Tekstilės atliekos: ką išmesti, kam atiduoti, kur priduoti?

ARATC jau įsigijo ir netrukus miestuose pradės statyti naujus tekstilės atliekų konteinerius, kurie skirti dar tinkamiems naudoti drabužiams ir avalynei surinkti. ARATC nuotr.

Suknelės, sijonai, marškiniai, švarkai, kelnės, batai, patalynė – daiktai, kurių pilna kiekvienuose namuose. Brangių, paprastų, naujų, padėvėtų, bet jų yra visur: spintose, maišuose, dėžėse ir net… atliekų konteineriuose.

Iki šiol Alytaus regiono gyventojai tekstilės atliekas mesdavo į mišrių atliekų konteinerius. Pagal taisykles į juos gali būti metamos tik smulkios tekstilės atliekos. Paltus, patalynę, kitas didesnes atliekas ar didesnius jų kiekius reikia vežti į rūšiavimo centrus.

O netrukus Alytaus regione atsiras ir pirmieji tekstilės atliekoms skirti konteineriai. Pirmiausiai jie bus pastatyti Alytaus mieste, vėliau – ir kituose regiono miestuose.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras jau yra įsigijęs keliasdešimt tokių konteinerių, kurie bus statomi gyventojams patogiai prieinamose, gausiau lankomose vietose. Tačiau būtina žinoti, kad šie konteineriai skirti ne visoms tekstilės atliekoms išmesti, o dar tinkamiems naudoti rūbams bei batams surinkti.

„Ko nenori dėvėti pats, nedėk to ir į tekstilės atliekų konteinerį“, – paklaustas, ką galima mesti į naujus konteinerius, atsakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas, akcentuodamas, kad į tekstilės atliekų konteinerius išmesta avalynė bei drabužiai bus rūšiuojami, skalbiami, dezinfekuojami ir vėl atiduodami naudoti labdaros organizacijoms, daiktų mainų centrui „TikoTiks“.

Pakartotinis naudojimas yra pagrindinis tikslas, kurio siekiama atskirai surenkant tekstilės atliekas. Išmestos kartu su kitomis atliekomis, jos labai užteršiamos ir tolesniam naudojimui jau būna netinkamos.

Tad labai tikimasi gyventojų sąmoningumo –  tinkamas naudojimui tekstilės atliekas mesti į joms skirtus konteinerius ir, žinoma, neniokoti šių konteinerių, nemėtyti atliekų aplink juos.

„Stebėsime situaciją. Jeigu žmonės konteinerius naudos pagal paskirtį, neprimes į juos bet kokių kitų daiktų, negadins konteinerių, įvertinę poreikį, jų pastatysime ir daugiau“, – sakė A. Reipas.

Dar tinkami naudoti daiktai priimami irrūšiavimo centruose veikiančiuose daiktų mainų punktuose „Mainukus“. Juose surinkti drabužiai bei avalynė taip pat yra tvarkomi ir atiduodami žmonėms tolesniam naudojimui. Deja, karantino metu drabužių bei kitų išdavimas „Mainukuose“ bei „TikoTiks“ centre yra sustabdytas.

Iš gyventojų visos tekstilės atliekos rūšiavimo centruose priimamos nemokamai. Įmonėms už jų tvarkymą yra taikomas nustatyto dydžio mokestis – 80 eurų už toną (be PVM).

„Atsakingos įmonės savo atliekomis atsikrato civilizuotai – atveža jas ir priduoda į ARATC technologijų parką. Kiekviena įmonė, prieš priduodama atliekas, gali susisiekti su mūsų padaliniu ir išsiaiškinti, ar jų turimos atliekos gali būti priimtos pakartotiniam naudojimui – tokiu atveju sumažėtų jų tvarkymui priduodamų atliekų kiekis“, – sakė Agnė Jučienė, ARATC Aplinkosauginio ugdymo ir pakartotinio naudojimo padalinio vadovė.

Ji pasakojo, jog pasitaiko atvejų, kai įmonės ar komercine veikla užsiimantys asmenys atveža didžiulius kiekius tekstilės atliekų į „TikoTiks“ centrą, manydami, kad čia nemokamai galės  atsikratyti visomis savo sukauptomis tekstilės atliekomis.

„Mainukuose“ ir „TikoTiks“ priimamos atliekos, kurios gali būti panaudojamos tolesnėje pakartotinio naudojimo veikloje. Tačiau kiekvienu atveju galima konsultuotis, ieškoti sprendimo – svarbiausia,  kad tik atliekos nebūtų išmestos bet kur, sumaišytos su kitomis atliekomis ir užterštos“, – priminė A. Jučienė.

Tekstilės atliekų susidaro daug – praėjusiais metais jos sudarė 14 procentų visų regione surinktų komunalinių atliekų kiekio. Tekstilės atliekos, kaip ir visos energetinę vertę turinčios bei atliekos, negali būti šalinamos sąvartyne – jas privalu perdirbti, o netinkamos perdirbimui turi būti panaudotos energijos gamybai, t.y. sudeginamos atliekų deginimo įmonėse.

Įmonės ar gyventojai, turintys klausimų dėl savo turimų tekstilės atliekų tvarkymo, jų pridavimo pakartotiniam naudojimui gali kreiptis tikotiks@alytausratc.lt, tel. nr. 8 659 81933.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *