Trys Dalios Tamulevičiūtės teatrų festivalio apdovanojimai – Alytaus miesto teatrui

Varėnoje baigėsi jau dešimtasis žymios kraštietės, iš Senosios Varėnos kilusios režisierės profesionalių teatrų festivalis. Jis miestą visam spalio mėnesiui buvo pavertęs Lietuvos teatro sostine. Festivalio uždarymo renginį, vykusį Varėnos kultūros centre, vainikavo iškilminga geriausių scenos kūrėjų apdovanojimo ceremonija, kurios metu trylikos festivalio nominacijų laureatams įteikti apdovanojimai – puikios menininkės Violetos Ganusauskienės kurtos skulptūros, dar trys kūrėjai apdovanoti specialiais festivalio komisijos diplomais.

Šiųmečiame festivalyje buvo parodyta dvidešimt ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtų įvairių Lietuvos teatrų spektakliai. Juos vertino garbinga komisija: D. Tamulevičiūtės draugė, bendražygė, kraštietė docentė, teatro pedagogė, režisierė Elena Savukynaitė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro darbuotoja Irena Maciulevičienė, Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus patarėja Regina Svirskienė, teatro pedagogė Tatjana Žilinskienė, pedagogės Joana Grigaitienė ir Gailutė Giedraitienė, scenaristas, režisierius, Dalios Tamulevičiūtės giminės atstovas Eugenijus Guntulionis ir komisijai vadovavęs dramos teatro režisierius, aktorius Algimantas Pociūnas. Jie atrinko, kas bus įvertinti festivalio nominacijomis.

 

Specialūs festivalio diplomai įteikti Birutei Kapustinskaitei už spektaklio „Terapijos“ dramaturgiją Oskaro Koršunovo teatre, Klaipėdos jaunimo teatrui už sėkmingą aktorių Laimos Akstinaitės ir Pauliaus Pinigio duetą spektaklyje „Helverio naktis“ (rež. Valentinas Masalskis) ir režisieriui Kirilui Glušajevui už puikų aktorinį ansamblį spektaklyje „Terapijos“ Oskaro Koršunovo teatre.

Giminių prizą – baltą veltą angelą – broliai Algirdas ir Eugenijus Guntulioniai įteikė Aurimui Bačinskui už sukurtą vaidmenį „Labai teatro“ spektaklyje „Įsilaužėlis“ (rež. Agnė Sunklodaitė).

Nominaciją „Geriausia spektaklio scenografija“ laimėjo Artūras Šimonis už scenografijas Klaipėdos dramos teatro spektakliui „Paradas“ (rež. Povilas Gaidys) ir Alytaus miesto teatro spektakliui „Skrudžo gatvės angelai“ (rež. Arvydas Lebeliūnas).

Nominacija „Geriausia spektaklio muzika“ įvertintas Jonas Sakalauskas už muziką Alytaus miesto teatro spektakliams „Skrudžo gatvės angelai“ ir „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo“ (rež. Arvydas Lebeliūnas).

Nominaciją „Festivalio debiutas“ laimėjo „Labaiteatras“ už spektaklį jaunimui „Įsilaužėlis“ (rež. Agnė Sunklodaitė).

Nominacija „Geriausia jaunąja aktore“ pripažinta Gabrielė Ladygaitė už sukurtą vaidmenį Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklyje „Šventė“ (rež. Agnius Jankevičius). „Geriausio jaunojo aktoriaus“ nominacija atiteko Matui Dirginčiui už sūnaus vaidmenį Kauno miesto kamerinio teatro spektaklyje „Vėjo prigimtis“ (rež. Gildas Aleksa).

„Geriausia antraplanio vaidmens aktore“ nominuota Jonė Dambrauskaitė už fru Gregorijus vaidmenį Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklyje „Daktaras Glasas“ (rež. Rolandas Kazlas).

Nominacija „Geriausias antraplanio vaidmens aktorius“ įvertintas Rolandas Kazlas už pastoriaus Gregorijaus vaidmenį Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklyje „Daktaras Glasas“ (rež. Rolandas Kazlas).

„Geriausios aktorės“ nominaciją laimėjo Birutė Mar už sukurtą vaidmenį Solo teatro spektaklyje „Buda palėpėje“ (rež. Birutė Mar).

Nominacija „Geriausias aktorius“ įvertintas Remigijus Vilkaitis už Jobo vaidmenį teatro „Meno fortas“ spektaklyje „Jobo knyga“ (rež. Eimuntas Nekrošius). „Geriausio spektaklio vaikams“ nominacija įvertintas Alytaus miesto teatro spektaklis „Skrudžo gatvės angelai“ (rež. Arvydas Lebeliūnas). „Geriausias režisieriaus“ nominacija paskirta
šviesaus atminimo režisieriui Eimuntui Nekrošiui už spektaklio „Jobo knyga“ režisūrą teatre „Meno fortas“. Apdovanojimą atsiėmė jo sūnus. „Žiūrovų spektakliu“ pripažintas Oskaro Koršunovo teatro spektaklis „Terapijos“ (rež. Kirilas Glušajevas).

Varėnos kultūros centro scenoje jubiliejinio festivalio proga buvo pagerbti ir padėkomis bei festivalio puodeliais apdovanoti geriausi ankstesnių festivalių teatro kūrėjai, kraštiečiai aktoriai, legendinio Dalios Tamulevičiūtės studentų dešimtuko aktoriai, rajono mokyklų vadovai, puoselėjantys savo mokiniuose meilę kultūrai ir menui. Meras Algis Kašėta kvietimus į kitų metų festivalį dovanojo patiems ištikimiausiems festivalio žiūrovams.

Padėkomis ir gėlių puokštėmis pagerbtos festivalio prizų kūrėjos – ankstesniųjų festivalių nominantams juos kūrusi žymi menininkė Elvyra Petraitienė (padėką atsiėmė dukra, taip pat žymi keramikė Rūta Indrašiūtė) ir paskutiniuosius keletą metų prizus kurianti Violeta Ganusauskienė.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sveikindamas festivalio dalyvius su gražia švente, sakė: „Mieli teatro mylėtojai ir teatralai, noriu pasidžiaugti ir padėkoti. Mes Varėnoje esam kaip aristokratai, nes turime neeilinę galimybę matyti naujausius režisierių, aktorių darbus. Dėkoju Dalios Tamulevičiūtės studentams, kurie pagerbia savo mylimą dėstytoją kasmet apsilankydami festivalyje, Varėnos publiką visą mėnesį savo vaidyba džiuginusiems aktoriams ir režisieriams, kultūros centro komandai, kurie dirbo ilgai ir kruopščiai, kad festivalis vyktų sklandžiai. Taip pat komisijai, kuri atsakingai vertino spektaklius, bei ištikimiems teatro mylėtojams.  Per dešimt metų Varėnoje susiformavo teatro mylėtojų elitas ir ne vienas žmogus iš kaimyninio rajono gali pavydėti, kad  mes jį turim. Festivalis yra labai prasmingas, nes geresnio būdo žymiai režisierei „sugrįžti“ į gimtinę sugalvoti neįmanoma“.

Režisierius Algimantas Pociūnas, festivalio komisijai pirmininkaujantis jau septintus metus, pažymėjo, kad šis festivalis išskirtinis tuo, jog puoselėja lietuvišką dramaturgiją, o toks ir yra festivalio tikslas. Jis padėkojo visiems, kurie ryžosi atvažiuoti į Varėną vaidinti iš įvairių Lietuvos teatrų: „Varėniškiai ne tik filmus, kurie rodomi sostinėje, pamato tą pačią dieną, bet ir geriausius spektaklius, kurie puošia Lietuvos teatrų scenas. Čia galima pajusti, kuo gyvena Lietuvos teatras. Varėniškiai myli šį festivalį, vadinasi, jis reikalingas žiūrovui“.

Režisierės draugė ir bendražygė, teatro pedagogė, aktorė Elena Savukynaitė perskaitė buvusio šios komisijos pirmininko, Klaipėdos teatro režisieriaus Povilo Gaidžio linkėjimus: „Su Varėna ir jos kraštu susiję šviesiausi prisiminimai. Marcinkonys, Žiūrai, Margionys, kur savitą teatrą kūrė bendrapavardis Juozas Gaidys. Varėna – teatro sostinė, kur gerbiamas, mylimas ir vertinamas teatras. Ačiū visiems ir sėkmės“. Ji taip pat pažymėjo: „Visi žinome, kad Dalia savo gyvenimą pašventė teatrui, todėl paliko didžiausią dovaną teatralams, savo kraštui ir savo šaliai. Ačiū už tai. Džiaugiuosi savo kraštiečiais, kad jie taip gražiai globoja, myli, prisimena, neužmiršta ir puoselėja Dalios atminimą ir jos paliktas dovanas“.

Atsiimdama „Geriausios aktorės“ apdovanojimą, jaudulio negalėjo paslėpti aktorė Birutė Mar. „Šis apdovanojimas man netikėtas. Labai svarbi Dalios Tamulevičiūtės vertybė buvo ištvermė. Gera žinoti, kad ji mane pavyzdžiu už ištvermę, užsispyrimą minėdavo kitiems studentams. Ačiū labai, kad Varėnoje vertinat aktorių. Čia labai gera būti“.

Geriausiu festivalio aktoriumi pripažintas Remigijus Vilkaitis dėkojo už įvertinimą ir sakė, jog už jį ir už tai, kad ryžosi statyti „Jobo knygą“, dėkingas Eimuntui Nekrošiui. „Ši nominacija – tai,  kas turi atsitikti kiekvieno aktoriaus gyvenime“.

Legendinio Dalios Tamulevičiūtės aktorių dešimtuko aktorius Rolandas Kazlas prisiminė: „Dalia noriai nerdavo į etiudų ir spektaklių kūrimą, bet labai nemėgo pompastikos. Jai teatras buvo darbas, laimė, atgaiva, poilsis, kančia ir lemtis. Tokių žmonių dabar trūksta, kurie taip atsiduoda kūrybai. Būtent tokios dėstytojos, kokia buvo ji, trūksta aktorių paruošime, spektaklių kūrime. Jai buvo svarbiausia, kas darosi su žmogum“. Ir šmaikštaudamas linkėjo: „Su teatro spektakliais, kaip su grybais – jų būna sveikų ir pakirmijusių. Linkiu, kad būtų kuo daugiau gerų spektaklių, skirtų žmogui, ko ir siekė Dalia. Dalia buvo didelės vidinės kultūros, tad ir festivalis turi būti vertas jos“.

Aktorius Dalius Skamarakas, atsiimdamas apdovanojimą, juokavo, kad jo gimtoji Varėna pamažu tampa Dzūkijos teatrų centru, o Vilnius tik pakraštėliu. „Labai džiugu, kad Varėnos žmonės atsigręžia į kultūrą. Tikiuosi, kad festivalio organizatoriai nepavargs ir jis gyvuos daug metų. Sėkmės Jums!“.

Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo  parapijos klebonas Pranciškus Čivilis, kasmet festivalio atidarymo metu aukojantis Šv. Mišias už Dalią Tamulevičiūtę bei visus kūrėjus, festivalį palygino su bibliniu garstyčios grūdeliu, kuris išauga į didelį medį. „Festivalio augimą teko stebėti ir dalyvauti jame. Man tai didelis dvasinis praturtėjimas, o iš tų susitikimų labiausiai įsimintini tie aktorių pasisakymai. Po kiekvieno renginio tas nepaprastas teatro dvelksmas pasilikdavo ilgam. Linkiu Jums, kad būtų ir scena, ir dvasios pilnos“.

Po iškilmingos apdovanojimų ceremonijos scenoje visiems dalyviams nuskambėjo įspūdingas naujų idėjų kamerinio orkestro „NIKO“ (meno vadovas ir dirigentas Gediminas Gelgotas) koncertas.

Festivalyje dalyvavusi teatro bendruomenė džiaugiasi, kad šis Varėnoje vykstantis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis kaskart darosi vis brandesnis ir išskirtinesnis.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *