Angelų sargų rankose – išgelbėti sužalotų sielų gyvenimai

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus patruliai Lukas Rinkevičius, Tomas Stanevičius ir Eimantas Smolskus. Alytaus apskr. VPK nuotraukos.

Angelais sargais praminti policijos pareigūnai taip vadinami ne veltui. Tai patvirtina ir trijų Alytaus pareigūnų – Luko Rinkevičiaus, Tomo Stanevičiaus ir Eimanto Smolskaus – patirtys. Kiekvieną kartą išgelbėję žmonių, sužeistomis sielomis, gyvybes, savyje jie pajunta neapsakomai didžiulę jėgą, vedančią juos pirmyn ir leidžiančią užmiršti visus dažnai darbe juos lydinčius negatyvius įvykius.

Išgelbėjo kitokio gyvenimo siekusią merginą

Eilinis Alytaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnų  patruliavimo vakaras. Staiga gaunamas iškvietimas prie Alytuje esančio Baltosios rožės tilto, kur per turėklus perlipusi mergina, besikėsinanti nušokti nuo tilto į Nemuną. Pareigūnai žaibiškai atsiduria iškvietimo vietoje ir mato ant pačios tilto briaunos už turėklų besilaikančią merginą.

Pareigūnai bando su ja kalbėtis, klausti kodėl jos toks pasirinkimas. Pokalbio metu pamažu jie prisiartino prie nelaimingosios taip arti, kad galėtų ją pasiekti. Staigūs patrulių judesiai ir mergina buvo perkelta per turėklus nuo pavojingos gyvenimo ir mirties ribos.

Paaiškėja, kad mergina turi sunkių sveikatos sutrikimų, kurie ne taip seniai buvo gydyti ligoninėje. Dar mergina pareigūnams tarsteli, kad šis gyvenimas jai per sunkus ir norėtų kito gyvenimo, reikėtų suprasti – amžinojo.

Su tokia situacija vos prieš keletą savaičių teko susidurti patruliams L. Rinkevičiui ir T. Stanevičiui. Deja, bet tokia jų patirtis per keletą tarnybos metų jau ne pirmoji.

„Tik ačiū Dievui, visi iki šiol nutikę tokio pobūdžio įvykiai baigėsi laimingai“, – pasidžiaugė abu kolegos.

Daugybę tokių istorijų galėtų papasakoti ir E. Smolkus, tačiau per penkerius tarnybos metus jam niekaip iš atminties neišnyksta du atvejai.

Turi galimybę rinktis gyvenimą

Šįkart su trimis Alytaus patruliais kalbėjomės būtent apie trapius žmonių gyvenimus, į kuriuos jie patys, apimti įvairiausių likimo negandų, ryžtasi pasikėsinti.

„Dažnai prieš save ranką pakelti besitaikantiesiems sakau, kad yra nepagydomomis ligomis sergančių žmonių, norinčių gyventi, bet likimas už juos nusprendė kitaip, o jie turi galimybę turėti gyvenimą ir jį branginti, tačiau savo noru jį siekia patys nutraukti“, – kalbėjo tris metus policijos tarnyboje dirbantis L. Rinkevičius.

Vienas įsimintiniausių panašių įvykių jam nutiko dar šią vasarą patruliuojant Prienuose. Ant tarp Birštono ir Prienų esančio tilto pareigūnai pastebėjo per turėklus persisvėrusį jaunuolį. Paaiškėjo, kad jis ketina pasikėsinti į savo gyvybę dėl to, kad užtiko savo mylimąją meilės guolyje su kitu vyru.

Maždaug dešimties minučių pokalbis su neblaiviu jaunuoliu lyg ir būtų davęs vaisių, tačiau netikėtai slystelėjo koja ir jis jau už turėklų laikėsi viena ranka. Pareigūnams pavyko jį ištraukti ir perkelti per turėklus.

Žino, kas visuomet suveikia

Tinkamai parinkti žodžiai, empatija teigiamai veikia ranką prieš save pakelti ketinančio asmens psichologiją, todėl beveik visuomet šios priemonės suveikia.

Pasak pareigūnų, labai dažnai tokiems žmonėms tereikia dėmesio, kad juos kas išklausytų. Visa tai padeda nukreipti dėmesį nuo minčių apie iškeliavimą į kitą gyvenimą.

„Visada stengiuosi pirmiausia išsiaiškinti, kas iššaukė tokį žmogaus pasirinkimą, kodėl jis tą daro. Tada apeliuoju į jį per artimų, svarbių žmonių prizmę. Vis sakau, kad visada po nykaus laikotarpio ateina geresnis rytojus ir viskas susitvarko. Pabrėžiu, kad rankos prieš save pakėlimas nėra problemos sprendimo būdas“, – pasakojo Lukas ir pridūrė, kad deja, bet tokį kelią renkasi žmonės, nepriklausomai nei nuo amžiaus, nei nuo lyties, nei nuo socialinės padėties.

Pasiteiravus, kodėl jis pasirinko būtent policijos pareigūno specialybę, jis nė nedvejodamas atsakė, kad būtent darbas policijoje yra gera vieta, kur pasaulį galima pradėti keisti gerąja linkme ir siekti geresnio rytojaus.

Reikšmės turi ir pilnatis

Beveik penkerius metus tarnyboje dirbantis ir padėkų už nuopelnus turintis T. Stanevičius yra pastebėjęs, kad daugiausia pasikėsinimų į gyvybes nutinka būtent per pilnatį ir labai dažnai šiuos atvejus lydi alkoholis.

