Archeologijos muziejuje – jotvingių genties diržų paroda

Alytaus kraštotyros muziejaus filiale, Archeologijos muziejuje (Jiezno g. 2) 2021 rugpjūčio 19 d. – rugsėjo 4 d. veiks edukacinė paroda „Jotvingių genties diržai“. Parodos atidarymas rugpjūčio 19 d. 17 val. Parodą pristatys jos autorius odininkas rekonstruktorius Martynas Švedas.

Parodoje pristatomi rekonstruoti jotvingių genties diržai atskleis ne tik jotvingių genties istoriją, bet ir istorinį laikotarpį apimančią diržų statuso kultūrą Europoje.

Kaip teigia parodos autorius, jotvingiai yra nepelnytai pamiršta gentis Lietuvos istorijos žemėlapyje. Skirtingai nuo kitų baltiškų genčių (kuršių, sėlių, žiemgalių) nėra jokių mokslinių, informacinių archeologinių radinių katalogų ar kt. medžiagos. Jotvingiai, viena iš pirmųjų genčių, minima rašytiniuose šaltiniuose (jau II amžiuje po Kristaus) ir geografiškai išplitusi ne tik Lietuvoje, bet ir dabartinės Baltarusijos ir Lenkijos teritorijose.

Gilindamasis į Kaukų-Obelytės piliakalnių tyrinėjimo medžiagą, autorius atrado unikalių, niekada anksčiau nepublikuotų diržo sagčių, bei kitų svarbių artefaktų, kurie priskiriami Kijevo Rusios slavams. Radiniai liudija, kad čia gyveno kilni, karinga ir turtinga gentis, kuri vykdė prekybą su savo kaimyninėmis tautomis, gynė savo kraštą ir, žinoma, vykdė puolamuosius žygius.

Parodoje bus demonstruojamos diržų ir jų aksesuarų radinių kopijos, atrinktos pagal radinių kilmės, ornamentikos ir gamybos technologijų unikalumą. Bus pristatytos tikslios diržų sagties kopijos ir šioms pagal analogus rekonstruotos odinės diržo dalys.

Paroda pirmą kartą pristatoma Alytaus kraštotyros muziejuje, vėliau keliaus į Vilnių.

Alytaus kraštotyros muziejaus informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.