Karantinas laisvėja: nuo pirmadienio leidžiama veikti daliai parduotuvių, teikti grožio ir kitas paslaugas

LRytas.lt/ L. Skaraičio nuotr.

Vyriausybė trečiadienį galiausiai nusprendė šiek tiek atlaisvinti karantino ribojimus. Nuo pirmadienio leidžiama veikti ne didesnėms nei 300 kv. metrų parduotuvėms su atskirais įėjimais iš lauko, turgavietėms, grožio salonams, kirpykloms, taip pat vykdyti individualias treniruotes lauke.

„Šiandien mūsų uždavinys yra išjudėti nuo kažkokio taško ir pažiūrėti, kaip mums seksis“, – posėdyje sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtino, kad, nors pandemijos gerėjimo situacija Lietuvoje dar yra labai trapi, naujausi rodikliai jau leidžia pradėti kalbėti apie dalies ribojimų švelninimą.

„Yra teikiamas konkretus pasiūlymas, taip pat įvertinta ir epidemiologinė situacija. Ji, be abejo, keičiasi, yra pozityvių ženklų, bet visi kartu sutarėme, kad tai yra labai trapi situacija ir matome, kas vyksta kitose šalyse greta Lietuvos, nes mes negyvename kažkokioje uždaroje saloje.

Bet pats faktas, kad jau galime pradėti apie tai kalbėti, yra gražus Lietuvos žmonių pasiekimas“, – kalbėjo ministras.

Kas keičiasi?

Parduotuvės ir turgavietės. Nuo pirmadienio galės veikti parduotuvės (įskaitant ir esančias prekybos bei pramogų centruose), kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, gėlių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas.

Taip pat leidžiama maisto ir gėlių prekyba turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose.

Veiklą leidžiama atnaujinti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus kioskus ir paviljonus, esančius turgavietėse), vykdantiems veiklą patalpose, kurių bendras prekybos plotas neviršija 300 kv. metrų, ir turintiems tiesioginį įėjimą iš lauko arba atskirą įėjimą, kuriuo naudojasi tik tos parduotuvės klientai.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė prašė prekybos ploto ribą padidinti iki 500 kvadratinių metrų, bet Vyriausybė šį pasiūlymą atmetė.

Be to, kartu leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, taip pat ne prekybos patalpose sudaromoms sutartims (išnešiojamoji prekyba).

Parduotuvėse, įskaitant parduotuves prekybos ir pramogų centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, kurių veikla nedraudžiama, turi būti užtikrinamas 15 kv. metrų, o kai kuriose parduotuvėse ir prekybos vietose – 20 kv. metrų prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.

Paslaugos. Ir toliau draudžiama teikti paslaugas, kurių teikimo metu būtinas ilgesnis nei 15 minučių kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo, tačiau numatyta daugiau išimčių. Draudimas netaikomas medicininės reabilitacijos, psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugoms.

Taip pat keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais pagal užsakymą ir lengvaisiais automobiliais taksi paslaugoms, advokatų teikiamoms teisinėms, finansinėms paslaugoms ir kvalifikuotų patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjų sudarytų kvalifikuotų sertifikatų išdavimo paslaugoms, kurių neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu.

Draudimas taip pat netaikomas individualioms paslaugoms, kurių teikimo metu yra kontaktas tik tarp vieno paslaugos teikėjo ir vieno paslaugos gavėjo, jeigu jos nėra tiesiogiai uždraustos šiuo nutarimu. Vadinasi, duris atverti galės ir grožio salonai bei kirpyklos.

Paslaugų, kurios šiuo nutarimu nedraudžiamos, teikimo vietose, kai paslaugos teikimo metu būtinas trumpesnis nei 15 minučių kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo, turi būti užtikrinamas 10 kv. metrų, o kai paslaugos teikimo metu būtinas ilgesnis nei 15 minučių kontaktas – 20 kv. metrų paslaugos teikimo plotas vienam paslaugos gavėjui.

Jei patalpos plotas, kurioje teikiama paslauga konkrečiam paslaugos gavėjui, yra mažesnis nei 20 kv. metrų, vienu metu turi būti aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas paslaugos gavėjas ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos sąlygos.

Treniruotės. Vyriausybė sudarė galimybę rengti individualius (vienam paslaugos gavėjui) fizinio aktyvumo užsiėmimus lauke, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo.

Tiesa, taip pat užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.

Ministrų kabinetas pritarė ir Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos parengtai karantino atlaisvinimo strategijai. I.Šimonytės teigimu, planas bus peržiūrimas kiekvieną savaitę ir pagal esamą situaciją sprendžiama dėl pokyčių.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *