Alytaus ligoninės medikų patirtis su migrantais: kuriozų netrūksta

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės medikai per dieną vidutiniškai sulaukia 3-4 iš laikinų apgyvendinimo vietų atvežamų migrantų, kurie skundžiasi įvairiais sveikatos sutrikimais. Galiausiai paaiškėja, kad daugumai atvejų skubiosios medicininės pagalbos poreikio iš viso nebuvo. Jau dabar Alytaus ligoninė patyrė keletą tūkstančių eurų migrantų gydymo išlaidų. Maža to, dirbdami su tokiais pacientais gydytojai neišvengia nesusipratimų ir kuriozinių situacijų.

Į ligoninę – ir dėl vabzdžio įgėlimo

„Tokia patirtis nei tikėta, nei laukta. Ką tik atsigavome po pandemijos, o dabar užgriuvo migrantai, kurių kiekvieną dieną po kelis atvežama į Alytaus ligoninę. Iš viso Alytaus mieste ir rajone yra virš 200 migrantų. Tik maždaug 10 procentų į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykstančių migrantų išties reikalinga skubi medicinos pagalba. Kadangi aplinkinėse Alytaus apskrities ligoninėse nėra vaikų ligų skyrių, tai visus migrantų vaikus atveža į ligoninę Alytuje. Dažniausiai jų sveikatos problemos išsprendžiamos šeimos gydytojo lygmens pagalba. Būna ir tokių, kurie atvežami dėl vabzdžių įkandimų, išbėrimų“, – pasakojo Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Dmitrij Kačiurin.

Alytaus ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Vilma Krušnienė patvirtino, kad didžiajai daliai į gydymo įstaigą besikreipusių migrantų tereikėjo pirminio lygio medicininės pagalbos. Esą vieni kažkur susižalojo, kiti nusidrėskė, dar kitus sukandžiojo vabzdžiai. Vienas migrantas skundėsi pilvo skausmu, tačiau paaiškėjo, kad jis buvo alkanas. Pamaitinus jį ir sudavus vaistų, jis pasijuto gerai ir buvo išleistas.

„Gydytojai apžiūri, atlieka tyrimus, bet rimto susirgimo taip ir neatranda. Galbūt jie kreipiasi ne tiek dėl būtinosios pagalbos, kiek dėl galimybės ištrūkti, pakeisti aplinką. Mano žiniomis, medicininę pagalbą migrantų apgyvendinimo vietose teikia ir budinčios šeimos gydytojų komandos“, – pasakojo V. Krušnienė.

Neapsieita ir be kuriozų

Gydytojai pasakoja, kad netrūksta ir kuriozinių situacijų, kai, pavyzdžiui, vieną dieną į gydymo įstaigą atvežtas asmuo yra registruojamas vienu vardu, o jau kitą dieną tas pats pakartotinai į ligoninę atvykęs asmuo jau prisistato kitu vardu.

Penktadienį į Alytaus ligoninę buvo atvežti du vieno ir trejų metų amžiaus migrantų vaikai iš Varėnos rajono. D. Kačiurino pastebėjimu, keista buvo tai, kad vaikai su juos lydinčiais suaugusiais asmenimis buvo atvežti be jokios lydinčios apsaugos.

Apžiūrėjus į ligoninę atvežtus migrantų vaikus ir skyrus jiems gydymą, ligoninės atstovams teko kreiptis į Alytaus miesto savivaldybės gydytoją, kad būtų suorganizuotas saugus ligoninėje besilankiusių migrantų grąžinimas į jų laikiną apgyvendinimo vietą.

„Įdomu ir tai, kad gydytojas vaikams išrašė receptą antibiotikams, tačiau, kas tuos vaistus nupirks ir ar iš viso nupirks, lieka neaišku“, – svarstė pavaduotojas.

Nusiskundimams išsiaiškinti – kūno kalba

Įvardinti dėl kokių konkrečiai nusiskundimų į ligoninę kreipiasi nelegalūs migrantai, ligoninės medikams įvardinti sudėtinga, mat su jais susikalbėti ir išsiaiškinti dėl jų kalbos barjero – didelis iššūkis.

„Vertimo paslaugų mes neturime, o vieni moka tik šiek tiek rusiškai, kiti – šiek tiek angliškai, dar kiti – prancūziškai, tačiau didžioji dalis jų kalba iš viso mums nesuprantama kalba. Belieka situaciją išsiaiškinti pirštais ir kūno kalba. Tad diagnozuoti jų sveikatos sutrikimus taip pat būna sudėtinga. Dar sudėtingiau jiems išaiškinti, ką reikia daryti toliau, kaip gydytis“, – pasakojo pavaduotojas.

Apie bendravimo su migrantais sunkumus patvirtino ir V. Krušnienė.

„Iš to, ką jie moka kelis žodžius rusiškai, angliškai ar prancūziškai, labai sunku sudėlioti pilną nusiskundimų vaizdą. Tenka vertinti bendrą žmogaus išvaizdą, išsiaiškinti skaudamą vietą ir pagal tai apžiūrėti, atlikti tyrimus ir bandyti išsiaiškinti diagnozę“, – patirtimi dalijosi vedėja.

Iki šiol rimčiausi sveikatos sutrikimai buvo nustatyti dviem vaikams, kurie į Alytaus ligoninę buvo atvežti dėl apnuodijimo vaistais. Taip pat į medikus net keletą kartų kreipėsi besilaukianti migrantė. Vienam atvykėliui buvo diagnozuota lėtinė mažakraujystė. Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad jis turi ir daugiau užkrečiamų ligų – AIDS, hepatitą C.

„Kitaip tariant, jis yra narkomanas ir tikėtina, kad dėl abstinencijos jis taps nuolatiniu ligoninės lankytoju“, – tikino D. Kačiurin.

Išlaidos gydymui siekia tūkstančius

Pavaduotojas pabrėžė, kad migrantų gydymas ligoninei atsieina nemažai pinigų. Skaičiuojama, kad iki šiol medikų pagalba ligoninėje buvo suteikta apie 60-čiai migrantų ir gydymo išlaidos jau siekia keletą tūkstančių eurų. Tiesa, ligoninė sąskaitą pateiks apmokėti iš rezervinio valstybės fondo.

„Pavyzdžiui, Švenčionių rajone migrantų yra apie 670. Ten medikų gretose emocijų tikrai netrūksta, tačiau kažkaip su tuo susitvarko. Nepaisant visko, mes privalome mąstyti valstybiškai, o ne tik galvoti apie save. Situacija yra tokia, kokia yra ir pasipriešinimų valdžiai tikrai nereikia, jiems reikia padėti, bendradarbiauti. Alytus į migrantų situaciją reaguoja išties labai žmogiškai“, – savo mintis dėstė D. Kačiurin.

Panašūs įrašai:

2 komentarai apie “Alytaus ligoninės medikų patirtis su migrantais: kuriozų netrūksta

  1. Šimonytė su Dulkiu gąsdina, kad negydys lietuvių, jei tie nepasiskiepys eksperimentine vakcina, o šitus sienos pažeidėjus gydo už dykutį, be jokių gąsdinimų ir dar nuo visokio brudo gydo. Ar įsivaizduojat, kaip elgtųsi daktarai su lietuviais, jei jie su tokiom “ligom” kreiptųsi. Kaip šunis lauk išvytų. Mūsų onkologinių ligonių, širdininkų ir kitom rimtom ligom srgančių žmonių kratosi, o čia migrantams ko ne užpakalį bučiuoja, alkanus pamaitina. Šlykštu net skaityt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.