Vyriausybės sprendimas: karantinas švelnėja, dalis pokyčių – tik turintiems Galimybių pasą

R. Danisevičiaus/ lrytas.lt nuotr.

Karantino sąlygos dar labiau švelnėja. Vyriausybė trečiadienį nusprendė leisti uždarose erdvėse bendrauti daugiau nei vienam namų ūkiui, dvigubinti žiūrovų lauko renginiuose skaičių, valanda ilginti kavinių, barų ir restoranų darbo laiką, tačiau jų viduje leisti lankytis tik turintiems Galimybių pasą. Prekybos centrai ir turgavietės galės dirbti ir savaitgaliais.

„Atsižvelgiant į tai, kad griežtas karantino režimas tęsiasi jau beveik 4 mėnesius ir turi vis didesnį neigiamą poveikį žmonių psichologinei būsenai ir fizinei sveikatai, o visa visuomenė pavargsta nuo karantino, būtina imtis priemonių šiai situacijai gerinti“, – tvirtinama Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Vyriausybei pateiktame nutarimo projekte.

Kas keičiasi?

Bendravimas. Nutarta atsisakyti daugiau nei vienos šeimos artimų kontaktų ribojimo – nuo šiol leidžiama susitikti dviem šeimoms arba ne daugiau nei penkiems skirtingų namų ūkių asmenims uždarose erdvėse, lauke leidžiama būriuotis iki 10 asmenų – dvigubai daugiau, nei buvo iki šiol. Visiškai atsisakyta ir asmenų skaičiaus ribojimo vykstant automobiliais.

Asmeninėse šventėse viduje leidžiama dalyvauti dviem šeimoms arba ne daugiau nei penkiems asmenims iš skirtingų namų ūkių, lauke leidžiama švęsti dešimčiai asmenų. Turintiems vadinamąjį Galimybių pasą, kaip ir numatyta anksčiau, bus galima švęsti grupėmis po 10 viduje, o lauke tokių švenčių dalyvių skaičius bus neberibojamas.

Restoranai, kavinės, barai. Viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų darbo laikas ilginamas iki 22 valandos. Tiesa, norintys pasisėdėti viduje privalės turėti Galimybių pasą, išimtis taikoma asmenims iki 16 metų. Be to, nuo šiol prie vieno staliuko galės sėdėti nebe du, o penki asmenys. Teikti maitinimo paslaugas leista ir viešbučiuose. Pokyčių naktiniams klubams kol kas nenusimato – jų veikla ir toliau lieka draudžiama.

Renginiai. Renginiuose uždarose erdvėse ir toliau galės dalyvauti ne daugiau kaip 150 asmenų, užpildant ne daugiau nei 30 proc. sėdimų vietų, tačiau sušvelnintos sąlygos renginiams, vykstantiems atvirose erdvėse. Juose galės galyvauti iki 300 žmonių. Be to, bus galima organizuoti ir renginius lauke, kuriuose galės dalyvauti iki 2000 dalyvių, kai juose dalyvauja tik Galimybių pasą turintys asmenys. Kiek asmenų tokiu atveju galėtų dalyvauti renginiuose uždarose patalpose, kol kas neaišku.

Ekskursijos. Nuspręsta leisti ekskursijas tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse dalyvaujant iki 25 asmenų, vykdant jų išankstinę registraciją.

Prekybos centrai. Atsisakyta draudimo savaitgaliais veikti prekybos centruose esančioms parduotuvėms, neturinčioms atskiro įėjimo iš lauko, taip pat paviljonams su dengtais stogais turgavietėse.

Baseinai ir pirtys. Pirčių paslaugos bus teikiamos ne daugiau nei dviem asmenims iš skirtingų namų ūkių (iki šiol leista tik šeimai), o jei paslaugos teikiamos turintiems Galimybių pasą, asmenų skaičius bus neribojamas. Baseinuose galės lankytis iki 50 asmenų, jei vienam jų užtikrinamas 20 kv. metrų plotas. Su Galimybių pasu lankytojų skaičius bus neribojamas.

Sporto klubai. Priimtas sprendimas neriboti ploto vienam lankytojui sporto klubuose, kai juose lankosi turintys Galimybių pasą.

Paslaugos. Suvienodinti minimalaus ploto reikalavimai visoms paslaugų teikimo vietoms – nustatytas vienodas 10 kv. metrų paslaugos teikimo ploto reikalavimas vienam paslaugos gavėjui.

Švietimas. Profesinis ir aukštasis mokslas galės vykti ir kontaktiniu būdu atliekant studentų ir darbuotojų profilaktinius COVID-19 tyrimus. Bus leistos pamokos ar paskaitos su ne daugiau nei 10 moksleivių ar studentų, išlaikant bent 2 metrų atstumus. Jei patalpos didesnės ir įmanoma vienam asmeniui užtikrinti 10 kv. metrų plotą, bus leista dalyvauti 11-30 moksleivių ar studentų grupėms.

Neformalusis ugdymas. Neformaliojo ugdymo užsiėmimus lauke leidžiama rengti iki 25 vaikų grupėms, viduje užsiėmimuose galės dalyvauti iki 10 vaikų, jei vienam jų užtikrinamas 10 kv. metrų plotas. Tokios pat sąlygos taikomos suaugusiųjų neformaliajam švietimui. Vaikų stovyklose vienoje grupėje galės dalyvauti ne daugiau nei 15 vaikų, užtikrinant 10 kv. metrų ploto reikalavimą.

Laidotuvės. Taip pat nutarta didinti asmenų, galinčių dalyvauti laidotuvėse, skaičių nuo 10 iki 50, neįskaitant ritualines paslaugas teikiančius žmones.

Galimybių pasas. Numatyta, kad visos nutarime apibrėžtos darbo, ūkinės veiklos ar kitos veiklos gali būti neribojamos arba ribojamos iš dalies turintiems Galimybių pasą, t. y. persirgusiems COVID-19, pasiskiepijusiems, turintiems ne anksčiau nei prieš parą darytą COVID-19 neigiamą testą ir vaikams iki 16 metų.

Darbdaviams bus numatyta galimybė patikrinti darbuotojų Galimybių paso duomenis – iki šiol tokia galimybė buvo numatyta tik paslaugų teikėjams.

Be to, Vyriausybė sudarė sąlygas Galimybių pasu pasinaudoti ir užsieniečiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *