos ūkyje, vandentvarkos įmonėse atskirta apskaitos prietaisų priežiūros veikla ir ji nereguliuojama VERT. Šias kainas savarankiškai nustato savivaldybių tarybos.

Šiuo metu galiojančiose kainose yra išskirta atsiskaitomųjų apskaitos priežiūros ir vartotojų aptarnavimo veikla ir atitinkamai yra nustatytos taikomos pastovios kainos. Tačiau ji nėra visiškai analogiška apskaitos prietaisų priežiūros veiklai, t. y. į pastarąją nepateks išlaidos, susijusios su vartotojų aptarnavimu (sutarčių sudarymas, sąskaitų pateikimas, įmokų surinkimas ir pan., abonentų kontrolė). Todėl taikytos pastoviosios kainos (fiksuota kaina abonentui per mėnesį arba apskaitos prietaisui per mėnesį) mažėja, o kintamosios kainos (Eur/m3) didėja.

Paskutinįjį kartą perskaičiuotos vandens tiekimo kainos vienašališkai VERT buvo patvirtintos 2019ųjų birželio 12 dieną ir jos galioja iki šiol.

Esą kainų didėjimą įtakojo du esminiai pokyčiai, susiję su išlaidų padidėjimu:

 1. Dėl 2020-06-25 priimtos naujos Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo redakcijos, kuri įsigaliojo nuo 2021-01-01. Pagal jį gerokai padidintos atskirų teršalų kainos ir vidutiniškai įmonei dėl to reikės papildomai per metus sumokėti 37 tūkst. Eur mokesčių už aplinkos taršą (mokesčiai išaugo beveik tris kartus).

2. Dėl darbo apmokėjimo augimo ir atitinkamai tam reikalingų papildomų išlaidų.

Panašūs įrašai:

4 komentarai apie “Kainų pasiutpolkė įsisiūbuoja vis labiau: Alytuje brangs ir vanduo

 1. Situcija, kai miesto taryboje “Dzūkijos vandenų” vadovo niekada nematome, jau nebe juokinga. Niekada miesto gyventojai nematė ir tos mistinės valdybos, kurios atlyginimų dydis šokiruoja, tuo labiau, kad net negirdėti ką tokio svarbaus jie toje valdyboje nuveikė. Reikalaujame mero išspręsti valdybos narių reikalingumo klausimą, nes iki šios dienos jų buvimas/egzistavimas yra tik nuostolis miesto biudžetui

 2. Mano manymu miestui nereikia tokios tarybos nes kažkas baisaus su šitais politikais ypač didžiausiais kritikais. Atrodo žmones suaugę ir išsilavinę bei turintys kai kurie verslus bet šneka lygiai taip kaip ir dainuoja. Durnių laivas kaip sakė a.a. Rašytojas Petkevičius.
  Gal atsisako tegul tarybos nariai ir savivaldybes darbuotojai savo algų juk vistiek nieko neveikia. Va tada miestas pinigu turės viskam.

  1. Žmogau, tau šika ir tepšnoja rotušės valdžiažmogiai ant galvos,o tu gatavas be muilo sulyst siusiuliui į gerą vietą. Ar tau girdėtas terminas — NEPOTIZMAS?

   1. Ar tau ups girdėtas posakis kad nuo durnumo vaistų nėra. O kitas kad nesiginčink su durniumi nes jis tave paims savo patirtimi 😀 😉 !!!
    Šitiems daug šaukiantiems isrinktiesiems niekas netiks tik jis pats 😉
    O tau siūlau pradėti mąstyti ir matyti plačiau !!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.