Jubiliejų švenčiantis Alytaus miesto teatras pulsą laikys ir per karantiną

Jubiliejų švenčiantis Alytaus miesto teatras pulsą laikys ir per karantiną 1
Akimirka iš spektaklio „Marytė“. Alytaus miesto savivaldybės nuotrauka.

Alytaus miesto teatras savo trisdešimtmetį pasitiko tyliau nei buvo planuota. Vos atšventus jubiliejaus paminėjimą, centrinė valdžia paskelbė apie planus dėl įsismarkuojančios pandemijos nuo artimiausio savaitgalio stabdyti kultūrinį gyvenimą. Kaip toliau pulsą laikys Alytaus miesto teatras ir ar visa tai kaip nors atsilieps valstybinio teatro statuso siekiui?

„Pandemija išties pakoregavo jubiliejaus planus, tačiau gal ne taip stipriai, kaip dabar jaukia visus planus. Svarbu, kad suspėjome išleisti ir knygą apie teatrą, ir filmą sukurti apie tai. Taip pat lankytojų jau laukia ir aktorių portretų, nuotraukų iš spektaklių paroda. Nerimavau dėl premjerinio spektaklio „Marytė“, kurį režisuoti buvome pakvietę vieną talentingiausių Ukrainos režisierių Staso Žukovą. Panašią situaciją teko išgyventi pavasarį, kai iki premjeros pritrūko vos kelių dienų, tačiau buvo paskelbtas karantinas. Reikia džiaugtis vien tuo, kad jubiliejus įvyko, nes, ko gero, artėjantį savaitgalį jis būtų neįvykęs“, – kalbėjo Alytaus miesto teatro vadovė Inesa Pilvelytė.

Ji apgailestavo, kad nebuvo galimybės pakviesti tiek svečių, kiek norėjosi, kiti dėl pandemijos patys pabijojo atvykti. Direktorė tikino, kad pritrūko ir neoficialios dalies, kai gali pabendrauti.

Teatro vadovė tikino, kad visuotinio karantino tikėtasi žymiai anksčiau nei dabar jis yra planuojamas, todėl tam iš dalies buvo ruoštasi. Antradienį turėjo startuoti festivalio programa vaikams „Com@“, tačiau ji buvo atšaukta taip pat kaip ir naktinė programa „Com•moon•a“.

Atskriejus žiniai, kad visoje šalyje karantinas gali būti skelbiamas jau nuo artėjančio šeštadienio, Alytaus miesto teatro bendruomenei teko priimti kitus sprendimus.

„Kultūros taryba didžiąja dalimi finansuoja mūsų festivalį ir į visą situaciją žiūri altruistiškai, supratingai. Ji įgyvendinti projekto veiklas leidžia ir nuotoliniu būdu, todėl nusprendėme neatsisakyti festivalio, o tiesiog jį perkelti į virtualią erdvę. Kol kas galvojame ir apie tai, kad po kiekvieno virtualaus spektaklio vyktų ir gyvos diskusijos bei susitikimai su kūrybinėmis grupėmis, aktoriais, režisieriais. Žinoma, visas festivalis būtų nemokamas, galbūt bent jau taip iš dalies galėsime kompensuoti kultūrinį poreikį“, – sakė I. Pilvelytė.

Apie tai, kur ir kada bus rodomi virtualūs spektakliai, viešai bus skelbiama jau netrukus.

Kilus pirmajai koronaviruso bangai, nuostolius skaičiavo ir kultūrinės įstaigos. Pasiteiravus, iš ko gyvens Alytaus miesto teatras, jeigu nebus organizuojami mokami spektakliai, o į virtualią erdvę persikelsiantys renginiai bus nemokami, teatro vadovė neneigė, kad bus sudėtinga.

„Alytaus miesto teatrui šių metų pradžia kaip niekada buvo finansiškai sėkminga ir po kelių mėnesių jau buvome surinkę pusę metinio plano. Vėliau karantinas, žmonių baimė ir atsargumas eiti į kultūrinius renginius, gerokai sujaukė planą surinkti savo biudžetą. Kas bus toliau, nežinau. Dar turime vieną būdą surinkti pinigų – karantino metu sukūrėme keletą skaitmeninių produktų. Taip pat laimėjome Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą tokiems produktams sukurti. Skaitmeninome spektaklius, pagal juos kūrėme edukacines programas. Dabar pateikėme paraišką kultūros paveldui ir labai tikimės, kad ją patvirtins. Jau įvyko ir keletas edukacinių programėlių pristatymų mokykloms, kurios liko patenkintos. Jeigu galėsime jas pardavinėti, tai sulauksime nemažai užsakymų“, – vylėsi I. Pilvelytė.

Pasiteiravus, ar karantinas gali kaip nors koreguoti Alytaus miesto teatro planus siekti valstybinio teatro statuso, vadovė patikino, kad tai labiau priklausys nuo naujų politikų valios, kiek jiems bus įdomu vykdyti teatro reformą Lietuvoje, kuri per tuos trisdešimt metų taip ir nebuvo įgyvendinta.

„Nežinau, ar tai tikrai bus valstybinio teatro statusas, galbūt šiek tiek kitokio modelio teatras. Mes savo namų darbus ministerijai jau paruošėme, pasiūlėme tris koncepcijas, kaip galėtume atrodyti, koks modelis galėtų būti pritaikomas mūsų teatrui. Galbūt tai galėtų būti regioninis teatras, kuriam finansavimas būtų mišrus – tiek iš ministerijos, tiek iš regiono, tiek iš miesto. O galbūt mišraus modelio teatras tarp valstybinio ir savivaldybės“, – kalbėjo I. Pilvelytė ir pridūrė, kad teatras yra ne tik tai, ką mato žiūrovas ir dabar visa teatro trupė eis į intensyvų kūrybinį laikotarpį, kuris buvo ir pavasarinio karantino metu.

Kalėdoms planuojamas spektaklis vaikams pagal A. A. Milno romaną „Mikė Pūkuotukas“, tačiau galbūt tai bus video formate.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.