„Būna ir netikro pavojaus iškvietimų, kai žmonės išsikviečia policiją patys ir praneša apie savo ketinimus pakelti prieš save ranką. Dažniausiai tai būna noras atkreipti į save dėmesį, tačiau ketinimai atimti sau gyvybę nebūna rimti. Tada užtenka tik pasikalbėti, nuraminti“, – pasakojo Tomas, kuris niekur kitur neįsivaizdavo savo karjeros kaip tik policijos tarnyboje. Galbūt tokį jo pasirinkimą nulėmė tai, kad tarnybą policijoje ėjo ir jo tėtis bei krikštatėvis.

Užuomina – atsisveikinimo laiške

E. Smolskus taip pat turėjo, ką papasakoti iš savo tarnybinės patirties, kai teko gelbėti iš gyvenimo savo noru pasitraukti bandžiusių žmonių gyvybes. Deja, tokių atvejų per šešerius jo tarnybos policijoje metus būta daugybė.

„Kaip rodo patirtis, labai dažnai užtenka tiesiog nuoširdaus, žmogiško pokalbio ir situacija pasikeičia gerąja linkme. Deja, būna ir taip, kad žmonės nenori kalbėtis. Turėjau įvykių, kuriuos sunku būtų pamiršti“, – sakė Eimantas.

Moteris savo šeimos nariams paliko raštelį, kuriame parašė apie savo ketinimus atimti sau gyvybę bei paliko užuominą, kur ji ketina tai padaryti. Nuvykus į užsimintą vietą, pareigūnai pamatė ant žemės numestus batus ir rankinę. Pašvietus žibintais į upės vandenį, jie pamatė virš vandens išsikišusią moters galvą. Ji pastebėjusi pareigūnus, pasileido plaukti pasroviui.

„Viduje apėmė adrenalinas, norėjosi šokti į sraunią upę jos gelbėti, tačiau supratau, kad tai gali sukelti pavojų ir man, ir tai moteriai. Beliko tik bėgti upės pakraščiu ir stengtis žibintais apšviesti ją. Nuo vietos, kur ją aptikome, nubėgome ne vieną kilometrą. Galiausiai atvažiavo ugniagesiai ir ją ištraukė. Kai viskas baigėsi, apėmė geras jausmas, kad moteris liko gyva. Niekada nepamiršiu tos moters artimųjų ašarų ir dėkingų žvilgsnių“, – pasakojo pareigūnas.

Ištraukė iš „Mėlynojo banginio“ nasrų

Kita istorija ne mažiau įsimintina, nes joje buvo nepilnametė mergaitė. Pareigūnui teko iš mirties nasrų traukti paauglę, kuri žaidė prieš keletą metų tarp paauglių paplitusį pavojingą internetinį žaidimą „Mėlynasis banginis“. Apie jos ketinimus atimti sau gyvybę pareigūnams pranešė draugė, kuri sulaukė atsisveikinimo žinutės.

Mergina, pamačiusi atvykusius pareigūnus, suskubo šokti nuo tilto. Trūko kelių sekundžių iki tragedijos, tačiau Eimantas suspėjo ją nutverti už kojos ir rankos bei išgelbėti. Net išgelbėta mergina bandė fiziškai priešintis – atimti iš pareigūno ginklą, kitas priemones. Galiausiai ją teko vežti į Vilniuje esančią gydymo įstaigą. Pareigūnas visu keliu stengėsi prakalbinti merginą, tačiau ji nebuvo kalbi, tik tarstelėjo, kad privalanti tai padaryti – atimti sau gyvybę .

„Prisimenu išėjome palikę merginą ir jos mamą įstaigoje. Jos mus išlydėjo žiūrėdamos pro langą. Merginos veide išvydau nuoširdžią šypseną, o jos akys spindėjo tarsi atsidėkodamos, kad išgelbėjome jos gyvybę. Dar ji mums pamojavo. Tai man taip pat įstrigo širdy“, – pasakojo Eimantas, įsitikinęs, kad nutraukti savo gyvybę yra pats beprasmiškiausias dalykas, koks tik gali būti, tačiau, jo manymu, tam ryžtis gali tik labai stiprus žmogus.

Neliko abejingas verkiančiai aktorei

Eimantas niekada nepraeis pro žmogų, kuriam akivaizdžiai matosi, kad yra blogai ir jo siela verkia. Neseniai jam teko pasikalbėti ir su Alytaus miesto teatro aktore Andra Kavaliauskaite, kurią jis pamatė naktį verkiančią ir sėdinčią ant laiptų. Aktorė socialinio tinklo „Facebook“ savo paskyroje aprašė šį įvykį ir dėkojo pareigūnui už jo pilietiškumą, atsidavimą savo profesijai.

„Taip turėtų elgtis kiekvienas pilietiškas žmogus – prieiti, pakalbinti, pasiteirauti, kuo gali padėti. O kalbėjimasis yra labai svarbus dalykas“, – įsitikinęs pareigūnas.

Beje, Eimantas yra gavęs padėkų ir trečio laipsnio pasižymėjimo apdovanojimą už nuopelnus. „Tai mūsų bendruomenės įvertinimas, kuris suteikia didelę motyvaciją ir toliau dirbti“, – teigė pareigūnas.

Visi trys pareigūnai tvirtino, kad niekada nesigailėję dėl tokio savo profesinio pasirinkimo, tačiau patvirtino, kad būna visokių dienų, negatvyvių įvykių, kurie gerokai supurto, prislegia. Kiekvienas iš jų stengiasi darbo problemas palikti už komisariato durų, o išgelbėtos gyvybės jiems kaskart iš naujo įkvepia meilę savo darbui.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.