Administracijos direktorius – auka ar neskaidrumų sąjungininkas?

Į viešumą iškilus praėjusios Alytaus miesto valdžios kadencijos metu užsimezgusiems galimiems žemės sklypų grąžinimo neskaidrumams, į tai buvo įtrauktas ir dabartinis vos kelis mėnesius administracijos direktoriaus pareigas einantis Rolandas Juonys. Kas nutiko, kad šios valdžios kadencijos pradžioje meras Nerijus Cesiulis, jam patikėjęs asmeninio politinio pasitikėjimo – mero patarėjo – postą, šiandien jau viešai pareiškia nepasitikėjimą juo kaip administracijos vadovu ir teigia nematantis galimybių toliau su juo dirbti?

Direktorius informacijos apie sklypus slėpti nesiruošia

Tokį pareiškimą meras viešai išsakė pirmadienį skubiai surengtos spaudos konferencijos metu. Joje buvo kalbėta apie galimai užčiuoptus neskaidrius žemės sklypų grąžinimo veiksmus. Esą žemės grąžinimui buvo suformuota per daug ir per didelio ploto komercinės paskirties sklypai, o už to galimai slypi tiek praėjusios kadencijos administracijos darbuotojų, tiek dabartinio administracijos direktoriaus neteisėti veiksmai.

„Pateikdamas visą informaciją apie Alytaus miesto savivaldybėje esančius grąžinimui suformuotus sklypus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT), aš kaip tik gyniau viešą žmonių interesą. Tai buvo mano kaip administracijos direktoriaus pareiga tai padaryti, o ne slėpti tuos sklypus nuo visuomenės. Aš žemės negrąžinu, ją gražina minėta tarnyba. Ji sprendžia, ar tie sklypai yra tinkami grąžinimui. Ne mano kompetencijoje kvestionuoti tarnybos darbą – jie dirba sąžiningai, ar ne. Jeigu NŽT ką nors daro neteisėtai, tai ji ir turi atsakyti pagal įstatymus. Dabar aš esu verčiamas NŽT pranešti apie mažesnį sklypų skaičių ir kai kurių buvimą slėpti. Aš nesiruošiu to daryti“, – sakė R. Juonys.

Direktorius teigė neturintis atsakymo, kodėl tuometis administracijos direktorius Vytautas Jastremskas NŽT neperdavė informacijos apie praėjusiais metais vasarį ir balandį suformuotus sklypus grąžinimui.

Pasiteiravus, ar R. Juonys, teigdamas, kad nieko neteisėto nepadarė, o kaip tik vykdė savo pareigą, neplanuoja ginti savo reputacijos, jis tikino apie tai kaip tik galvojantis, tačiau kol kas nieko konkretaus nenusprendė.

Ar šioje situacijoje R. Juonys tėra auka, ar galimų neskaidrumų grandinės sąjungininkas, paaiškės tik atlikus tyrimą.

Pareiškimo nagrinėjimui – 20 darbo dienų

Pareiškimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo, NŽT perduodant per didelius suformuotus komercinės paskirties sklypus, Kauno apygardos prokuratūra gavo pirmadienį. Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Izabelė Bočkienė patvirtino, kad tyrimas dėl galimo viešojo intereso pažeidimo yra pradėtas. Pasak jos, susipažinus su pareiškimu, esant procesiniam poreikiui, bus renkama papildoma patikslinanti medžiaga bei priimtas procesinis sprendimas dėl viešojo intereso gynimo priemonių taikymo.  Pareiškimas nagrinėjamas iki 20 darbo dienų, o esant poreikiui laikas gali būti pratęstas. ​​Tyrimą vykdo viešojo intereso gynimo prokurorė Liudmila Borisova.

NŽT: sprendimus priima tarnybos vadovas ar jo įgaliotas vedėjas

Savo komentarą pateikė ir NŽT atstovai, kurie teigia, kad kol kas jokio oficialaus kreipimosi dėl sklypų grąžinimo procedūrų stabdymo iš Alytaus miesto savivaldybės Nacionalinė žemės tarnyba nėra gavusi.

NŽT Viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji specialistė Kristina Žukovska pabrėžė, kad sprendimus atkurti nuosavybės teises  priima Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos vadovas ar jo įgaliotas žemėtvarkos skyriaus vedėjas.

Pasak jos, dėl siūlytinų piliečiams perduoti neatlygintinai nuosavybėn naujų žemės sklypų sąrašo ir piliečių, kuriems bus pasiūlyta gauti neatlygintinai nuosavybėn naujus žemės sklypus, sąrašo patvirtinimo buvo patvirtintas perduodamų 82 žemės sklypų sąrašas ir 72 piliečių, kuriems bus pasiūlyta rinktis sklypus, sąrašas.

Apskundė dėl sklypų netinkamumo

Atstovės tvirtinimu, šių metų birželio 4 dieną įvyko Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Alytaus skyriaus organizuotas sklypų skirstymo posėdis, kurio metu naujus žemės sklypus ar piniginę kompensaciją pasirinko 38 piliečiai, 34 piliečiai nedalyvavo arba pateikė raštiškus nesutikimus dėl netinkamų žemės sklypų.

Dalis NŽT organizuotame posėdyje dalyvavusių ir sklypus atsisakiusių rinktis piliečių tą pačią dieną su skundu kreipėsi į NŽT Alytaus skyrių teigdami, kad dalis siūlomų sklypų nėra tinkami nuosavybės teisių atkūrimui. Taip pat skunde nurodė, kad, jų žiniomis, Alytaus miesto savivaldybės administracija jau yra suformavusi, bet neperdavusi NŽT, jų manymu, geresnių sklypų. Piliečiai savo skunde prašė NŽT Alytaus skyrių kreiptis į Alytaus savivaldybės administraciją prašant nuosavybės teisių atkūrimui NŽT pateikti anksčiau Alytaus mieste suformuotus, bet tarnybai neperduotus sklypus. NŽT Alytaus skyrius, reaguodamas į piliečių prašymą, 2019-06-21 minėtą piliečių skundą perdavė Alytaus miesto savivaldybės administracijai.

Šių metų rugpjūčio 23 dieną Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius raštu perdavė NŽT Alytaus skyriui 20 naujų žemės sklypų nuosavybės teisių atkūrimui: iš jų 9 gyvenamajai statybai, 2 daugiabučių namų statybai ir 8 komercinius. NŽT šių 20 sklypų kol kas dar neįtraukė į grąžintinų sąrašą.

Pasak K. Žukovskos, šiuo metu Alytaus mieste į turėtą žemę nuosavybės teisės dar neatkurtos 34 piliečiams, kurie gali rinktis iš 50-ies laisvų NŽT dispozicijoje esančių sklypų. Jei bus įtraukti ir tie 20 Alytaus miesto savivaldybės administracijos NŽT rugpjūčio 23 d. perduoti sklypai, piliečiai galės rinktis iš 70-ies sklypų.

Meras Nerijus Cesiulis: „Specialistai situaciją aiškina skirtingai“

Alytaus miesto mero N. Cesiulio pasiteiravus, kaip per šias kelias dienas pasistūmėjo tyrimas, jis teigė nieko konkretaus komentuoti negalintis, esą specialistai situaciją aiškina skirtingai. Pasak mero, daugiau detalių paaiškės tik kitą savaitę, o šiuo metu jis yra pateikęs užklausas kelioms skirtingoms instancijoms.

Viršelis – Alytaus miesto savivaldybės nuotrauka.

3 komentarai apie “Administracijos direktorius – auka ar neskaidrumų sąjungininkas?

  1. Pasak K. Žukovskos, šiuo metu Alytaus mieste į turėtą žemę nuosavybės teisės dar neatkurtos 34 piliečiams, kurie gali rinktis iš 50-ies laisvų NŽT dispozicijoje esančių sklypų. Jei bus įtraukti ir tie 20 Alytaus miesto savivaldybės administracijos NŽT rugpjūčio 23 d. perduoti sklypai, piliečiai galės rinktis iš 70-ies sklypų.
    Kas gali paneigti, kad už tų likusių 34 išvadų nestovi organizuota grupė? Kodėl jie nesirenka iš 50 galimų sklypų? Iš kur jie žino, ką yra suplanavusi savivaldybė? Daug klausimų.

    1. Aš negaliu rinktis iš tų 50 sklypų, nes jie nėra laisvi kaip jūs teigiate, t.y. Žirgų g. šiltnamiai ir kiti statiniai, Subartonių g. – betono blokai giliai žemėje apie 4 metrus, Pabalių g. – neregistruoti statiniai (ūkinis pastatas) ir pelkės. Apie 80 procentų sklypų netinkami grąžinimui piliečiams pagal Žemės reformos įstatymą. Kaip pilietis eisiu iki galo, ginčysiu teisme visus sprendimus, kreipsiuosi į Europos Žmogaus teisių teisingumo teismą, nes mano vaikai – teisininkai, o jūs biurokratai, kol nebaigta reforma, negalėsit vykdyti sklypų pardavimo aukcionų. Negaus per Jūsų kvailas neišsilavinusias galvas savivaldybės biudžetas pajamų, kurios galėjo būti panaudotos miestiečių reikmėms. Todėl manau, kad jūs arba teisinėje sistemoje nieko nesusigaudote, arba esate korumpuoti.

      1. Pasirinkite vieną iš 20 proc tinkamų, kur problema? Ar norisi būtinai gauti komercinį? Jau ir pirkėją turite?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *