Tarybos narė Skaistė Ulčickaitė: LEZ Alytuje – loterijos bilietas, investicijos – laimėjimas

Tarybos narė Skaistė Ulčickaitė: LEZ Alytuje - loterijos bilietas, investicijos - laimėjimas 1
S. Ulčickaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Kada, jeigu ne dabar ir kas, jeigu ne aš“, – sako naujas veidas Alytaus miesto taryboje – Skaistė Ulčickaitė, paklausta, kaip nusprendė gyvenimo vairą pasukti politikos kryptimi. Pirmą kartą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašu į tarybą patekusi jauna politikė tikina ateinančius keturis metus sieksianti, kad gimtasis Alytus taptų dar patrauklesne vieta gyventi, mokytis, dirbti ir kurti.

Alytaus miesto savivaldybės taryboje dirbate jau penki mėnesiai. Koks buvo šis laikotarpis, kas stebino, džiugino, galbūt liūdino?

Prisipažinsiu, tarybos nario darbą įsivaizdavau šiek tiek kitaip. Trūksta „greičio“, sunku įprasti, kad viskam yra tam tikros privalomos procedūros, gana painu, kai tuo pačiu metu turi būti geras teisininkas, ekonomistas ir socialinis darbuotojas, nes sprendžiamų klausimų spektras labai platus.

Tačiau džiaugiuosi, jog tęsiama daug naujų projektų, pradedami vykdyti nauji, nors pasigendu strateginio, struktūrinio planavimo, trūksta susikalbėjimo švietimo, verslo, kultūros, sporto, meno bendruomenėse.

Kažkiek nuliūdino, kad kai kurios kandidatūros į svarbius postus parinktos atsižvelgiant pirmiausia į koalicinius ir partinius susitarimus, o ne į kompetenciją ir sugebėjimus.

Skaiste, galbūt jau spėjote kažką reikšmingo nuveikti?

Tai labai trumpas laikotarpis reikšmingiems darbams nuveikti, atsižvelgiant dar į tai, jog ši kadencija man pirmoji. Per penkis mėnesius spėjau gerai susipažinti su pačiu tarybos nario darbu, kasdien atsiranda naujų minčių, vyksta susitikimai, derinimai. Manau, jog norint įgyvendinti kažką naujo reikia tiesiog eiti į priekį nuosekliai, žingsnis po žingsnio. Suprantamas žmonių poreikis viską gauti ir turėti čia ir dabar, tačiau visur turi praeiti tam tikras ciklas, kaip tame žemės ūkyje: pavasarį sėjame, per vasarą auga, o derlių gauname tik rudenį.

Esate jauna, baigėte ekonomikos mokslus, dirbate buhaltere, kodėl nusprendėte sukti į politiką?

Politika mano gyvenime visada buvo šalia, tačiau labiau ja domėtis ėmiau prieš beveik dvejus metus, pradėjus dirbti Seimo nario Roberto Šarknicko padėjėja. Vėliau teko prisidėti prie LVŽS Alytaus miesto skyriaus įkūrimo. Susitikimai su įvairiais žmonėmis padėjo suprasti, jog Alytuje daug daugiau problemų negu aš maniau.

Labai myliu savo gimtą miestą, todėl matydama esamą situaciją jame uždaviau sau du klausimus: kada, jeigu ne dabar ir kas, jeigu ne aš? Svarstau, kad mano apsisprendimą galėjo įtakoti būtent amžius, nes sociologai teigia, kad su amžiumi žmonės ima vis labiau domėtis savo miesto ir šalies naujienomis, geriau orientuojasi politiniuose įvykiuose.

Visada buvau aktyvi, iniciatyvi tiesos ieškotoja, domėjausi truputėlį plačiau negu apima buhalterija, tačiau specialybė išmokė, jog kiekvienas centas turi savo vietą, kiekvienas euras turi sukurti papildomą pridėtinę vertę.

Tai kokių idėjų ir tikslų vedina ėjote į tarybą? Kurie jūsų darbai ateinančius ketverius metus bus prioritetiniai?

Pagrindinis ir esminis tikslas būtų, kad Alytus taptų konkurencingu ir klestinčiu Lietuvos pramonės miestu. Šis tikslas gana platus ir per keturis tarybos metus nemanau, kad gali būti pilnai įgyvendintas, tačiau mažais žingsneliais galima būtų bent pradėti judėti jo link.

Tai apima ir LEZ įkūrimą, investicinės aplinkos gerinimą, verslo startuolių skatinimą ir investuotojų pritraukimą, švietimo tinklo optimizavimą, ugdymo kokybės gerinimą, emigracijos mažinimą, ryšio su išvykusiais palaikymą, energetinio efektyvumo ir renovacijos apimčių didinimą, šilumos ūkio perėmimą ir efektyvų valdymą, kelio Alytus–Kaunas įgyvendinimą pasitelkus aplinkines savivaldybes, efektyvų kultūros veiklų finansavimą ir sporto objektų naudojimą, socialinių paslaugų plėtrą, didesnį bendruomenių įtraukimą į savivaldos veiklą.

Tačiau investicijos, kaip žinia, yra Alytaus „Achilo kulnas“ ir šioje srityje jau kuris laikas niekaip nepavyksta pasistūmėti į priekį, kaip manote, kodėl?

Pirmiausia reikalingas dialogas tarp tarybos narių, bent jau daugumos. Suprantu, kad tai labai sudėtinga, tačiau tik taryba turinti aiškų, vieningą tikslą šioje srityje gali nuveikti labai daug. O tie, kurie nesugeba susitelkti dėl bendro tikslo galėtų bent jau netrukdyti ir nekaišioti pagalių į ratus.

Diskutuojant apie naujas galimybes investuotojams yra labai svarbu ir miesto vadovų moralė, praeitis, skaidrumas, stabilumas, požiūrio brandumas, LEZ buvimas mieste. Vien tai, jog priėmėme sprendimą rengti LEZ galimybių studiją tam, kad būtų įvertinta reali pridėtinė vertė miestui bei kaštai tai naudai pasiekti, jau yra pirmas laiptelis link sėkmingo miesto istorijos puslapio atvertimo. Juk norint laimėti loterijoje, pirmiausia reikia bent bilietą nusipirkti.

Gimėte ir augote Alytuje, ar pasikeitė požiūris į miestą lyginant su tuo, kai buvote tiesiog jo gyventoja, o dabar – ir žmogus, galintis įtakoti svarbius sprendimus jam?

Nesvarbu, esu tik paprasta gyventoja ar tarybos narė, Alytus man visada buvo ir bus vienodai reikšmingas. Tiesiog būnant tarybos nare galima lengviau ir greičiau išspręsti vienokias ar kitokias problemas, su kuriomis susiduria miesto gyventojai.

Koks tas Alytus šiandien Jūsų akimis, kokius didžiausius jo privalumus ir problemas įžvelgiate?

Tai miestas, kuriame man saugu ir gera – dirbti, gyventi, kurti šeimą ir auginti vaikus, ilsėtis. Alytus gražėja ir tampa tolerantišku bei draugišku miestu kasdien: sutvarkyta infrastruktūra, rūpestingai prižiūrimi gėlynai ir žalieji plotai, išpuoselėtos erdvės miesto centre, atnaujinti daugiabučiai, neįgaliesiems pritaikytos perėjos, erdvės ir paslaugos.

Miestas apjuostas pušynų, ąžuolyno, Nemuno vingių su piliakalniu bei vaizdingais krantų skardžiais. Čia gausu parkų ir žalumos, tokio kraštovaizdžio ir sveiko bei gaivaus oro gurkšnio galėtų pavydėti kiekvienas ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio didmiesčių gyventojas. Kol kas šie išskirtiniai sveikatos ir dvasios turtai nėra pakankamai išnaudojami.

Taisytinų ir spręstinų reikalų mieste netrūksta, tačiau, „išgryninus“ problemas, įtraukus miesto bendruomenę į geriausių sprendimo būdų pasirinkimą, atradus miesto identitetą galima miesto žmonių gyvenimą pagerinti iš esmės.

Pasakyti tikrai turite ką, tačiau taryboje esate viena tyliausių narių – posėdžių metu nepasisakote, nesiveliate į diskusijas, kodėl?

Labai kruopščiai ir atsakingai ruošiuosi kiekvienam komiteto posėdžiui. Studijuoju ne tik tą medžiagą, kuri yra pateikiama prie pristatomo klausimo, tačiau domiuosi kaip vieną ar kitą problemą sprendžia kiti Lietuvos, o kartais ir užsienio miestai. Mano nuomone visos diskusijos, papildomos informacijos pateikimas turi vykti komitetuose. Kartais labai keistai atrodo, kai tarybos posėdžio metu diskusijose dalyvauja tie tarybos nariai, kurie nelanko komitetų posėdžių, o kartais nebūna net įsigilinę į nagrinėjamą klausimą, ko pasėkoje yra gaištamas visų brangus laikas. Tad labai dažnai visiems kolegoms norisi palinkėti tik santarvės ir protingo politinio dialogo.

Viršelis – asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.