Suniokota Vaisodžių mokykla ir naujas sporto aikštynas – nusikalstamas aplaidumas?

Pradėjus mokyklų uždarymo maratoną Alytaus rajone, ne vienas pastatas šiandien stūkso nebylus, apleistas, išdaužytais langais, apdegęs, kiauru stogu, kurį nuolat merkia lietūs. Dažniausiai tokios vietos tampa jaunimo susibūrimų centru. Būtent taip nutiko ir su buvusia Vaisodžių pagrindine mokykla, kuri uždaryta septynerius metus. Prie pat jos gyvenantis Mantas Kilkus negailėjo karčių žodžių, po savo langais kaskart matydamas akyse ir toliau niokojamą Alytaus rajono savivaldybės turtą. Ir tai ne tik buvusios mokyklos pastatas, bet ir prieš metus už didžiąją dalį Europos sąjungos lėšų atnaujintas stadionas, turėjęs būti bendruomenės veiklos centru, o tapęs dar vienu niokojamu objektu.

Užmūrino langus, bet problemos neišsprendė

„Metai iš metų tas pats. Dėl šio pastato iš mūsų mokesčių mokėtojų pinigų atimta bene 100 tūkst. eurų, nes jis tiek nuvalkiotas, apdaužytas. Jį buvo galima per pusmetį sutvarkyti ir parduoti. Tai nusikalstamas aplaidumas“, – sakė M. Kilkus.

Mokyklos pastatas – išdaužytais langais, sporto salės viduje ne kartą buvo kilę gaisrų, matosi jų paliktos žymės, likę baldai, kita infrastruktūra sulaužyta, suniokota. Buvusios bibliotekos patalpose išmėtyta tūkstančiai knygų. Nors langai užmūryti, į patalpų vidų galima lengvai patekti. Matosi, kad šviežiai primėtyta alkoholinių gėrimų butelių, išlikę laužavietės fragmentai. Mokyklos stogą merkia vanduo, kuris skverbiasi į pastato vidų. O šalia – gyvenamasis namas. Iki nelaimės – vos vienas žingsnis.

Tiesa, ne taip jau seniai prie mokyklos šėliojęs jaunimas į atliekų konteinerius įmetė nuorūką, nuo kurios užsidegė šiukšlės. Liepsnos spėjo apgadinti gyvenamąją teritoriją juosiančią tvorą ir apdegė prie jos augantys augalai.

M. Kilkus patikino, kad dėl šios problemos jis lankėsi pas Alytaus rajono merą Algirdą Vrubliauską ir po vizito mokyklos langai buvo užmūryti, tačiau jaunimas lengvai pasidarė įėjimą į mokyklą pro duris. Šiandien į šio pastato vidų galima patekti be didesnių pastangų.

Pasak gyventojo, mokyklos pastate besirenkantis jaunimas ten ne tik leidžia laiką vartodami alkoholį, bet ir rūko žolę, sprogdina petardas, kūrena laužus. Teko ne kartą kviesti ir policijos pareigūnus.

Vaisodžių pagrindinė mokykla uždaryta nuo 2012 metų rugsėjo 1 dienos.

Paskutinysis Vaisodžių pagrindinės mokyklos vadovas Sigitas Gricius patikino, kad paskutinį kartą užvėrus mokyklos duris, jos būklė buvo gera: „Baldai buvo normalūs, tik tiek, kad joje buvo šalta, nes buvo nerenovuota, langai seni, mediniai, supuvę. Aplinka ir vidus buvo prižiūrėti. Kiek žinau, šiuo metu mokyklos pastato būklė yra tragiška. Gaila, kad toks pastatas buvo paliktas likimo valiai. Galbūt buvo galima priimti kitokius sprendimus ir tą pastatą įveiklinti kitaip, pavyzdžiui, atiduoti bendruomenės reikmėms. Tokios būklės pastatų Alytaus rajone yra ne vienas.“

Buvęs vadovas teigė girdėjęs ir apie rajono valdžios bandymus parduoti šios mokyklos pastatą, tačiau ar buvo norinčiųjų jį įsigyti, jis nežino.

Suniokotas ir naujas sporto aikštynas

Vaisodžiuose problema slypi ne tik buvusiame mokyklos pastate, bet šalia jo esančiame ir praėjusiais metais atnaujintame stadione. Dabartinė jo būklė aplinkiniams gyventojams kelia susirūpinimą – mėtosi šiukšlės, segmentinės tvoros fragmentai išlaužyti, krepšinio lanko tinklelis suplėšytas, vietoje šiukšliadėžės – ant vartų pamautas pilnas šiukšlių krepšys, aplinka apaugusi aukšta žole.

