Ant direktorės stalo – pretenzija dėl nutraukto pirkimo: kreipimąsi į teismą lems motyvai

Savaitės pradžioje paskelbus apie nutrauktą viešąjį konkursą dėl Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Chirurgijos ir traumatologijos skyriaus kapitalinio remonto, Alytaus miesto savivaldybės administracija gavo pretenziją iš vienos viešųjų pirkimų dalyvės – bendrovės „VA Statyba“, kuri nesutinka su konkurso nutraukimu ir yra pasirengusi, jeigu to prireiks, dėl tokio sprendimo panaikinimo toliau kreiptis į teismą.

Neatmeta galimybės vėl kreiptis į teismą

Alytaus statybų bendrovė „VA Statyba“ pretenziją Alytaus miesto savivaldybės administracijai įteikė jau kitą dieną, vasario 9-ąją, po viešo paskelbimo apie nutrauktą konkursą.

„Mes gavome pranešimą per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą, kad Alytaus miesto savivaldybė nusprendė nutraukti pirkimą, motyvuodama, kad pirkimui nėra pakankamai lėšų. Mes su tuo nesutinkame, nes visai neseniai, vasario mėnesį, buvo priimtas Alytaus miesto tarybos sprendimas skolintis iki milijono eurų šiam pirkimui baigti ir projektui įvykdyti. Taip pat yra gautas finansavimas iš Sveikatos apsaugos ministerijos „covidinių“ lėšų per 400 tūkst. eurų. Mūsų manymu, lėšų savivaldybė turi ir mums neaišku, kodėl staiga savivaldybės administracijos direktorė nusprendė pirkimą nutraukti.

Antroji priežastis, kodėl pateikėme pretenziją, tai mums pasirodė keista, kodėl sprendimą nutraukti pirkimą priėmė administracijos direktorė, o ne pati viešųjų pirkimų komisija. Mums lieka neaiškūs tokio sprendimo motyvai ir kodėl direktorė pradėjo rūpintis atskirais viešaisiais pirkimais“, – kalbėjo „VA Statybos“ advokatas Rokas Zaleskis.

Advokatas teigė girdėjęs apie tai, kad Alytaus miesto savivaldybė, praėjusiais metais taip ir nespėjusi pabaigti pirkimo ir pradėti vykdyti projekto, galiausiai prarado beveik pusės milijono eurų tikslinę Vyriausybės dotaciją, tačiau tai laiko gandais, mat pagal viešai matomą informaciją, sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl lėšų skyrimo yra galiojantis, nėra panaikintas ar kaip nors kitaip pakeistas, netgi yra ir viešai paskelbta sutartis tarp Alytaus miesto savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos. Esą sutartyje nėra nurodyti jokie terminai.

„Kol kas jokių įrodymų ir duomenų, kad tie pinigai yra prarasti bent jau aš neturiu“, – kalbėjo advokatas.

Jis tikino, kad atsakymo į pretenziją tikisi sulaukti jau artimiausiomis dienomis – dar šią savaitę arba kitos pradžioje. Nuo pateiktų savivaldybės motyvų priklausys, kokie bus tolesni bendrovės „VA Statyba“ veiksmai. Jeigu motyvai bus nepakankamai įtikinantys, tuomet neatmetama galimybė kreiptis į teismą, kurio bus prašoma pripažinti pirkimo nutraukimą neteisėtu, o vėliau jau bus prašoma žalos atlyginimo.

Direktorė: „Manau, kad esu teisi“

Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Ona Balevičiūtė patikino, kad beveik pusės milijono eurų Vyriausybės dotacija tikrai yra prarasta, mat pagal biudžeto sandaros įstatymą viskas pereina į kitus metus, tačiau pinigai dalijami iš naujo.

„Mums iš naujo šie pinigai skirti nebuvo. Dabar aiškėja, kad viltį gauti trūkstamą finansavimą galime turėti nebent iš Europos sąjungos fondo. Darome žygius, kad sveikatos apsaugos ministrą įtikintume dėl trūkstamų pinigų poreikio, tad galiu tik patvirtinti, jog šis klausimas yra eigoje“, – sakė direktorė.

Taip pat direktorė tikino, kad viešojo konkurso dalyvių vokai taip ir nebuvo atplėšti, todėl, kokios buvo siūlomos jų pinigų sumos už remonto atlikimą, jai nėra žinomos. Šių sumų jai neatskleidė ir patys konkurso dalyviai.

„Aš manau, kad, priėmusi sprendimą atšaukti viešąjį pirkimą, esu teisi. Parengto techninio projekto vertė yra 2,5 milijono eurų, o aš kaip direktorė tokio dydžio sumos, patvirtintos tarybos, negavau, todėl negalėjau toliau tvirtinti pirkimų. Be to, viešajame konkurse buvo nurodytas ne mažiausios kainos kriterijus, o kokybės atitikimo. Būtent dėl to nebuvo jokių garantijų, kad viešųjų pirkimų komisija būtų priėmusi būtent mažiausios kainos pasiūlymą, mat būtų reikėję įvertinti jų siūlomų medžiagų kokybę.

Dabar mes jau greitai skelbsime naują konkursą atlikti dalį remonto darbų tokiai pinigų sumai, kokia šiuo metu yra turima – 1,3 milijono eurų. Šįkart bus nurodytas mažiausios kainos kriterijus, tad konkurse galės dalyvauti tiek „VA Statyba“, tiek kitos įmonės. Mes apsidraudžiame, kad pagal pasiūlytą kainą galėsime sumokėti tik tiek pinigų kiek turime ir už juos bus atlikta dalis darbų“, – teigė O. Balevičiūtė.

Naujo viešojo konkurso skelbimo procedūros savivaldybėje jau yra prasidėjusios. Atsakymas į „VA Statybos“ pateiktą pretenziją, jau rengiamas ir netrukus turėtų pasiekti įmonės atstovus.

Viešųjų pirkimų tarnyba: „teisė nutraukti viešąjį pirkimą yra“

Pakomentuoti susidariusią situaciją dėl nutraukto Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Chirurgijos ir traumatologijos skyriaus kapitalinio remonto pirkimo, paprašėme Viešųjų pirkimų tarnybos atstovų.

Tarnybos Komunikacijos specialistės Irmos Pimpičkaitės tikinimu, yra numatyta teisė nutraukti pirkimą dėl nenumatytų aplinkybių, dėl kurių keičiasi pirkimo sąlygos. Svarbiausia, kad iki to laiko nebūtų sudaryta preliminarioji sutartis, iki jos sudarymo bet kuriame etape pirkimą nutraukti galima.

Pasak jos, sprendimą nutraukti pirkimo procedūras priima viešojo pirkimo komisija, kuri dirba pagal ją sudariusios perkančiosios organizacijos patvirtintą darbo reglamentą ir vykdo tik rašytines jos užduotis ir įpareigojimus.

Jeigu, pirkimo dalyvių nuomone, organizacijos priimtas sprendimas nutraukti procedūras yra nepagrįstas, jie tokį sprendimą, kaip ir bet kurį kitą, gali skųsti įstatymo nustatyta tvarka. Skelbti naują konkursą po to, kai ankstesnis buvo nutrauktas, nėra draudžiama. Naujame pirkime vertinimo kriterijai gali būti ir kitokie nei ankstesniame.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *