Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas

Penktadienio popietę į gaisro katastrofos apimtą Alytų atvyko net trys ministrai – aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Ministrų vizito metu gaisravietėje situacija jau buvo galutinai suvaldyta, gaisras lokalizuotas, tačiau darbo ugniagesiams netruks visą savaitgalį. Laisvadienių neturės ir pats miesto meras Nerijus Cesiulis, planuojantis lankytis gaisravietėje ir toliau rūpintis padėtimi mieste.

Vertins ir kontroliuojančių tarnybų atsakomybę

Aplinkos ministras K. Mažeika kartu su miesto meru N. Cesiuliu kilo kariniu sraigtasparniu, kad gaisravietę ir aplinkines teritorijas įvertintų iš aukštai. Deja, pasak ministro, pasekmės Dzūkijai neišvengiamai katastrofiškos ir jos matomos net dabar. Jis įspėjo, kad dūmuose gali būti daug kancerogenų, o gesinimo metu buvo panaudota labai daug aplinkai agresyvių putojančių medžiagų.

Iš sraigtasparnio buvo žvalgomasi ne tik po gaisravietę, bet ir vandenvietes, vertinamas poveikis aplinkai. Pastebėta, kad vandens ištekliai yra stipriai sumažėję. Ruošiamasi papildomai imti Nemuno vandens mėginius ir daryti tyrimus, nes žemas vandens lygis upėje turi reikšmės aukštam teršalų koncentracijos lygiui.

„Vis dar svarbiausia užduotis išlieka neutralizuoti gaisrą. Nors dūmų žymiai mažiau, tačiau tarša išlieka didelė. Tai viena didžiausių pastarųjų metų ekologinių nelaimių. Nedirba arčiausiai židinio esančios įmonės, gyventojai jaučia kvapą ir tam tikrus simptomus. Veikiausiai pasekmės paaiškės kiek vėliau“, – kalbėjo ministras, pabrėždamas, kad žmonės saugumo priemonių turėtų imtis ir patys, be reikalo nebūti lauke, o esant galimybei, laikinai persikelti pagyventi atokiau nuo katastrofos židinio.

Ministras neslėpė dėsiantis visas pastangas, kad būtų išsiaiškintos gaisro kilimo priežastys ir kaltininkai, dėl to kreipęsis į prokuratūrą. Taip pat vertins ne tik įmonės, kurioje kilo gaisras, veiklą, bet ir kitų ją kontroliuojančių tarnybų atsakomybę.

„Mano akimis ir mūsų specialistų vertinimu, tikrai nėra normalu, kad tokia įmonė veikė šioje miesto zonoje, kur prie pat veiklą vykdo ir sveikatos įstaigos. Tai sukelia daugybę problemų visiems. Ateityje visa tai bus įvertinta ir tokių įmonių tikrai nebus arti miestų centrų, jos bus labiau kontroliuojamos ir imamasi visų priemonių, kad ateityje būtų išvengta tokių nelaimių“, – pasakė K. Mažeika.

Užtikrino: Alytuje tarša sveikatai nekenkia

K. Mažeika užtikrino, kad oro tarša pačiame Alytaus mieste nėra pavojinga žmonių sveikatai ir paneigė žmonių abejones dėl tokių oro taršos duomenų. Pasak ministro, vėjo kryptis teršalus neša į Alytaus rajono gyvenvietes, todėl padidinta rizika yra būtent rajono žmonėms ir Pramonės mikrorajone besilankantiems asmenims.

„Oro taršos duomenis fiksuoja mūsų specialistai tiek pačiame mieste, tiek rajone. Žmonės juos galės matyti realiu laiku aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje. Nuolat modeliuojama situacija pagal vėjo kryptį. Budrūs turi būti tiek Prienų, tiek Birštono gyventojai ir, vos pajutę kvapą, imtis atsargumo priemonių“, – teigė K. Mažeika.

Pasak jo, bus vertinamas ir poveikis Nemunui, nes rezervuarai, kuriuose kaupiamos gaisro gesinimo nuotekos, yra perpildyti, todėl jos jau patenka į Nemuną. Imami ir vandens mėginiai.

Dėkojo ugniagesiams

Ministrė R. Tamašunienė dėkojo ugniagesiams už jų pasiaukojantį darbą, pasidžiaugė, kad į įvykį buvo reaguojama operatyviai ir profesionaliai. Taip pat ministrė padėką išreiškė ir alytiškiams, kurie geranoriškai taupiai eikvojo vandenį.

„Tokio masto gaisras Lietuvoje seniai bebuvo. Manau, kad visos tarnybos suveikė greitai, gerai ir profesionaliai. Nė vienam čia dirbančiam žmogui neprireikė medikų pagalbos. Atvykau čia padėkoti pareigūnams už jų darbą. Alytiškiai gali būti ramūs, kad pareigūnai užtikrins jų saugumą“, – kalbėjo ministrė.

Ministrės vertinimu, šis gaisras iš valstybės biudžeto pareikalauja labai daug kaštų ir ji teigė, kad juos kompensuoti turėtų šio gaisro kaltininkai, kurie dar nėra nustatyti. Sumos veikiausiai bus milijoninės. Dalį gaisro likvidavimo išlaidų dengia ir pati savivaldybė.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga tikino atvykęs tiesiogiai pabendrauti su specialistais ir visą informaciją sužinoti iš pirmų lūpų.

„Savivaldybėse dirba ekstremalių situacijų komisijos, jos nuolat teikia informaciją gyventojams, todėl nesiimsiu už juos teikti jokių rekomendacijų. Atsakomybė už žalą žmonių sveikatai taip pat tenka tam, pas ką įvyko tokia nelaimė. Jūs puikiai suprantate, kad laiko atgal neatsuksi ir ta žala jau padaryta. Šiandien čia atvykau, kad pamatyčiau situaciją vietoje, pabendraučiau su institucijų atstovais, pasidomėti, ar nieko nereikia iš mūsų papildomai“, – kalbėjo A. Veryga.

Ekstremalią situaciją paskelbė trečią dieną

Alytaus miesto meras N. Cesiulis nuo pat pirmųjų gaisro dienų daug laiko leidžia gaisravietėje, nuolat padeda koordinuoti reikalingus veiksmus, operatyviai reaguoja į įvykius, sušaukė ekstremalių situacijų komisiją, bendrauja su gyventojais. Jo pasiteiravus, kokia pastaroji para jam buvo, jis tik trumpai tarstelėjo, kad įtempta ir bemiegė. Pastarąsias tris dienas ekstremalių situacijų komisija aptarti situaciją ir priimti sprendimus rinkosi paryčiais. Meras patikino, kad gaisravietėje jis asmeniškai bus visą savaitgalį, o komisija taip pat rinksis be išimties.

Meras neslėpė, dar vakar būta problemų su vandeniu. Kadangi Gulbynės ežere vanduo dumblėtas, dumblas užkišo siurblius, teko juos valyti. N. Cesiulis patikino, kad ugnis pastate jau neplinta. Jis pabrėžė, kad sraigtasparniu pakilus į viršų, pastebėta, jog dūmai nuo Miklusėnų atsitraukė, tačiau leidžiasi link Prienų. Vandens valymo įrengimuose situacija irgi nėra gera, vanduo į Nemuną teka nevalytas, o už kelių dešimčių metrų žvejoja žmonės. Miesto vadovas ragina juos ekologinės nelaimės akivaizdoje nuo žvejybos susilaikyti.

Meras informavo, kad į Alytų atvežtos oro taršos matavimo stotelės, todėl gyventojus ragina pasitikėti specialistų teikiama informacija ir nepasiduoti viešoje erdvėje skleidžiamoms spekuliacijoms apie užterštumo padidėjimą.

„Viskas bus gerai. Nepradėkime panikuoti. Pavojingiausia yra apie kelis šimtus metrų nuo gaisro židinio. Kuo toliau, tuo labiau tarša sklaidosi“, – sakė Alytaus miesto vadovas.

Nors įvykis įvyko Alytaus mieste, tačiau jo pasekmės skaudžiausiai smogė Pramonės rajonui, kur kilo gaisras, ir Alytaus rajono gyventojams, kur link vėjas nunešė teršalus.

Ekstremalių situacijų komisija dar pirmą dieną buvo sušaukta ir Alytaus rajono savivaldybėje, žmonėms buvo išplatinti pranešimai ir informacija apie tai. Trečiąją gaisro dieną gaisravietėje apsilankė ir Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas. Rajono valdžia Alytaus rajone ekstremalią situaciją paskelbė ir efektyvesnių priemonių ėmėsi tik šiandien. Portalo „Dzūkijos veidas“ kalbintas rajono vadovas nebuvo nusiteikęs daugžodžiauti, sakydamas, kad pavargo visoms žiniasklaidos priemonėms kalbėti tą patį.

Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas 1 Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas 2 Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas 3 Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas 4

Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas 5

Panašūs įrašai:

2 komentarai apie “Gaisro katastrofos apimtame Alytuje – ministrų desantas

  1. Nesuprantu, prie ko tas korespondentės verkšlenimas gale publikacijos, kad rajono meras nedaugžodžiauja. Juk informacija apie ministrų vizitą , o ne apie autorės bendravimą su pašnekovais. Blogas tonas savo asmeninius kaprizus rodyti tokios katastrofos metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.