Viena po kitos dygstančios saulės elektrinės – Alytaus ateities vizija?

Viena po kitos dygstančios saulės elektrinės – Alytaus ateities vizija? 1

Alytuje vis daugiau dygsta saulės elektrinių. Dar viena jų netrukus turėtų būti įrengta įmonės „Glass LT“ teritorijoje. Ar šis atsinaujinantis energijos šaltinis tampa vis labiau prieinamesnis ir jį renkasi vis daugiau vartotojų? Per kiek laiko atsiperka investicijos ir galbūt Alytaus kraštas galėtų tapti pirmuoju šalyje žaliosios energetikos miestu? Apie visa tai įžvalgomis ir patirtimi dalijasi ir vieną didžiausių Alytuje saulės elektrinę įsirengusios bendrovės „Stronglasas“ atstovai.

Nauja saulės elektrinė Alytuje – po trijų mėnesių

Nors pasaulinė pandemija stipriausiai paveikė įvairias ekonomines sferas ir prognozuojama, kad verslo industrijai tai smogs kiek vėliau, įmonės „Glass LT“ generalinis direktorius Giedrius Jackūnas patikino, kad ir toliau drąsiai žvelgia į ateitį bei tęsia didelius projektus versle.

Viena po kitos dygstančios saulės elektrinės – Alytaus ateities vizija? 2
Įmonės „Glass LT“ generalinis direktorius Giedrius Jackūnas. Giedriaus Jackūno albumo nuotrauka.

„Sąlyginai situacija pas mus nėra tokia bloga, kokia yra kituose sektoriuose – turizmo, kavinių, pramogų. Manau, kad tikruosius ekonominius padarinius mes dar tik pajausime. O tikroji situacija paaiškės tik rudenį“, – įsitikinęs G. Jackūnas.

Nepaisant to, stiklo paketų gamyba užsiimančios, Alytuje jau pusantrų metų įsikūrusios įmonės „Glass LT“ teritorijoje darbai nesustoja – apytiksliai po trijų mėnesių veikti pradės 500 kilovatų galingumo saulės elektrinė.

Viena po kitos dygstančios saulės elektrinės – Alytaus ateities vizija? 3
Įmonės „Glass LT“ teritorijoje apytiksliai po trijų mėnesių veikti pradės 500 kilovatų galingumo saulės elektrinė. Dzūkijosveidas.lt nuotrauka.

„Yra tam tikri biurokratiniai dalykai, procedūros, leidimai ir panašiai. Šiuo metu sklype jau sukalti kuolai ir laukiame leidimo pradėti įrenginėti elektrinę. Elektrinės pagaminta elektra mūsų įmonę aprūpins visu šimtu procentų“, – pasakojo G. Jackūnas.

Atsipirks po septynerių metų

Generalinis direktorius buvo atviras, kad saulės elektrinę įsirengti sumanė pasitaikius galimybei pasinaudoti Europos sąjungos struktūrų fondų lėšomis.

„Jeigu ne parama, tikrai tokiam žingsniui nebūtumėmę ryžęsi, neapsimoka. Atsiperkamumas yra labai ilgai trunkantis procesas“, – teigė G. Jackūnas.

Šiam saulės elektrinės projektui iš viso numatyta 420 tūkstančių eurų, iš kurių apie 70 procentų padengia ES fondai, o 140 tūkst. lėšų bus skiriama iš įmonės biudžeto.

Įmonės vadovo teigimu, skaičiuota, kad elektrinė bendrovei atsipirks po maždaug 7-erių metų.

Vienai didžiausių vartotojų – didžiausia elektrinė Alytuje

Saulės elektrines įrenginėjančios bendrovės „ESO“ Ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko teigimu, šiuo metu visame Alytaus regione veikia beveik 200 saulės elektrinių. Didžioji dalis elektrinių įrengta gyventojų, o juridinių asmenų elektrinės sudaro vos kiek daugiau nei dešimtadalį.

Vieną didžiausių, tai yra beveik 1 MW galią turinčių elektrinių Alytuje dar praėjusių metų lapkričio pabaigoje įsirengė stiklo apdirbimo įmonė „Stronglasas“. Elektrinė įrengta ant įmonės pastato stogo.

Viena po kitos dygstančios saulės elektrinės – Alytaus ateities vizija? 4
„Stronglaso“ elektrinė įrengta ant pastato stogo. Bendrovės „Stronglasas“ nuotrauka.

Pasidalinti kad ir trumpalaike elektrinės naudojimosi patirtimi sutiko įmonės atstovai. Pasak įmonės energetiko Dainiaus Jacevičiaus, beveik pusę elektrinės įrengimo sumos dengė taip pat ES struktūriniai fondai. Visas projektas atsiėjo netoli milijono eurų.

„Skaičiuojant atsiperkamumo laiką, vertinome įvairius rodiklius. Esant vidutinėms kainoms, maksimaliai šis projektas mums atsipirks per septynerius metus. Esame vienas didžiausių elektros energijos vartotojų Pietų Lietuvoje ir tai sudaro didelę mūsų produkcijos savikainos dalį. Būtent tai yra viena priežasčių, pastūmėjusių planus įsirengti saulės elektrinę. Ji patenkins vos 10 procentų energijos poreikio“, – teigė įmonės vadovas Andriejus Jakštas.

Viena po kitos dygstančios saulės elektrinės – Alytaus ateities vizija? 5
Bendrovės „Stronglasas“ vadovas Andriejus Jakštas. Dzūkijosveidas.lt nuotrauka.

Saulės elektrinė – brangus malonumas

Kita ne mažiau svarbi priežastis buvo ir noras prisidėti prie švaresnės Lietuvos ir kuo mažiau ją teršti naudojant alternatyvius ilgaamžius saulės energetikos kolektorius.

A. Jakštas taip pat buvo atviras, tvirtindamas, kad be ES paramos įsirengti saulės elektrinę vien savo lėšomis nebūtų ryžęsis: „Tai labai brangus malonumas. Mūsų Vyriausybės energetinė vizija man labai patinka, nes Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių instaliuojant alternatyvią saulės energetiką. Tai ateities klausimas. Šių elektrinių gamybos efektyvumas yra paskaičiuotas 25 metams ir tai reiškia, kad ateity būsime viena iš tvarkingiausių, žalią elektros energiją naudojančių šalių Europoje.“

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.