Šis sporto aikštynas Vaisodžių kaime buvo įrengtas Alytaus rajono savivaldybei įgyvendinus projektą „Alytaus rajono Vaisodžių kaimo sporto aikštės įrengimas ir gatvių apšvietimo atnaujinimas bei plėtra“ pagal 2018 metų gruodžio 27 d. Alytaus rajono savivaldybės administracijos su Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą. Rangos darbus vykdė UAB „Druskininkų komunalinis ūkis“. Šalia aikštyno buvo pastatyti ir vaikų žaidimų įrenginiai.

Projektu buvo siekta Vaisodžių kaimo plėtros, didinti socialinę įtrauktį ir kaimo patrauklumą gyventojams bei investicijoms.

Sporto aikštyno įrengimo ir apšvietimo atnaujinimo projekto biudžetas – 75880 Eur, iš jų Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos – 51598 Eur, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos – 9106 Eur, Alytaus rajono savivaldybės biudžeto lėšos – 15176 Eur.

„Dar po pirmo mėnesio po aikštyno įrengimo tvoros sulaužytos, niekas nerenka šiukšlių, nešienauja žolės. Ten tikras erkių lizdas. Tai pasityčiojimas iš gyventojų. Atvažiavo pasipuošę kostiumais, pasifotografavo atidarymo proga ir išvažiavo. Jeigu daroma bendruomenei, turi būti pagalvota ir apie tos teritorijos priežiūrą. Galėtų bent jau pasidomėti“, – kartėlį liejo gyventojas.

Gautas ne vienas skundas

Susisiekus su šiai teritorijai priskirtu Punios seniūnijos seniūnu Gintautu Laukaičiu, jis tikino, kad teritoriją aplink mokyklos pastatą ir stadioną nuolat prižiūri, šienauja. Seniūnas teigė esantis už tai, kad pastatą tikrai reikėtų parduoti ir net greičiau.

„Nemanau, kad pastatą taip suniokojo svetimi, o tas pats vietinis jaunimas. Jiems ten – veiklos frontas. Kalbėjome ne kartą apie tai ir su policija, galiausiai net ženklai ten sustatyti, kad eismas toje vietoje draudžiamas, bet jie galioja tik kultūringiems žmonėms“, – kalbėjo seniūnas. Jis pripažino, kad anksčiau dėl šios teritorijos buvo gauta ne vienas nusiskundimas ir į visus juos buvo reaguojama, tačiau pastaruoju metu nieks nesiskundė.

G. Laukaitis tikino, kad prižiūrėti sporto aikštyno teritoriją yra įpareigotas žmogus ir jis turėtų aplink apšienauti teritoriją, surinkti šiukšles. Seniūnas tikino, kad niekas specialiai nelaužė ir aikštyno metalinės tvoros, esą šalia esančiame futbolo aikštyne žaidžiantis jaunimas kamuoliu išspyrė netvirtai sutvirtintus segmentus. Esą dabar planuojama juos iš viso nuimti ir sporto aikštelės teritoriją apjuosti vielos tinklu. Teigė, kad aikštynui dar galioja rangovų suteiktas garantinis laikotarpis, tad veikiausiai bus kreipiamasi į juos.

Seniūnas pažadėjo dar tą pačią dieną apsilankyti Vaisodžių mokyklos ir stadiono teritorijose ir dar kartą pasikalbėti su jas prižiūrinčiu asmeniu.

Raštu pasiteiravus, ką Alytaus rajono savivaldybės atstovai planuoja toliau daryti su mokyklos pastatu ir niokojama sporto aikštele, iki šiol atsakymo nepateikė.

17 komentarų apie “Suniokota Vaisodžių mokykla ir naujas sporto aikštynas – nusikalstamas aplaidumas?

 1. Žinau kas niokojo.visi aplinkiniai juos žinom.tegu savo lėšom sutvarko viską nes jie nemaži vaikai o jau pilnamečiai atsakantys už savo veiksmus.

  1. Butu gerai suzinoti kas tokie pasidarbavo nes jie galetu bent tada sutvarkyt aplinka mokyklos vidu ir pagaliau pradet tausoti pastata.. ir butinai kai zinot kas tai padare informuoti seniūną ir merą tada bus sprendžiama ką daryti..

 2. Cirkai, tai išplovė pinigus, nėra kam prižiūrėt.
  Visuose kaimeliuose, atnaujintuose aikštynuose tos pačios problemos, šis nėra išskirtinis aikštynas! Tvoros išlaužytos dėl projektuotojų, kur jų mastymas, viena įėjimas į aikštelę, kamuolys atsidūrė už tvoros ir lipa kur arčiau. Šiūkšlines pastatytų, savo kaime metus stumdėm konteirius kas diena, net pyko ant jaunimo, kad šiūkšles renka. Pradėjom nerinkti, daugiau jaunimo pradėjo važiuot, ryte šiūkšlynas visada. O jiem p×, ateis kaimiečiai surinks už savaitės už pašalpą. Žolės nepjaudavo, kol erkės ir įsiveisė. Tinkliukų ir kamuolių savivaldybė vos duodavo, galų gale patys pirkti pradėjom, nes senų jų negražinam, išvogė visus kamuolius, išdaužė viską, vietinius apkaltino,o kad kamera buvo 360 ir nei vieno įvykio neužfiksavo per 6metus tai žiauru.
  Ir tikėmės, kad sudės šviestuvos į kiekvieną aikštyną.

  1. Projaktas geras kamuolio ir vieno ilgam užtektų ir tinkliukai atlaikytų jei ant jųjų nesisuptų.nereikia eilinį kartą ieškoti kaltų valdžioj ir pan.apsižvalgykim ir dar ir į save pažvelkim.
   Ar vertinam,saugojam mylim ir tausojam tai ką turim…juk tik patys sau galim susikurti gerovę švarią aplinką geresnį rytojų.

   1. Nušišnekat konkrečiai patys tie tinkliukai nuo mėtymų plyšta jūs manot kad tinkliukas laikys jum visą vasarą? Ar tvoras tokias dėt prie futbolo vartų kur jaunimas žaidžia ir spardo nežmoniskai tai kur jos neiškris prie ko čia sąžinės jausmas kamuolius kiekvienus jaunimas iš savo kišenės perka jiem reikia jie ir susitvarkys kaip jiem bus negerai.

    1. Tvoros piktavališkai išardytos ir tai akivaizdu.jamuolius patys naudoja patys ir perka.o aikštynas netik “jaunimui”skirtas o ir vaikam tėvam mamom…žodžiu visiem.

 3. Ant kiekvieno kampo po konteinerį nepastatys kaip ir po apsauginį ar prižiūrėtoją. Tai pačių žmonių sąžinės reikalas.

 4. Tai kam jūs tą patį merą,rinkimai iš rinkimų renkat?Matot,kad tik projektėliais pinigus plauna ,o nieko gero neįgyvendina

 5. Iškart po straipsniu ir išlends jaunimo mentaliteto stoka.Liūdna,labai liūdna…
  Manau mes visi šio gražaus kaimelio gyventojai žinom visus niekdarius ir jų šeimas,bet jiems trūksta supratimo ir bent žmogiškojo supratimo apsikuopti aplink save ,ir nedrįsti gadinti mūsų visų turto.Susirinkti po savęs šiukšles ir bendrauti su į aikštyną su vaikais atėjusias šeimas,o ne galvoti kad esąs jie “aikštelės karaliai”.Ir gali daryti ir kalbėti ką norintys…
  Melsime Dievo ir labai prašysime,kad ši jau opia tapusi problema greičiau išsisprestų .

 6. Pagal žodyną galima nuspręsti ir žmogaus vidinę kultūrą , požiūrį į jį supančią aplinką.Baisu, kad tokios knygos nesurado savo vietos.Tai kokias funkcijas atlieka dabartinė Vaisodžių biblioteka?

 7. Įdomu pasidarė nuo kada žmonės ten supasi ant tinklelių ir kuo taip užkliuvo vietiniai vaikai. Tinkliukai plyšę tai kodel jie dar nepakeisti atsakingų asmenų? Žolės pjovimas vyksta kiek žinoma sunešus pinigus už kurą.(atsakingas asmuo visiškai nesirūpina aikštės priežiūra????) Ant stadijono vietiniai vaikai, paugliai visada vasaros vakarais žaidžia. Niekam niekas nemaišo

  1. Yra pakankamai įrodymų kaip “jaunimas žaidžia” .
   Be kita ko aikštelė visiems vaikam tėvam seneliam…visiem norintiem pasportuoti pajudėti…bet “jaunimas”elgiasi taip lyg ten tik jiems priklauso.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *