Žuvinto rezervate – pavasarinės gyvybės knibždėlynas

Vaizdai iš pavasarėjančio Žuvinto biosferos rezervato. Arūno Pranaičio nuotraukos.

Žuvinto biosferos rezervato fauna ir flora skelbia pavasarį. Penktadienį minėta pempės šventė, nors pirmieji šie paukščiai Žuvinto rezervate pastebėti jau prieš kelias savaites. Ateinantį ketvirtadienį minėsime gandro šventę, tačiau kol kas girdėti tik apie pavienius į Lietuvą parskridusius gandrus. Jau dabar visa rezervato gamta knibždėte knibžda pavasarine gyvybe, kurią geriausia stebėti dar rudenį atnaujintame gamtiniame ežero take.  O nuo kitos savaitės po ilgo karantino laikotarpio lankytojams duris atvers ir Žuvinto rezervato lankytojų centras bei lauks atnaujinta ekspozicija.

Žuvinte – tūkstančiai paukščių

„Žuvinte gyvenantys paukščiai skelbia pavasarį – jų elgesys pasikeitęs, jaučiasi sujudimas, jie jau dairosi vietų perėjimui. Pavasario požymių jau matome išties daug, ypač nuo praėjusios savaitės, kai Žuvinto apylinkės stipriai pagyvėjo.

Maždaug 400 ha apimančios Amalvo pelkės pakraščiai yra užlieti ir ten puikios sąlygos telktis vandens paukščiams. Pas mus jau yra daugiau nei 3 tūkst. žąsų, iš jų daugiausia baltakakčių, yra ir želmeninių, tundrinių. Jau yra parskridusių gulbių, gerokai daugiau nei tūkstantis įvairių rūšių ančių.

Pats Žuvinto ežeras irgi atbunda, jame yra didžiulių properšų. Čia kiekvieną vakarą irgi skaičiuojame 6-7 šimtus žąsų. Galima matyti ir kuoduotąsias antis, klykuoles, ausuotuosius kragus, laukius, didžiuosius dančiasnapius.

Dabar nuo orų priklauso paukščių aktyvumas. Gražią dieną atvykus į Žuvintą, išties jau galima pamatyti labai daug naujos pasirodžiusios gyvybės ir išgirsti po žiemos išsiilgto  gamtinio triukšmo“, – tikino Arūnas Pranaitis, Žuvinto biosferos rezervato ekologas.

Ar greit pamatysime gandrus?

O ar jau teko kur nors pamatyti ar išgirsti ką nors mačius parskridusių ankstyvųjų gandrų? Ekologas patikino, kad kol kas tik pavieniai gandrai pasirodė.

„Galbūt atvėsęs oras gandrams dar nekelia noro parskristi. Tačiau pagal daugiamečius gandrų parskridimo stebėjimo duomenis, jie dar šiais metais parskristi nevėluoja. Šių metų pavasaris pagal oro temperatūros rodiklius, sakyčiau tradicinis, tad tikėtina, kad masinio gandrų sugrįžimo galime sulaukti kiek vėliau – kovo antroje pusėje“, – sakė A. Pranaitis.

Jis pasakojo, kad gamtininkai iš esmės gandrų neseka, tačiau dažniausiai ant paukščių yra dedami satelitiniai siųstuvai, kurie pasako, kur koks paukštis yra. Esą Lietuvoje taip pažymėti yra vos keli gandrai ir jie šiuo metu yra ties Viduržemio jūra.

Žuvinto rezervate gamtininkai vykdo pilkųjų žąsų tyrimus ir stebėjimus. „Visos jos jau parskridę, pasiskirstę teritorijomis ir kai kurios, įtariu, jau net peri“, – teigė A. Pranaitis.

Pelkėse vandens pertekliaus nėra

Pastaruosius kelerius metus šiltuoju metų laiku gamtą alinusi sausra gerokai išsekino ir Žuvinto pelkes. Ar po ilgesnės pertraukos sniegu gausesnės žiemos užteko, kad jos atsigautų? A. Pranaitis patikino, kad nors vasarį sniego būta ne taip jau mažai, jo tikrai neužteko, kad pelkės galutinai atsigautų.

„Pelkėms vandens tikrai nėra per daug. Šiuo metu pelkėje vandens netrūksta, tačiau ir pertekliaus nėra. Žuvinto ežere potvynis yra, nors jis ir nedidelis. Šiemet situacija yra žymiai palankesnė negu pastaraisiais metais. Galėtų sniego, vandens būti ir daugiau“, – tikino ekologas.

Duris atvers ir lankytojų centras

Beje, po kelis mėnesius besitęsiančio karantino pertraukos nuo kitos savaitės lankytojams duris atvers ir Žuvinto rezervato lankytojų centras su atnaujinta ekspozicija.

Rudenį atnaujintame Žuvinto ežero gamtiniame take galima lankytis ištisus metus ir gyvai stebėti gamtos reiškinius bei paukščių elgesį.

A. Pranaitis patikino, kad Žuvinto rezervato ežero gamtiniame take kiekvieną dieną galima sutikti lankytojų, kurie nebijo net vėsesnių takų.

Taip pat rezervato gamtą galima stebėti ir iš apžvalgos bokšto.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.