Didėja sergamumas gripu. Kaip saugotis?

Asociatyvi nuotr.

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, ją sukelia gripo virusas.

Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų.

Lietuvoje sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu. ULAC duomenimis, paskutinę 2020 m. 1 sav. (gruodžio 30 d. – sausio 5 d.) sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra didžiausias – Alytaus administracinėje teritorijoje siekia 47,7 atv. / 10 tūkst. gyventojų. Palyginus šių metų 1 savaitės sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklį su praeitos (2019 m. 52 savaitės) sergamumo duomenimis, nustatyta, kad sergamumas gripu ir ŪVKTI padidėjo visose administracinėse teritorijose.

Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24 – 72 val. (vidutiniškai 48 val.).

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38 °C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta kaip veiksmingiausią specifinę gripo profilaktikos priemonę. Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja daugumai žmonių, ypač šiems rizikos grupių asmenims:

· 65 m. ir vyresniems asmenims;

· nėščiosioms;

· asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;

· asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;

· sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui.  Todėl svarbu nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių:

· dažnai plauti rankas;

· vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;

· vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;

· kosint ir čiaudint prisidengti burną;

· neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;

· reguliariai vėdinti patalpas ir drėgnu būdu valyti liečiamus paviršius;

· sergantys žmonės turėtų likti namuose ir nekontaktuoti su sveikais žmonėmis;

· gerti daug skysčių.

Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *