Kūdikio susilaukusi šeima liko be išmokos: pasikeitė tvarka

Asociatyvi pexels.com/Lisa Fotios nuotrauka.

Neseniai antros atžalos susilaukusi šeima liko be Alytaus rajono savivaldybės skiriamos 500 eurų dydžio vienkartinės išmokos, mat paaiškėjo, kad nuo šių metų pradžios buvo pakeistos jos gavimo sąlygos. Alytaus rajono savivaldybės atstovai tikina, kad tvarka buvo pakeista siekiant pažaboti kai kurių šeimų gudravimus, norint gauti didžiausią tokio pobūdžio išmoką iš Pietų Lietuvos regiono savivaldybių.

Nukentės pažeidžiamiausios šeimos?

Į naujienų portalą „Dzūkijos veidas“ kreipėsi neseniai antrosios atžalos sulaukusi šeima (vardai, pavardė redakcijai žinomi), kuri netikėtai sužinojo, kad Alytaus rajono savivaldybės mokama vienkartinė 500 eurų dydžio išmoka gimus vaikui jau nebepriklauso.

„Seniūnijoje mums paaiškino, kad nuo šių metų pradžios buvo priimti šios išmokos gavimo tvarkos pakeitimai ir kad dabar mūsų šeima neatitinka kriterijų išmokai gauti. Mano gyvenamoji vieta nuo pat gimimo buvo registruota Alytaus rajono savivaldybėje, mano tėvų namuose, čia priregistravau tiek pirmąjį, tiek antrąjį savo vaikus. Vyras visuomet buvo registruotas Alytaus miesto savivaldybėje, savo tėvų namuose. Mums susituokus, nebuvo poreikio keisti gyvenamosios vietos deklaracijos duomenų, nes neturime nuosavo gyvenamojo būsto, tad viską palikome taip, kaip yra. Gimus pirmagimiui, savivaldybės numatytą vienkartinę išmoką gavome, tačiau šių metų kovo mėnesį gimus antrajai atžalai, paaiškėjo, kad išmoka mums nebepriklauso, nes vyro gyvenamoji vieta nėra registruota Alytaus rajone. Visa ši situacija man pasirodė diskriminuojanti tas šeimas, kurių šeiminė padėtis yra kitokia ir bendrą vaiką turintys vyras ir moteris gyvenamąsias vietas yra registravę skirtingose savivaldybėse“, – situaciją dėstė moteris.

Ji patikino, kad Alytaus rajono savivaldybės mokama 500 eurų vienkartinė išmoka gimus vaikui šeimoms yra išties solidi parama, tačiau į žiniasklaidą ji kreipėsi ne vedina savo interesų, o galvodama apie labiausiai pažeidžiamas šeimas, kurių yra daugybė.

Kaip pavyzdį moteris pateikė vedybiniais saitais nesusietus vyro ir moters santykius, iš kurių atsiranda nauja gyvybė. „O jeigu užsimezgus gyvybei, santykiai nutrūksta ir moteris lieka viena auginti vaiką, o kūdikio tėvo gyvenamoji vieta deklaruota ne Alytaus rajono savivaldybėje? O galbūt šeima dėl kokių nors kitokių priežasčių negali įsiregistruoti vienoje savivaldybėje? Vadinasi, tokiose šeimose gimę Alytaus rajono savivaldybės vaikai lieka už borto ir išmokos už tai negauna? Ar tai ne diskriminacija?“, – retoriškai klausė dviejų vaikų mama.

Pakeitė sąlygas išmokai gauti

Susisiekus su Alytaus rajono savivaldybės atstovais, jie paaiškino, kad vienkartinės išmokos gimus kūdikiui skyrimą ir mokėjimą Alytaus rajono savivaldybėje nustato Tvarkos aprašas, patvirtintas savivaldybės administracijos direktoriaus 2019 m. vasario 7 d. įsakymu Nr. D1-88.

Aprašo 2 punkte numatyta, kad ši tvarka taikoma asmenims, kurie ne trumpiau negu 1 metus deklaruoja gyvenamąją vietą,  arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Alytaus rajono savivaldybėje, kai gimusio kūdikio deklaruota gyvenamoji vieta registruojama Alytaus rajono savivaldybėje.

Iki praėjusių metų pabaigos minėto tvarkos aprašo 5 punkte buvo numatyta, kad vienkartinė išmoka skiriama, jeigu nors vienas iš kūdikio tėvų (įtėvių) ir pats kūdikis atitinka aprašo 2 punkte numatytas sąlygas. Tačiau nuo šių metų pradžios įsigaliojo šio aprašo pakeitimai, kuriais numatoma, kad, norint gauti 500 eurų dydžio vienkartinę išmoką gimus vaikui, gyvenamoji vieta Alytaus rajono savivaldybėje turi būti deklaruota abiejų tėvų ir kūdikio. Be to, anksčiau buvo galima dėl šios išmokos kreiptis per 12 mėnesių nuo kūdikio gimimo, o nuo šių metų – jau per 3 mėnesius.

Dėl vienos didžiausių išmokų – šeimų gudravimai

„Savivaldybės išmoka gimus kūdikiui yra dovana šeimai, ji skiriama iš savivaldybės biudžeto. Nuo šių metų sausio 1 d. valstybės išmoka gimus kūdikiui yra 440 eurų. Alytaus rajonas, vienintelis iš Pietų Lietuvos regiono savivaldybių, skiria didžiausią – 500 eurų papildomą vienkartinę išmoką bei dovanoja naujagimio tėvams dovanėlę – Lietuvos valstybės vėliavą ir vaikišką pledą.  Daugumoje Lietuvos rajonų išmokų neskiriama, dovanojamas vadinamasis  kūdikio kraitelis, kurio vertė įvairi.

Analizuojant seniūnijų pateiktus duomenis, pastebėta tendencija, kad dėl didelės vienkartinės išmokos kai kurios šeimos pagudraudavo – trumpam deklaruodavo gyvenamąją vietą Alytaus rajone, o gimus vaikui gaudavo pinigus ir vėl pakeisdavo gyvenamąją vietą.

Todėl 2020 m. gruodžio 31 d. Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu pakeistas Tvarkos aprašo 5 punktas. Juo nustatoma, kad vienkartinė išmoka skiriama, jeigu kūdikio tėvai (įtėviai) arba turimas vienintelis iš tėvų (įtėvių) ir kūdikis atitinka aprašo 2 punkto nuostatas“, – teigiama savivaldybės atsiųstame atsakyme.

Diskriminacijos neįžvelgia

Esą tvarkos aprašo pakeitimus lėmė būtent siekis skaidriai naudoti savivaldybės biudžeto lėšas. Apraše nėra reguliuojami šeimos (partnerystės) gyvenimo ypatumai. Jeigu kūdikio tėvai (susituokę ar nesusituokę, ar išsituokę) gyvena atskirai, svarbus tik faktas, kad jų abiejų gyvenamoji vieta būtų deklaruota Alytaus rajono savivaldybėje. Taigi, nei santuokos statusas, nei jos nebuvimas apskritai, nei tėvų gyvenimas skyrium nediskriminuoja vaiko tėvų, kurie galbūt gyvena atskirai ar yra išsituokę,  ir tai neturi jokios įtakos vienkartinės išmokos gavimui ( žr. Tarkos aprašo 5 punktą: vienkartinė išmoka skiriama, jeigu kūdikio tėvai (įtėviai) arba turimas vienintelis iš tėvų (įtėvių) ir kūdikis atitinka aprašo 2 punkto nuostatas).

Tvarkos aprašo pakeitimas visiškai atitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo ir Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo nuostatas.

Valstybė visas šeimas remia vienodai

Ar toks Alytaus rajono savivaldybės sprendimas atitinka valstybės socialinę politiką, klausėme Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų.

„Valstybė iš savo biudžeto finansinėmis priemonėmis vienodai remia visas šeimas, susilaukusias vaikų. Pagal Išmokų vaikams įstatymą kiekvienam gimusiam vaikui yra skiriama vienodo dydžio – 440 eurų vienkartinė išmoka vaikui, jeigu vaikas ir vienas iš vaiko tėvų gyvena Lietuvoje. 2020 m. vienkartinę išmoką gavo 25,26 tūkst. vaikų.

Savivaldybės turi iniciatyvos teisę prisidėti prie valstybės jau teikiamos paramos ir papildomai iš savivaldybių biudžetų lėšų remti šeimas, kuriose gimsta kūdikiai. Tokiu atveju, kiekviena savivaldybė patvirtinta tvarkas, kuriose nurodoma, kokiais atvejais, kokio dydžio ir kokiomis sąlygomis ši parama yra skiriama“, – atsakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Žymantė Lelešiūtė.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.