Gerumo estafetė: „Dovanodamas detektorių, dovanoji gyvybę“

Kaip manote, kokio rajono gyventojai labiausiai rūpinasi savo namų saugumu ir juose yra įsirengę daugiausia autonominių dūmų detektorių? Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, tai Kelmės (75 proc.), Jurbarko (74 proc.) ir Alytaus (72 proc.) rajonų gyventojai. Deja, savo namų sauga labiausiai nelinkę rūpintis Šalčininkų rajono, Alytaus ir Klaipėdos miestų gyventojai. Šiuos prietaisus, kurie gali išgelbėti gyvybę, čia turi tik apie 40 proc. būstų.

Dažniausiai gaisruose žūsta gyventojai, kurie nėra namuose įsirengę dūmų detektoriaus. „Todėl kviečiame visus dalyvauti  Gerumo estafetėje.  Jos tikslas – padovanoti  dūmų detektorių tiems, kurie negali tuo pasirūpinti. Tikriausiai kiekvienas mūsų pažįsta žmogų, kuris dar nėra jo įsigijęs, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius. –  Labai norėtųsi, kad į šią  estafetę įsitrauktų ne tik savivaldybės ar kitos socialiai atsakingos institucijos,  bet  ir daugelis iš mūsų. Dovanodamas detektorių, dovanoji gyvybę.“

Ugnis neturi gailesčio. Vien šiemet  gaisruose jau žuvo 73 žmonės. Daugelis jų būtų išvengę žūties, jeigu  jų namuose būtų buvęs dūmų detektorius.

Ugniagesių duomenimis, dūmų detektoriai vien šiais metais išgelbėjo ne vieną dešimtį gyvybių. Kilus gaisrui, žmogus,  išgirdęs šio prietaiso skleidžiamą garsą,  gali spėti išbėgti iš degančio pastato ar net išgelbėti savo  artimuosius.

Gyvenamajame būste dūmų detektorius rekomenduojama įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi  dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jų veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti ir dulkių.

Remiantis praėjusių metų duomenimis, 56 proc. šalies gyvenamųjų būstų buvo įrengti autonominiai dūmų detektoriai, tačiau 6 proc. iš jų jie buvo neveikiantys dėl išimtų ar išsikrovusių maitinimo elementų. Vadinasi, tik kas antrame būste žmonės tinkamai rūpinasi savo saugumu.

Paklausti, kodėl delsia įsirengti autonominius dūmų detektorius, jų neturintys neretai atsako, kad neužtenka pinigų arba nežino, kur jų galima įsigyti. Deja, tokie pasiteisinimai dažniausiai rodo saugos kultūros stoką, o ne ribotas gyventojų galimybes juos įsigyti. Pavyzdžiui, kompiuterį turi  beveik 77 proc., o interneto prieigą – daugiau kaip 82 proc. namų ūkių. Savaime suprantama, kad įsivesti internetą ir įsigyti kompiuterį yra nepalyginamai brangiau ir sudėtingiau negu įsirengti autonominį dūmų detektorių – prietaisą, kuris gali išgelbėti gyvybę.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.