Vidzgirio progimnazijos mokinukams – pamokos ir patarimai apie dantų priežiūrą

Vidzgirio progimnazijos mokinukams - pamokos ir patarimai apie dantų priežiūrą 1

Alytaus Vidzgirio progimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė sausį pradėjo užsiėmimų ciklą priešmokyklinio ugdymo grupės vaikams ir pirmokams „Sveiki dantys – graži šypsena“. Vyko teoriniai ir praktiniai mokymai apie burnos higieną.

Vieno iš užsiėmimų metu, naudojant dantų muliažą, vaikučiai rodė kaip moka valyti dantukus, taip sustiprindami ir pagerindami taisyklingus valymo įgūdžius, diskutavo kiek ir kokios dantų pastos reikėtų naudoti, sužinojo, kokie turi būti dantų šepetėliai ir kada juos reikia keisti. Dar gilinome žinias apie tai, ką reikėtų valgyti ir kokių maisto produktų vengti, norint išsaugoti sveikus dantukus.

Dantų higienos mokymas turi prasidėti vos išdygus pirmam dantukui ir tęstis visą gyvenimą. Esant nepakankamai burnos ertmės higienai, per dieną danties paviršius pasidengia apnašomis. Nevalant ar netinkamai juos nuvalius, apnašos kaupiasi tarpdančiuose bei dantų vagelėse. Dėl šių priežasčių atsiranda blogas burnos kvapas, neestetiškai atrodo dantys, vystosi dantų ėduonis bei kitos ligos pirmokams kito susitikimo metu kalbėjo gyd. odontologė Inga Matonienė.

Visuomenės sveikatos specialistė R. Radzevičienė domėjosi, ar mokiniai gerai išsivalo dantis ir tarpdančius? Pristatė specialias tabletes, kurios – puikus būdas įvertinti vaiko pastangas besivalant dantis, nes jos nudažo dantų apnašas. Vienos dienos apnašos nusidažo rausva spalva, o senesnės violetine, mėlyna. Pirmokai turėjo galimybę praktiškai jas išmėginti.

Kaip naudoti apnašas imituojančias tabletes, pristatė mokyklos gyd. odontologo padėjėja – burnos higienistė D. Lisauskaitė. Pirmiausia pasitepti lūpas su vazelinu, ar kitu riebiu tepaliuku, kad jos nenusidažytų, tada paimti ir sukramtyti vieną dažančią tabletę ir su liežuviu paskirstyti apie dantis. Po keliasdešimt sekundžių išspjauti, praskalauti burną vandeniu. Vietos kur yra apnašos – liks nusidažiusios nuo dažų ir pamatysite kurias vietas pritingite pavalyti kruopščiau. Šiuo būdu moksleiviai galėjo įsivertinti savo įgūdžius prižiūrėti dantis. Kadangi, ilgai nevalant probleminių vietų, atsiranda ėduonis arba dantenų uždegimai. Tuomet į rankas ėmėme dantų šepetėlį ir viską atidžiai nuvalėme.

Mokinukams labai patiko mokykloje valytis dantis. Reguliarus profilaktinis dažančių tablečių naudojimas – tai paprasta ir veiksminga priemonė, padedanti išsiaiškinti problemines zonas, pagerinti dantų valymą, užkirsti kelią ėduonies progresavimui, dantenų uždegimui taip pat vienas iš būdų ugdantis įprotį kruopščiau valytis dantis. Už dantų šepetėlius dėkojame Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.

Vidzgirio progimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė R. Radzevičienė, gyd. odontologė I. Matonienė ir gyd. odontologo padėjėja – burnos higienistė D. Lisauskaitė toliau tęsė užsiėmimus pirmokams „Sveiki dantys – graži šypsena“. Pirmokai pasidžiaugė praeitą kartą gautais dantų šepetėliais iš visuomenės sveikatos biuro, kuriuos sėkmingai naudoja namuose valydamiesi dantukus ryte ir vakare. Tuomet mokinius nustebinome diplomais, kurie patvirtina, kad mokinys/ė išmoko taisyklingai valytis dantukus, o gyd. odontologė I. Matonienė padovanojo kiekvienam po atšvaitą „dantukas“. Mokiniai juos užsikabino ant kuprinių, kad būtų dar labiau matomi. Tik tinkamai naudojami atšvaitai padės išvengti nelaimių kelyje, o vaikai bus matomi ir saugesni tamsiu paros metu bei esant blogoms oro sąlygoms. Pirmokus tądien lydėjo gera nuotaika ir puikios emocijos.

Kadangi per mokyklą nuvilnijo graži akcija „Sveiki dantys – graži šypsena“ septintokų auklėtoja susidomėjo, nes ir septintokai nori turėti sveiką ir gražią šypseną. Visuomenės sveikatos specialistė R. Radzevičienė, gyd. odontologė I. Matonienė ir gyd. odontologo padėjėja – burnos higienistė D. Lisauskaitė su septintokais diskutavo, ką reikia daryti norit turėti sveiką ir gražią šypseną, priminė kaip nuolat tinkamai rūpintis dantų bei burnos būkle.

Vis dėlto, tai ne visada yra paprasta padaryti savarankiškai, būtent todėl yra reikalinga nuolatinė gydytojų apžiūra bei patarimai, kuriais galėtumėte vadovautis kiekvieną dieną, o apžiūra leistų įsitikinti, ar nevyksta neigiami pokyčiai. Gyd. odontologė I. Matonienė ir gyd. odontologo padėjėja – burnos higienistė D. Lisauskaitė mokiniams atliko profilaktinį dantų patikrinimą, po kurio užsiėmimo metu bandėme užkirsti kelią rimtoms dantų problemoms bei dantenų ligoms. Ne vieną dažnai kankina skausmingos ar kraujuojančios dantenos, blogas kvapas iš burnos, švaros ir gaivumo stoka po dantų valymo. Negalima į tai numoti ranka, kadangi tai vienas pirmųjų požymių, kad burnos higiena nėra gera. Minkštos ir kietos apnašos ant dantų sudaro sąlygas daugintis bakterijoms. Gyd. odontologo padėjėja – burnos higienistė Deimantė Lisauskaitė kalbėjo, kad norint to išvengti, kartais nepakanka tik valyti dantis šepetėliu – kiekvienam yra reikalinga ir profesionali burnos higiena. Visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė pabrėžė svarbą dantų priežiūrai naudoti ne tik dantų šepetėlį, pastą, bet ir tarpdančių valymui skirtas priemones: siūlą, tarpdančių šepetukus. Kadangi sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje didėja, todėl po ligos ragino nepamiršti pakeisti dantų šepetėlį nauju, net jeigu jums atrodo, kad senasis yra vis dar geras. Gyd. odontologė Inga Matonienė ragino nevengti dantų pastų, kurių sudėtyje yra fluoro. Dantų pastose esančio fluoro nėra daug. Jo kiekis apskaičiuojamas pagal pastas vartojančio žmogaus amžių. Kol vaikas yra mažas ir nemoka išsiskalauti burnos pastos sudėtyje rasite patį mažiausią fluoro kiekį, vyresniems jo daugėja. Pagal 2009 m. Europos Sąjungos standartus vaikams nuo pirmojo danties išdygimo iki 3 metų rekomenduojama naudoti dantų pastą su 500 ppm fluoro, 3 – 6 metų vaikams – 1000ppm, 6 – 18 metų – 1450 ppm fluoro turinčią pastą. Dantų pastos kiekis ant šepetuko turi atitikti vaiko mažojo piršto nago dydį. Suaugusiems rekomenduojamos dantų pastos, turinčios nuo 1000 iki 1450 ppm fluoro, o dantų pastos kiekis ant šepetuko turi būti žirnio dydžio. Taigi, fluoras yra reikalingas ir naudingas mikroelementas, o dantų pastos su fluoru naudojimas yra tikrai saugus ir vienintelis būdas, galintis apsaugoti jūsų ir jūsų vaikų dantis nuo ėduonies.

Vasario mėnesį Lietuvoje organizuojama Burnos vėžio akcija. Todėl Vidzgirio bendruomenė ragina žmones dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio. Programoje dalyvaujančios Lietuvos gydymo įstaigos (VšĮ Alytaus poliklinika) lauks visų norinčių pasitikrinti sveikatą iki vasario 28 dienos.

Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu.

Raimonda Radzevičienė, Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.