Galimybė išsitirti kaulų tankį nuo šiol – ir Alytaus ligoninėje

Nemokamai išsitirti kaulų tankį nuo šiol galima ir Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, kur jau kelios savaitės modernia įranga tiriami pacientai.

„Su naujuoju aparatu dirbame beveik mėnesį. Anksčiau nemokamai, gavus šeimos gydytojo siuntimą, išsitirti kaulų tankį pacientai buvo siunčiami į Kauną, Vilnių o dabar jau tokias galimybes turi ir Alytaus ligoninė“, – pasakojo Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja gydytoja radiologė Roma Žilinskienė.

Gydytoja pabrėžė, kad nemažai vyresnio amžiaus sulaukusių žmonių susiduria su sistemine kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė, kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys kaulų trapumo ir lūžių rizikos padidėjimą. Ji vadinama osteoporoze.

Praktika rodo, kad dažniausiai dėl osteoporozės tenka tirti menopauzės sulaukusias moteris, tačiau ši liga gali išsivystyti ir vyrams. Labai retais atvejais nuo osteoporozės gali kentėti ir vaikai.

Deja, osteoporozė iš pradžių neturi jokių aiškių ir pacientui juntamų simptomų. Neretai pirmasis ligos požymis būna kaulo lūžis, kuriam įvykti užtenka nedidelės traumos (pvz.: nukristi paslydus), o kartais lūžis gali įvykti ir spontaniškai (pvz.: stipriau pakosėjus). Dažniausia tokių lūžių lokalizacija yra stuburo krūtininė ir juosmeninė dalys, klubas, riešas.

„Anksčiau žmonės turbūt daugiau judėjo, dirbo fizinį darbą, todėl ir buvo mažiau sergančiųjų osteoporoze. Šią ligą gali paskatinti sėdimas darbas, todėl labai svarbu po darbo dienos kuo daugiau judėti fiziškai. Reikšmingą vaidmenį atlieka ir sveika, visavertė mityba. Žinoma, ligos atsiradimą gali lemti ir genetika, ypač jeigu tai buvo nustatyta šeimos rato žmonėms“, – pasakojo gydytoja.

Pasak jos, sergant osteoporoze, paskauda kaulus, gali būti stebimas ūgio sumažėjimas, atsirasti palinkusi laikysena, ar justi skausmas juosmenyje (dažniausiai dėl įvykusio lūžio), vėliau gali deformuotis stuburo krūtininė dalis (stebima kupra). Gydytoja pabrėžė, kad kaulų retėjimas (osteopenija) senstant yra normalus reiškinys ir antroje gyvenimo pusėje kaulai natūraliai tampa mažiau atsparūs mechaniniam krūviui bei būna mažesnio tankio nei jaunystėje.

Išskiriami keli pagrindiniai ligos vystymosi rizikos veiksniai: amžius (daugiau kaip 65 metai moterims ir daugiau kaip 70 metų vyrams), moteriška lytis, ankstyva menopauzė (jaunesnėms nei 45 metų amžiaus moterims), reumatoidinis artritas, mažas kūno masės indeksas ( KMI mažiau nei 19), buvęs šlaunikaulio lūžis tėvams, anksčiau patirtas osteoporozinis lūžis, gydymas gliukokortikosteroidais ne trumpiau nei tris mėnesius, dažnas alkoholio vartojimas, rūkymas, ir kitos ligos ar būklės (pvz.: skydliaukės funkcijos sutrikimas, onkologiniai susirgimai, D vitamino stoka, kai kurie vartojami medikamentai).  Ligos prevencija susideda iš fizinio aktyvumo bei pakankamo kalcio ir D vitamino vartojimo.

„Užkirsti kelio šiai ligai mes negalime, viską, ką galima padaryti, tai tik nutolinti. Senatvė yra mūsų norams nepavaldus procesas. Pagrindiniai prevenciniai būdai yra aktyvus ir sveikas gyvenimo būdas, visavertė mityba ir kūno svorio kontrolė. Tai labai priklauso ir nuo ligų puokštės, kurią žmogus susirenka per visą savo gyvenimą“, – pasakojo R. Žilinskienė.

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad labai svarbi yra savalaikė šios dažniausiai besimtomės ligos diagnostika. Ligos diagnostikai atliekamas Kaulų mineralų tankio tyrimas (KMT), dar kitaip vadinamas Densitometrija (DEXA). Tyrimą turėtų atlikti visos moterys vyresnės nei 65 metų ir visi vyrai vyresni nei 70 metų bei, nepriklausomai nuo amžiaus, visi asmenys, turintys ligos išsivystymą lemiančių rizikos veiksnių.

Kaulų tankio tyrimai nerekomenduojami besilaukiančioms moterims. Tyrimas nedaromas ir tuomet, kai pacientas yra neramios būsenos. Pati procedūra trunka apie 10 min. ir atliekama gulimoje padėtyje.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.