Buvusio mero žvilgsnis į naujosios valdžios metus

Buvusio mero žvilgsnis į naujosios valdžios metus 1
Buvęs Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius. Dzūkijosveidas.lt nuotrauka.

Praėjo metai po naujai išrinktos Alytaus miesto valdžios darbų starto. Buvęs Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius, baigęs kadenciją, užvėrė politikos duris ir dabar miesto gyvenimą stebi ir vertina kaip eilinis gyventojas. Kritikos dabartinės miesto valdžios priimtiems sprendimams jis negaili ir neabejoja, kad valdančiosios koalicijos dar laukia nemenki iššūkiai ir pokyčiai.

Naujoji Alytaus miesto gyventojų valdžia jau metus priiminėja miestui svarbius sprendimus. Kaip, Jūsų akimis, per metus keitėsi Alytus ir bendra jo situacija?

Pirmiausia, kiek girdžiu iš savivaldybės personalo, ne į pačią geriausią pusę pasikeitė mikroklimatas pačioje savivaldybėje. Gatvėje sutikti darbuotojai kartais pasiskundžia.

Smagu, kad mūsų pradėti projektai yra tęsiami, užbaigiami. Taip užtikrinamas darbų tęstinumas. O visa kita – nauja valdžia, kuri mato kitokius sprendimus. Žinoma, į kai kuriuos sprendimus žiūriu kritiškai – pavyzdžiui, dėl vienitelės Alytaus apskrityje radijo stoties išvijimo į gatvę. Yra ir daugiau dalykų, tačiau nenoriu kritikuoti. Ateis laikas ir rinkėjai viską įvertins ir tars savo žodį. O aš į visus tuos procesus nesikišu ir žiūriu iš šalies kaip eilinis pilietis.

Ar, Jūsų manymu, valdžiai pavyko nuveikti kokių nors miesto proveržiui reikšmės turinčių darbų? Kokie jie?

Proveržio aš nematau. Matau ne itin gerus momentus, kai miesto valdžios sprendimai priimami nesitariant su gyventojais. Bent jau nematau didelių diskusijų, susitikimų su gyventojais, aptarimų, pabendravimų ir pasiginčijimų ir tik po to priimtų sprendimų.

Man norėtųsi, kad visi sprendimai išeitų iš pačių gyventojų, kad jie patys aktyviai dalyvautų sprendimų priėmime.

Kurie naujosios valdžios priimti sprendimai, Jūsų požiūriu, nėra tikslingi, neapgalvoti, nepasverti, galbūt neatnešantys miestui naudos, ar net gali padaryti žalos miestui ir jo gyventojams?

Tokių sprendimų yra ne vienas. Pavyzdžiui, įstaigos „Alytaus infrastruktūros“ panaikinimas ir jos funkcijų perdavimas „Būtų ūkiui“. Pats „Butų ūkis“ silpnokai vežė tai, ką jis privalo atlikti, o dabar dar gaus ir Alytaus miesto tvarkymo funkciją. Taigi, šis sprendimas man atrodo abejotinas.

Švietimo tinko pertvarka taip pat kelia daugybę abejonių. Tai labai skaudus klausimas bendruomenei. Žinoma, pertvarką reikia įgyvendinti, bet ieškant kompromisų ir bendrų sprendimų su bendruomene.

Taip pat Alytaus miesto teatro patalpų nuomos su radiju „FM99“ nutraukimas. Nemanau, kad ši radijo stotis prapuls, jie ras kitą vietą ir toliau gyvuos, bet toks miesto valdžios žingsnis ir nenoras ieškoti kito teisėto sprendimo būdo yra mažų mažiausiai nesolidus. Buvo nueita lengviausiu keliu.

Man kliūva ir įvairių darbo grupių, komisijų narių atnaujinimai.

Naujasis Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis jau spėjo pelnyti gyventojų palankumą dar rudenį Alytų nusiaubusio padangų gaisro metu. Žmonių akimis, jo iniciatyvos ir entuziazmo netrūksta ir šiandieninėje ekstremalios situacijos akivaizdoje. O kaip visa tai vertinate Jūs kaip buvęs miesto meras? Kaip šiose situacijose būtumėte elgęsis Jūs?

Daugelis šalies politikų, dirbančių įvairiose ministerijose, po to nelemtojo gaisro padangų gamykloje pradėjo neigiamai žiūrėti į Alytaus miesto savivaldybę dėl dabartinio mero užimtos karingos pozicijos ir ministerijų tarnautojų kaltinimų. Mano nuomone, tai turėtų būti ne tas kelias. Bet kiekvienas žmogus jį mato savaip. Ir dabartinis meras turbūt galvoja, kad elgiasi teisingai.

Manau, kad kaip politikas jis darė daug klaidų, Alytaus miesto savivaldybę nukreipė prieš eilę ministerijų ir šalies politikų. Žinoma, piarine prasme jis sužaidė labai gerai, kaip politikas jis pelnė daug bonusų, bet miestą jis paliko nuošaly. Dabar gali būti blogesnės pasekmės ateityje. Man tenka bendrauti su daugybe politikų ir jie stebisi, ar Alytaus miesto meras suvokia, ką jis daro, kad praranda galimybes, pagalbą.

Kas galėtų paneigti, kad Alytaus viaduko rekonstrukcijai neskirtas finansavimas nėra viso to pasekmė? Žinau ir daugiau atvejų, todėl neabejoju, kad dabar, kai teks priiminėti sprendimus dėl lėšų skyrimo ar palaikyti kokį nors projektą, Alytus bus paskutinis eilėje.

Ar dabartinis miesto vadovas per metus laiko buvo kreipęsis kokios nors Jūsų kaip buvusio mero pagalbos, patarimų, žinių?

Ne. Matyt, nebuvo poreikio. Be to, yra aparatas, kuris situaciją valdo taip, kaip valdo ir tiek.

Ką galvojate apie ambicingus valdžios ateities užmojus – aerodromo ar kurioje nors kitoje Alytaus vietoje įkurti LEZ, iškelti medelyną, o jo teritoriją paskirti verslo industrijai, Alytuje statyti verslo klasės viešbutį?

Pagyvensim, pamatysim. Bet tie didieji projektai, kuriems reikalingas palaikymas iš centrinės valdžios, manau, bus tikrai apsunkinti ir įgyvendinti kai kuriuos sprendimus bus sudėtinga.

Jūsų miesto vadovavimo laikotarpiu daug dėmesio buvo skirta Alytaus Pramonės parko atgaivinimui, modernizavimui. Panašu, kad šios valdžios prioritetuose šio objekto nėra. Kaip manote, kas toliau laukia Pramonės parko, kuriam iki šiol buvo nukreiptos pakankamai nemažos investicijos?

Jeigu miesto vadžia Pramonės parkui neskirs reikiamo dėmesio, tai jis tiesiog vegetuos. Tie, kas ten jau įsikūrę, toliau vystys verslą, tačiau naujų objektų pritraukti bus sudėtinga. Juk visi žinome, kad šis parkas nėra patrauklus, turi daug įvairių probleminių dalykų. Tai jis taip ir liks tik pusiau veikiantis parkas.

Apskritai, pastebiu, kad kuo toliau, tuo labiau mes traukiamės į šešėlį. Jeigu nebus kokių nors kardinalių proveržių ekonomikos srityje, tai mus užgoš Marijampolė, Varėna, kur planuojama atnaujinti geležinkelio atšaką, vedančią iki Druskininkų ir Baltarusijos. Tad Alytaus miestas taps tik tokiu užutėkiu, kurio patrauklumas gerokai sumažės.

Kaip vertinate miesto politikų sprendimą nutraukti patalpų Alytaus miesto teatre nuomos sutartį su viena seniausių čia veikiančių žiniasklaidos priemonių ir tai, kad konkursą laimėjo fiziškai neveikiantis sporto klubas?

Man tik keista, kaip tas sporto klubas gali veikti, egzistuoti ir kokia veikla užsiimti, jeigu jis neturi nė vieno darbuotojo. Nemanau, kad ši organizacija ilgai tose patalpose bus, o veikiau bus priimti kokie nors kiti sprendimai.

Jūsų buvę politiniai bendražygiai „Alytaus piliečiai“ pasiskelbė paliekantys valdančiąją daugumą ir pasirinko opozicijos barikadų pusę. Kaip vertinate tokį įvykusį politinį procesą? Kaip manote, kas dabartinės valdžios laukia toliau?

„Alytaus piliečių“ sprendimą vertinu teigiamai. Tą padaryti reikėjo ir šis žingsnis buvo žengtas laiku. Pati tarybos sudėtis yra sudėtinga ir ją valdyti išties yra sunku. Suprantu ir dabartinio mero pastangas ją suvaldyti. Bet tai ne Druskininkų ar Kauno savivaldybių tarybos sudėtys. Matyt, meras tokioje situacijoje, priimant įvairius sprendimus, neturi pasirinkimo.

Manau, kad dar matysime įvairių momentų ir ta pati valdančioji koalicija keisis, ir opozicijos gretos didės. Kito kelio, ko gero, nėra.

Jau praėjo metai, kai politiką palikote savo užnugaryje. Koks jausmas gyventi be jos? Ar nepasiilgstate? Kaip keitėsi Jūsų gyvenimas po politikos?

Daug bendrauju su įvairaus lygmens politikais, todėl nesu nutolęs nuo politikos. O aš niekada nebuvau politikas ir man toks gyvenimas, kai esu eilinis miesto pilietis, galintis viską stebėti iš šalies ir pasakyti savo nuomonę, yra priimtinesnis.

Tai kuo dabar užsiima buvęs Alytaus miesto meras?

Dabar aktyviai užsiimu visuomenine veikla. Esu Policijos veteranų asociacijos etikos komisijos pirmininkas, Tarptautinės policijos asociacijos Lietuvos skyriaus narys. Be to, turiu darbą ir veiklos man netrūksta net karantino metu.

Ir dar esu senelis. Kiekvieną dieną sportuoju, bendrauju su draugais, bičiuliais.

Po politikos Jums netruko atrasti naujų karjeros galimybių, leidžiančių sugrįžti prie savo profesinių šaknų. Šiuo metu  Jūs vadovaujate naujai įsteigtai policijos patariamajai kolegijai. Turbūt jaučiatės vėl įsėdęs į savo roges? Ar jau teko susidurti su kokiais nors iššūkiais naujame darbe?

Turėjome jau ne vieną kolegijos posėdį, nagrinėjome aktualius klausimus, teikėme nuomonę generaliniam policijos komisarui. Iššūkių tikrai netrūksta. Jau esame numatę visą sąrašą darbų, kurie mūsų laukia. Kai tik leis galimybės gyvenimui stoti į savo vėžes po karantino, policijos departamente gims nauji darbai ir siūlymai.

Galiu tik užsiminti, kad policijos sistemos lauks pokyčiai. Jeigu bus politinė valia, planuojama policijos sistemą stambinti pagal prokuratūrų veiklos modelį, apygardas. Dabar yra dešimt policijos apskričių, o ateityje jų siūloma palikti tik penkias. Tokiu atveju Alytaus apskritis būtų dalijama į keletą dalių – viena dalis jungiama prie Vilniaus, o kita prie Kauno apskričių. Nors diskutuojant su generaliniu komisaru, pastebėta, kad Kauno ir Vilniaus apygardos lyginant su kitomis šalies apygardomis yra labai didelės, tad dėl Alytaus ir Marijampolės dar gali gimti ir kitokių sprendimų. Tokie sprendimai turėtų būti įgyvendinami metų ar dviejų perspektyvoje.

Ačiū už pokalbį ir linkime sėkmės įgyvendinant sprendimus!

4 komentarai apie “Buvusio mero žvilgsnis į naujosios valdžios metus

  1. V. Grigaravičius praleido progą patylėti. Alytiškiams aktualiau ne jo neobjektyvi nuomonė apie merą N. Cesiulį, bet V. Grigaravičiaus veikla susijusi su “Ekologistikos”atsiradimu Alytuje. V. Grigaravičiaus kadencijos metu buvo ne tik įkurta ši įmonė, bet ji buvo dar ir finansuojama iš miesto biudžeto. Laukiame buvusio mero pasvarstymų “Ekologistikos” tema

  2. Kam kam,o jau jam apie Mero darbus patylėt.Sėdėdamas mero kėdėj išvis nieko nenuveikė,nesukūrė.Tik juosteles kirpinėjo ir nurodinėt mokėjo.Visada tik stebėtoju iš šalies buvo.Prieky gretų niekada nėjo ir pavyzdžio nerodė.Ir dabar atrado,kur ką veikti.Tik įdomu,už kokią algą tam Vilniuj sėdi.Tikrai ne iš pensijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.