Mainams atiduoti daiktai atsiduria prekyboje. Ar tai sąžininga?

Daiktų mainų punktuose palikti daiktai pirmiausia yra skirti keitimui ir tolesniam naudojimui savo reikmėms, o ne perpardavinėjimui. ARATC nuotr.

Nebenešiojamą suknelę ir sportinius batelius į daiktų mainų centrą „TikoTiks“ atnešusi moteris ganėtinai nustebo netrukus šiuos savo daiktus išvydusi dėvėtų drabužių parduotuvėje. „Ar mūsų atneštus daiktus jūs atiduodate pardavimui?“ – klausė ji „TikoTiks“ darbuotojų.

Jie patikino: tikrai ne. Tiek daiktų mainų punktuose „Mainukas“, tiek jų centre „TikoTiks“ surinkti daiktai gyventojams, paramos organizacijoms, socialinėms įstaigoms atiduodami nemokamai tolesniam naudojimui.

Įstaigoms daiktai surenkami pagal jų išsakytus poreikius, gyventojai vienu metu nemokamai gali pasiimti iki 5 vienetų daiktų vienam žmogui. Norintys pasiimti daugiau, turi sumokėti simbolinį 2 eurų mokestį. Jis įvestas, kad žmonės neimtų daiktų vien dėl to, jog jie nemokami, o išsirinktų tai, kas tikrai reikalinga ir bus naudojama toliau.

Mainų punktai įkurti ir veikia tam, kad žmonės turėtų galimybę keistis daiktais, kad geri daiktai nebūtų išmetami, o naudojami toliau ir mažėtų vartojimas bei jo daroma žala aplinkai.

Tačiau pastebėta, kad ne visi pasiima daiktų tik savo asmeninėms reikmėms. Jau sulaukta ne vieno pranešimo, kai žmonės daiktų mainų punktuose ‚Mainukas“ ar jų centre „TikoTiks“ paliktus daiktus pamato vietose, kur prekiaujama naudotais daiktais, ar internete.

„O ką – taip negalima?“ – nustebo į „TikoTiks“ centrą daiktų pasirinkti atėjusi jauna moteris, jais prekiaujanti internete.

„Mainų sistemoje surinkti daiktai nėra skirti perpardavimui. Bet mes nekontroliuojame, ką žmonės daro su daiktais, paimtais iš mainų punktų ar „TikoTiks“ centro. Tai lieka kiekvieno jų sąžinei. Svarbiausia – kad naudoti tinkami daiktai nebūtų išmesti“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Aplinkosauginio ugdymo ir pakartotinio naudojimo padalinio vadovė Agnė Jučienė.

Anot jos, parduoti iš mainų sistemos paimtus daiktus nėra uždrausta, bet norintys jais prekiauti, taip pat turėtų susimokėti simbolinį mokestį. Tai didintų prekiautojų atsakomybę ir garantijas, kad daiktai bus imami beatodairiškai, o jų nepardavus, tiesiog išmesti – nes nemokamai gautas, negaila. Bet kol kas prekiautojai paimtais daiktais už juos mokėti nėra linkę.

Mainų sistemos tikslas – kad žmonės neišmestų senų daiktų ir pirktų naujus, o  keistųsi turimais: paliktų tai, ko jie jau nenaudoja ir pasiimtų, tai, kas jiems reikalinga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *