Po naujausių tyrimų užteršto regiono ribos Alytaus rajone sumažėjo

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad įvertinus naujausius laboratorinių tyrimų rezultatus, mažėja galimai dioksinais užteršta Alytaus rajono teritorija: taršos tyrimai ir toliau intensyviai bus vykdomi 17 Alytaus rajono kaimų. Juose atrinktuose mėginiuose tarša dioksinais nustatyta iš viso 10 žaliavinio pieno mėginių, taip pat 1 žolės ir 1 žiemkenčių želmenų mėginyje. Tuo tarpu dar 6 kaimuose, ištyrus čia atrinktus mėginius  ir nenustačius taršos kenksmingomis medžiagomis, nuo šio penktadienio apribojimai tiekti žaliavinį pieną rinkai ir naudoti jį asmeninėms reikmėms atšaukti.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto pateiktais duomenimis, praėjusią savaitę ištyrus 16 žaliavinio pieno mėginių, taršas dioksinais nustatyta 1 pieno mėginyje, atrinktame iš ūkio Alytaus rajono Genių kaime. Du dioksinais užterštos žolės ir žiemkenčių mėginiai buvo atrinkti Raudonikių ir Miklusėnų kaimuose.

Įvertinus atitinkamus laboratorinių tyrimų rezultatus, apribojimai išlieka galioti Navickų, Miklusėnų, Užbalių, Butrimiškių, Butkūnų, Kriaunių, Raudonikių, Dubėnų, Dubių, Taukotiškių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių, Paplanskų, Junonių ir Rutkos kaimų (17) teritorijose. Jose VMVT specialistai atrenka papildomus mėginius.

Atsižvelgus į laboratorinių tyrimų išvadas, nuo lapkričio 15 d.  apribojimai teikti žaliavinį pieną supirkimo punktams ar perdirbėjams, bei naudoti jį asmeninėms reikmėms atšaukti Likiškių, Kaniūkų, Daugirdėlių, Jasunskų, Žiaunieriškių ir Rumbonių kaimuose. Šiuose kaimuose ištyrus žaliavinio pieno, žolės, želmenų, taip pat vaisių ir daržovių mėginius, taršos sunkiaisiais metalais, dioksinais ar kitomis kenksmingomis medžiagomis nenustatyta.

Gaisro paveiktoje teritorijoje esančių kaimų gyventojams ir ūkinių gyvūnų laikytojams ir toliau būtina griežtai laikytis VMVT specialistų rekomendacijų ir nurodymų: neganyti ūkinių gyvūnų lauke, nešerti parašais, kurie nebuvo apsaugoti nuo aplinkos taršos. Ūkininkai, turintys pasiruošę pašarų iš žolės, nušienautos ir užterštos teritorijos, neturi jų naudoti gyvulių šėrimui, kol neatlikti šių pašarų mėginių laboratoriniai tyrimai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *