Lazdijuose duris atvers unikalus ir šiuolaikiškas Laisvės kovų muziejus

Laisvės kovų muziejus Lazdijuose gyvena kraustymosi ir įkurtuvių nuotaikomis. Jau vasarą ekspozicijos bei edukacijos iš senojo pastato persikels į kitą Vytauto gatvės pusę bei įsikurs vadinamajame Petrauskų šeimos name. Šis pastatas bene geriausiai liudija permainingą ir jautrią XX-ojo amžiaus Lietuvos istoriją. Atsinaujinęs muziejus lankytojams bei istorija besidomintiems tyrėjams naujų pažinimo galimybių turėtų pasiūlyti dar šiais metais.

Kaip pasakoja vyriausioji Lazdijų Laisvės kovų muziejaus muziejininkė Jūratė Paciukonienė, vadinamasis Petrauskų šeimos namas Lazdijuose pradėjo kilti dar tarpukario Lietuvoje. Šios šeimos namų statybas rėmė giminaitis kunigas Ignas Albavičius iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Pastate veikė svarbios įstaigos, valgyklėlė, Ūkininkų rūmų poskyris ir net pirmasis Lazdijuose privatus odontologijos kabinetas.

Lietuvą užėmus sovietų okupantams, Petrauskų šeima buvo ištremta, o jų turtas nacionalizuotas. Ilgainiui čia įsikūrė sovietinio saugumo struktūros ir pastatą pavertė žiaurių tardymų, kankinimų ir režimo oponentų kalinimo vieta. Pastato patalpose buvo tardomi bei kankinami Lazdijų krašto apylinkėse veikę Dainavos apygardos Šarūno rinktinės partizanai. Pasak J. Paciukonienės, būtent Lazdijų rajono tremtinių, partizanų, politinių kalinių ir jų artimųjų iniciatyva ir atsirado šis muziejus, kurį šiandien globoja ir visokeriopai remia Lazdijų rajono savivaldybė.

Muziejaus fonduose yra surinkti politinių kalinių, tremtinių, partizanų, jų ryšininkų, kitų gyventojų prisiminimai, daiktiniai liudijimai apie 1944–1953 m. laisvės kovas bei Lazdijų krašto gyventojų trėmimo ir įkalinimo etapus. Laisvės kovas Dainavos apygardos Šarūno rinktinėje sovietų okupacijos metais atspindės inovatyvi ekspozicija – surinkta medžiaga apie Lazdijų krašto kovotojus, jų atminimo įamžinimo vietas.

Pasak Lazdijų rajono savivaldybės merės Ausmos Miškinienės, ateityje Laisvės kovų muziejus turėtų tapti vienu inovatyviausių ir šiuolaikiškiausių su rezistencijos istorija supažindinančių muziejų Lietuvoje. „Esame ne tik gamtos stebuklų apdovanotas, bet ir gilią istoriją menantis kraštas, niekada nestokojęs drąsių sūnų ir dukterų. Džiugu, kad galime ne tik semtis iš šių žmonių stiprybės, bet ir puoselėti jų atminimą. Esu įsitikinusi, kad su šių žmonių kova privalome supažindinti tiek jaunąją kartą, tiek ir vis gausiau Lazdijų kraštą lankančius turistus“, –  sako A. Miškinienė, teigdama, kad modernus Laisvės kovų muziejus gali tapti dar vienu patraukliu pažintinio turizmo traukos objektu.

Tam pasitarnauti turėtų ir sėkmingos Lazdijų rajono savivaldybės administracijos pastangos užsitikrinti finansavimą muziejaus modernizavimui. Šį mėnesį buvo paskelbta, kad Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Investicijų projektų atrankos komisija nutarė paankstinti ir dar šiais metais skirti 346 tūkstančius eurų II -ojo etapo muziejaus įrengimo darbams. Iki šiol į muziejaus veiklai pritaikomą pastatą bei jo aplinką investuota 480 tūkstančių eurų.

Dalis šių lėšų bus panaudotos Laisvės kovų muziejaus rūsio-muziejaus ekspozicijų įrengimui, kuriose numatyta įdiegti daug išmaniųjų sprendimų. Muziejuje bus galima pamatyti video projekcijas, skambės autentiškas garsinis fonas, atsiras išmaniųjų stendų ir instaliacijų, o vienoje iš buvusių kamerų lankytojai galės pajusti baugią Sovietų Sąjungos saugumo patalpų atmosferą. Jau vasarą planuojama tęsti ir muziejaus kieme esančių patalpų rekonstrukciją, jas pritaikant dokumentų skaitmeninimo, fondų saugojimo ir edukacijų veiklai vykdyti.

Muziejaus teritorijoje esančiose patalpose bus įkurdintos ir pirmosios rajone fondų saugyklos, atitinkančios keliamus reikalavimus ypač vertingų ir trapių eksponatų saugojimui, kuriuos specialių renginių metu lankytojai galės pamatyti pirmą kartą. Dauguma muziejaus dokumentų taps prieinami ir internete per Lietuvos integralią muziejų informacinę sistemą (LIMIS). Muziejaus lankytojams iš kitų šalių žadama pasiūlyti ir elektroninio gido programų užsienio kalbomis.

Lazdijų rajono savivaldybės informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.