Tyrimas kaupinių metodu: baubas nėra toks baisus kaip daugeliui atrodo

Asociatyvi nuotr.

Nuotolinio mokymo išvarginti pradinukų tėvai su nerimu stebi kone kasdien besikeičiančią pandeminę situaciją šalyje ir supranta, jog bet kuriuo metu namai ir vėl gali virsti mokykla, tačiau pasinaudoti kol kas vienintele galimybe sugrįžti į kontaktinį mokymą, taikant COVID-19 tyrimą kaupinių metodu, neskuba.

Labiausiai tėvai baiminasi paties tyrimo eigos, mano, jog pats metodas ir dažnas testavimas gali pažeisti vaiko nosies ertmę, sutrikdyti sveikatą, atsiranda net manančių, kad ėminiai bus naudojami moksliniams tyrimams.

Tačiau Alytaus miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė Ingrida Rutkauskienė skuba nuraminti ir pažymi, jog COVID-19 tyrimas kaupinių metodu atliekamas kitaip negu įprastas PGR tyrimas.

Anot jos, jis atliekamas imant po mėginį tik iš nosies landos (negiliai, 1,5–2 cm) kiekvienam namų ūkio nariui, kurių ėminiai grupuojami viename mėgintuvėlyje. Standartinis PGR tyrimas yra atliekamas vienam asmeniui imant mėginį iš nosiaryklės (giliau nei nosies landos), dedant paimtą mėginį į individualų, asmeniui skirtą, mėgintuvėlį.

Tyrimas kaupinių metodu vykdomas dviem etapais. Pirmuoju etapu tyrimas atliekamas pradinių klasių mokiniams ir jų namų ūkių nariams bei mokyklose kontaktiniu būdu dirbantiems darbuotojams ir jų namų ūkiams. Tyrimas atliekamas mobiliame punkte (Pramonės g. 1B, Alytuje) čia dirbančios komandos: slaugytojos, padėjėjos ir visuomenės sveikatos specialistės.

Antruoju etapu, po 7 dienų, tyrimas atliekamas jau mokykloje, jame dalyvauja tik mokiniai ir kontaktiniu būdu dirbantys darbuotojai. Antruoju etapu atliekamas tyrimas kartojamas periodiškai tiriant tik mokinius ir mokyklos darbuotojus, turinčius kontaktą su mokiniais. Antruoju etapu kaupinių tyrimus atlieka Alytaus miesto savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytoja ir ugdymo įstaigoje dirbanti Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveiktos priežiūrą mokykloje.

I. Rutkauskienė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Jei gaunamas teigiamas atsakymas, informuojami, kad visi kaupinį sudarantys asmenys privalo izoliuotis ir nedelsiant registruotis atlikti profilaktinį PGR tyrimą iš nosiaryklės, siekiant išsiaiškinti, ar asmuo neserga“, – aiškina I. Rutkauskienė.

Testavimas kaupinių būdu šiandien atliekamas tik Šv. Benedikto gimnazijoje, tačiau pasak Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojos Jurgitos Šukevičienės, taip testuotis dėl nuolatinio vaikų sugrąžinimo į kontaktinį mokymą sutiktų ir dalis Senamiesčio pradinės bei Dzūkijos pagrindinės mokyklų mokinių tėvų. Tiesa, jų abejose įstaigose tik maždaug pusė tiek, kiek reikia (dviejų trečdalių visos bendruomenės).

Kad galėtų mokiniai mokintis kontaktiniu būdu mokykloje, mokinio tėvai ar globėjai turi pasirašyti prašymą ir sutikimą atlikti tyrimą bei sutikti, kad mokiniai toliau kas 7 dienas atliktų kaupinių tyrimus mokykloje.

J. Šukevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Aš suprantu, kad toks testavimas priimtinas ne visiems, bet šiuo metu turime tokią situaciją, kokią turime ir reikia ieškoti geriausių būdų kaip iš jos išeiti. Kaupinių metodas, mano nuomone, šiandien yra vienintelis kelias saugiai sugrįžti į kontaktinį ugdymąsi“, – įsitikinusi vicemerė.

Pasak jos, toks švietimo įstaigų bendruomenių testavimas yra vienas pagrindinių sertifikuotų COVID-19 tyrimų metodų, leidžiančių vykdyti kontaktinį mokymą, suvaldyti infekcijos plitimą pirminėje stadijoje ir saugiau jaustis pačių švietimo įstaigų darbuotojams.

„Galbūt kaupinių tyrimo metodas sulauktų didesnio švietimiečių susidomėjimo, jeigu Vyriausybė jį pripažintų kaip privalomą sąlygą kontaktiniam mokymui, o ne pasirinkimo galimybę, kaip yra šiuo metu“, – svarstė J. Šukevičienė.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.