Alytaus Covid skyriaus vedėjas: „Blogos naujienos sklinda visais frontais“

„Blogos naujienos sklinda visais frontais“, – taip ganėtinai anksti sugrįžusios koronaviruso bangos situaciją Alytuje apibūdina Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Vidaus ligų gydytojas, Covid skyriaus vedėjas Povilas Bardzilauskas. Pasak jo, skyriuje esančių dvidešimties lovų pacientams jau nebeužtenka, taip pat paaiškino, kodėl koronavirusinė infekcija guldo ir vis daugiau dar metų pradžioje paskiepytų Alytaus medikų.

Jau ateinantį pirmadienį Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje planuojama dvigubinti Covid skyriaus vietų skaičių dėl ko neišvengiamai nukentės kitos medicininės paslaugos. Nerimą kelia ir tai, kad jau skaičiuojama iki dešimties užsikrėtimų atvejų ligoninės medikų bendruomenėje.

P. Bardzilauskas tikina, kad kebli situacija ligoninėje jaučiama nuo šios savaitės pradžios. Didžioji dalis koronavirusu užsikrėtusių pacientų – neskiepyti. Gydytojas paaiškino, kodėl į ligonines patenka ir skiepyti pacientai ir kodėl infekcija neaplenkia vakcina nuo koronaviruso paskiepytų Alytaus medikų.

Kokia situacija šiuo metu Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Covid skyriuose?

Deja, nuo šios savaitės pradžios situacija tapo kebli. Jau Covid skyriuje nebetelpa visi pacientai, tad dalį jų teko vežti į Elektrėnus.

Turime ganėtinai daug pacientų, kurių situacija yra kebli ir jiems reikia priežiūros.

Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje taip pat  nemažai daliai pacientų nustatomi teigiami koronaviruso atvejai. Kai kuriems jų jau reikia stacionarios pagalbos, tačiau jie atsisako gultis į ligoninę kitame mieste. Gydytojai su baime ir vaistais juos išleidžia gydytis namuose. Bijome, kad jie į ligoninę nesugrįžtų itin paūmėjusios būklės.

Nuotaikos slogios, nežinomybės ir baimės – vėl daug. Pandemija sugrįžo su trenksmu.

Ar nesvarstoma galimybė padidinti lovų skaičių Covid skyriuje?

Taip, nuo ateinančio pirmadienio svarstoma didinti lovų skaičių iki 30 ar 40. Tam pirmiausia reikia surasti žmogiškųjų išteklių, o jų labai trūksta, nes medikai dar nespėjo atsigauti nuo praėjusios bangos. Atokvėpis tęsėsi net nepilną mėnesį.

Su tokiu lovų kiekiu, koks yra dabar (20 lovų – aut. past.) dar įmanoma organizuoti darbą nestabdant kitų paslaugų teikimo skyrių veiklos. Tačiau personalas jau stipriai apkrautas, su esamais srautais tenka tvarkytis sukandus dantis.

Dabar šalyje vyrauja delta viruso atmaina. Ar Alytaus ligoninės pacientams yra nustatoma kitų atmainų?

Delta vyrauja ir Alytuje. Per šį Covid skyriaus atidarymo laikotarpį vos vienam pacientui buvo nustatytas ne delta atmainos virusas. Delta atmaina plinta ženkliai greičiau nei prieš tai plitusios viruso atmainos.

Kas, kokie yra Jūsų pacientai šiuo metu?

Turime įvairaus amžiaus pacientų – 20-30 metų, 30-40 metų amžiaus, tačiau didžiąją dalį jų sudaro virš 70 metų pacientai, turintys gretutinių ligų, su nusilpusia imunine sistema. Yra ir skiepytų asmenų, kurie ligoninėje gydomi būtent dėl nusilpusios imuninės sistemos arba buvo skiepyti prieš pusmetį ir skiepo efektyvumas yra sumažėjęs. Itin ženklią įtaką Covid infekcijos eigai daro gretutinės ligos.

Į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių kreipiasi nemažai jaunų žmonių, kuriems nustatomas užsikrėtimas virusu. Mums ir patiems ši situacija atrodo grėsminga, nes jau yra medicinos personalo, kurie, nors ir buvo paskiepyti metų pradžioje, jie jau užsikrėtė. Būtent todėl yra poreikis medikus paskiepyti trečiąja vakcinos doze. Blogos naujienos sklinda visais frontais.

Kiek maždaug paskiepytų pacientų yra gydomi ligoninėje nuo koronaviruso?

Didžioji dalis mūsų pacientų yra neskiepyti, tačiau maždaug penktadalis jų – pasiskiepiję. Kalbant apie pastaruosius, tai visi jie turintys gretutinių ligų, nusilpusią imuninę sistemą. Iš pasiskiepijusių ligoninės pacientų maždaug pusė ganėtinai lengvai praeina ūmią ligos fazę, stiprūs plaučių uždegimai nepasireiškia, jų pasveikimo prognozės yra neblogos.

Tačiau dalies paskiepytų pacientų būklė dėl jų turimų gretutinių ligų yra sudėtinga, gydyti sekasi sunkiai, tačiau dedame visas pastangas, kad jie pasveiktų.

Tai vis tik dabartiniai pasiūloje esantys skiepai apsaugo nuo delta atmainos, ar ne?

Tikrai apsaugo, tačiau apsauga yra kiek mažesnė nei prieš tai buvusioms atmainoms. Tiek Astra Zeneca, tiek Pfizer vakcinų efektyvumas delta atmanai sumažėja 7 procentais.

Vis dar nemaža dalis visuomenės yra neskiepyta ir kuo daugiau žmonių užsikrečia, tuo labiau virusas mutuoja ir tampa sunkiau suvaldomas vakcinomis. Taigi, čia gaunasi lenktynės su laiku – ar didžioji dalis visuomenės suspės pasiskiepyti, ar vis tik pirmiau virusas dar kartą mutuos ir taps atsparus skiepams.

 Tai kodėl reikia skiepytis?

Skiepytis reikia ne tik todėl, kad apsaugotume save, bet ir aplinkinius. Būtent skiepų dėka buvo suvaldytos prieš tai buvusios viruso atmainos ir žmonės turėjo galimybę bent trumpam įkvėpti laisvės oro. Pandemijos sugrįžimą lėmė būtent delta viruso atmaina.

Be to, skiepas neapsaugo nuo užsikrėtimo koronavirusu, jis apsaugo nuo komplikacijų ir mirtinų atvejų. Reikėtų nepamiršti, kad medicinoje niekada nebūna šimto procentų, pasitaiko ir išimčių. Tačiau šiuo metu vakcina yra geriausia priemonė, kurią turime siekiant apsisaugoti.

Ar klausiate pacientų, kodėl jie nesiskiepija?

Taip, paklausiame. Ir dažniausiai taip ir neišgirstame argumentuotų atsakymų. Jie sako, kad žiniasklaidoje prisiskaito apie komplikuotus vakcinavimo atvejus ir todėl išsigąsta. Paklausus, o ar jie skaito žiniasklaidoje apie tai, kokias pasekmes gali sukelti koronavirusas, dažniausiai atsako, kad ne. Ne iš vieno tenka išgirsti, kad dabar, kai jau susidūrė su sunkia ligos forma, tikrai pasiskiepytų. Visa tai kartojasi kaip ir per pirmąsias pandemijos bangas.

Visuomenė bijo šių vakcinų, nes jos yra greitai sukurtos, tačiau be reikalo nepasitiki mokslu ir pernelyg patikliai patiki antivakserių skleidžiama dezinformacija.

Visa tai medikus, laukiančius jau trečiosios vakcinos dozės, labai skaudina ir nuvilia.

Gydytojau, šia klastinga liga persirgote ir Jūs pats, tačiau dar ir pasiskiepijote. Ar jaučiatės ramiau?

Ne, nerimas išlieka. Pakartoti ligos tikrai nenorėčiau ir labai laukiu dar ir trečiojo skiepo. Ir ne tik dėl paties savęs, bet mane supančių artimųjų. Deja, kol kas dėl trečiosios dozės priimtų sprendimų nėra.

Ar tikėjotės, kad nauja pandemijos banga kils taip greitai?

Nujautėme, kad dar viena banga tikrai bus, tačiau tikėjomės, kad bent iki rudens pavyks atsikvėpti. Deja, uždarytas Alytaus Covid skyrius neišbuvo nė pilno mėnesio ir vėl teko prie jo sugrįžti.

Panašūs įrašai:

Vienas komentaras apie “Alytaus Covid skyriaus vedėjas: „Blogos naujienos sklinda visais frontais“

  1. Kodėl slaugytojom tokius mažus prėdus mokat.O visur kitur Lietuvoji 100% moka.Gal Alytus atskira valstybė kad slaugytojas skriaudžia o gydytojai ateina tik pamėgot ir gauna 130%

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.