Atsakymai dėl planuojamos gamyklos – dar rugpjūtį, bandymai – metų pabaigoje

 

Atsakymai dėl planuojamos gamyklos – dar rugpjūtį, bandymai – metų pabaigoje 1

Daugybė savivaldos, mokslininkų, įvairių sričių specialistų klausimų apie ypatingo dėmesio sulaukusią Alytuje planuojamą mineralinių uolienų perdirbimo gamyklą, tačiau kol kas – nė vieno atsakymo. Jų laukia ir Aplinkos apsaugos agentūra, kuri atsakinga už leidimo šios gamyklos veiklai išdavimą.  UAB „MS LT01“ vadovas dr. Andrius Stasiukynas tikina, kad visus atsakymus Alytaus bendruomenė išgirs jau greitai – dar rugpjūtį, o tuo, kad gamykla savo veiklą pradės, jis irgi tvirtai įsitikinęs. Paruošiamieji gamyklos įrengimo darbai jau vyksta, į ją jau investuota ir ženkli pinigų suma.

Nebus atsakymų – nebus veiklos

Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Lina Gaidžiūnaitė tikino, kad šios institucijos leidimas – tėra viena paskutiniųjų stotelių planuojamos gamyklos veiklos pradžios link. O viešumoje skleidžiamos kalbos apie tai, kad ši chemijos pramonė jau veiks rudenį, tėra manipuliacijos, mat iki tol planuojamos gamyklos kūrėjams teks nueiti ilgą kelią – įtikinti savivaldą, visuomenę, aplinkosaugą, priešgaisrinę tarnybą ir kitas atsakingas instancijas.

Pasak. L. Gaidžiūnaitės, Aplinkos apsaugos agentūra taip pat laukia atsakymų į įmonės atstovams pateiktą klausimyną.

Alytaus miesto vicemeras Šarūnas Klėgeris teigė, kad iki šiol klausimas dėl planuojamos mineralinių uolienų perdirbimo gamyklos išlikęs toje pačioje stadijoje, iki šiol laukiama atsakymų. Vicemeras užtikrino, kad kol verslininkai nepateiks įtikinamų atsakymų, tol neverta jaudintis, kad įmonė veiklą pradės.

Atsakymai bus, startas – metų pabaiga

Alytaus miesto bendruomenei rūpimais klausimais, apie tai, kada iš tiesų planuojama pradėti gamyklos veiklą, kada galima tikėtis atsakymų į klausimyną, kalbėjomės su planuojamos įmonės vadovu A. Stasiukynu.

– Alytaus miesto savivaldybė, kitų sričių specialistai planuojamos gamyklos vadovams pateikė daugiau kaip 40 klausimų sąrašą ir tikisi atsakymų. Kada galima jų tikėtis?

– Atsakymų į šiuos klausimus parengimas bei detalesnis gamybos proceso paaiškinimas šiuo metu jau yra finalinėje stadijoje. Planuojame visus atsakymus bei paaiškinimus visuomenei bei kitoms suinteresuotosioms šalims pateikti rugpjūčio pradžioje.

– Kada planuojama pradėti šios gamyklos veiklą, jeigu bus gauti visi reikalingi leidimai jai vykdyti?

– Šiuo metu vyksta intensyvūs paruošiamieji gamyklos įrengimo darbai, į tai jau investavome didelę sumą pinigų. Pagal pirminį planą, esame numatę, kad šių metų pabaigoje visa sertifikuota gamybai reikalinga įranga būtų sumontuota ir galėtume atlikti pirmuosius testavimus. Visgi, stebėdami situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, puikiai suprantame, kad mūsų planus gali pakoreguoti antroji koronaviruso banga. Todėl gamyklos startas priklausys ne tik nuo pasiruošimo darbų, bet ir globalių aplinkybių.

– Šios veiklos vykdymui priešinasi aplinkinės įmonės, ketinančios net iškeldinti veiklą iš Alytaus miesto, jeigu ši chemijos pramonės įmonė pradės dirbti. Gyventojai tarsi pastatomi tarp kūjo ir priekalo – bijo prarasti turimas darbo vietas ir todėl jie šios gamyklos atsiradimą vertina neigiamai, net rinko parašus. Ar įmonės vadovai bandė kalbėtis su kaimyninių verslų atstovais, kad nekiltų tokia priešprieša?

– Suprantame vietinių bendruomenių nerimą, kadangi neįsigilinus į gamybos procesus bei jiems keliamus reikalavimus saugumui, gali kilti įvairių klausimų. Noriu pabrėžti, kad šiandieninės technologijos yra pažengusios į priekį tiek, kad, laikantis visų technologinių procesų, jos nekelia jokio pavojaus aplinkai ir yra tiek pat saugios kaip ir bet kurios kitos aplinkui veikiančios pramonės rūšys. Savo ruožtu mes esame atviri ir pasiryžę atsakyti į visus rūpimus klausimus, kad išskaidytume bet kokias abejones. Visuomet esame už konstruktyvų dialogą, paremtą abipusiu supratimu.

– Ar įmonės vadovai tiki, kad pavyks gauti visus reikiamus leidimus įmonės veiklai pradėti?

– Šiuolaikinės chemijos įmonės yra visiškai saugios ir niekuo neišsiskiria iš kitų pramonės įmonių rūšių, jei jų veikla vykdoma laikantis visų numatytų saugumo reikalavimų. Tai rodo daugybė sėkmingų pavyzdžių visame pasaulyje, įskaitant ir Alytų. Saugumas išlieka mūsų prioritetu – tam skiriame didžiulį dėmesį. Dėl šios priežasties bendradarbiaujame su kompetentingais savo srities mokslininkais, atsakingomis priežiūros institucijomis, kad gautume leidimus įmonės veiklai. Noriu pabrėžti, kad gamybos procesas yra beatliekinis, o į aplinką išsiskiriantis oras bus išvalomas pagal visas Europos Sąjungos normas. Mes sėkminga ir saugia įmones veikla neabejojame.

– Jeigu vis tik įmonės veiklai leidimai nebūtų išduoti, kokie tada būtų planai? 

– Kol kas nesvarstome tokio scenarijaus. Šiandien pagrindinis mūsų tikslas yra gamykla, atitinkanti saugumo reikalavimus bei turinti visus leidimus veiklai vykdyti. Tai būtų puiki galimybė Alytaus miestui įsitvirtinti Europos chemijos pramonės žemėlapyje bei sulaukti investicijų, kurių šiandien šalies regionams itin trūksta. Kalbu ne tik apie naujas darbo vietas, bet ir konkurencingus atlyginimus, didesnes galimybes Alytaus gyventojams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.