Atliekų tvarkymo sistemos pagrindas – žmonių pasitikėjimas ja

„Alytaus regione yra didelės pagirtinos lyderystės atliekų tvarkyme užuomazgos“, – sakė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas Alytuje vykusioje  konferencijoje „Žiedinė ekonomika regione“. Ministro teigimu, reta kuri pasaulio šalis atliekų tvarkymo srityje yra pasiekusi tokios pažangos kaip Lietuva.

Vilniaus pramonės, prekybos ir amatų rūmų organizuotoje konferencijoje diskutuota apie tvarius valstybės, savivaldos ir verslo sprendimus, kuriuos įgyvendindami eitume „žaliojo kurso“ keliu. Didžiulis vaidmuo šiame kelyje tenka atsakingam atliekų tvarkymui, o jo sėkmė labiausiai priklauso nuo žmonių sąmoningumo.

„Komunalinių atliekų tvarkyme dalyvauja visi žmonės. Tik turint jų palaikymą ir pasitikėjimą įmanoma nuosekli sistemos plėtra“, – sakė konferencijos diskusijose dalyvavęs Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas.

Konferencijoje dalyvavę Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas akcentavo regiono savivaldybių bendradarbiavimo būtinybę, įgyvendinant projektus, įtraukiant gyventojus į visas gyvenimo sritis apimantį „žiediškumą“.

„Pokyčiai pirmiausia vyksta mūsų galvose, mūsų mąstyme. O jau po to prasideda organizacijose, miestuose, šalyje“, – sakė N. Cesiulis, pristatęs ambicingus savivaldybės planus, kuriuose – ir užmojai ne procentais, o kartais sumažinti atliekų kiekius bei plačiai naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro gamybiniame padalinyje jau šiuo metu nenaudojama energija iš išorės – padalinys pats pilnai apsirūpina energetiniais ištekliais.

Pasak ARATC vadovo A. Reipo, regiono savivaldybėms pats metas galvoti apie galimybes vietoje naudoti didesnius atliekų kiekius, gaminti daugiau energijos ir aprūpinti pigesne šiluma aplinkinių savivaldybių gyventojus.

„Šiuo metu už atliekų deginimą mes turime mokėti didelius pinigus ir tai nerandame, kas sutiktų jas deginti – skelbiame konkursus, bet nesulaukiame pasiūlymų, nes yra mokančių žymiai daugiau“, – sakė A. Reipas.

Jis pastebėjo, kad savivalda labai daug gali aplinkosaugos srityje. Pirmiausia – formuodama vartotoją, bendradarbiaudama su verslu, o regioninis atliekų tvarkymo centras yra savivaldybių partneris ir pagalbininkas šiame procese.

Konferencijoje apie žiedinę ekonomiką dalyvavę politikos, verslo, visuomenės atstovai dalijosi įžvalgomis apie tvarų bendradarbiavimą ir žiediškumo principų praktinį įgyvendinimą.

„Kuo daugiau žinių pasidalinsime, tuo mūsų galimybės bus platesnės“, – sakė konferenciją organizavusių Vilniaus pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Leonavičius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *