Rūšiuoti maisto atliekas pradeda ir daugiabučiai. Startas – Lazdijuose

Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistemoje – dar viena pradžia. Rūšiuoti maisto atliekas pradeda ir daugiabučių namų gyventojai.

Dzūkijoje pirmieji prie šio starto linijos stoja Lazdijų ir Veisiejų gyventojai – šiuose miestuose nuo liepos 1 dienos pradėtos eksploatuoti naujos kartos konteinerių aikštelės, kuriose įrengta po penkis įgilintus konteinerius įvairių rūšių atliekoms: komunalinėms atliekoms, plastiko ir metalo pakuotei bei atliekoms, popieriaus ir kartono pakuotei bei atliekoms, stiklo pakuotei ir atliekoms bei maisto atliekoms.

„Kartu su naujų aikštelių eksploatacijos pradžia prasideda ir atskiras maisto atliekų surinkimas iš daugiabučių namų gyventojų. O tai – dar vienas iššūkis ir patirtis, kokios iki šiol neturėjome ir tik laikas parodys, kokia ji bus“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas, pridurdamas, kad metas atsisakyti nuostatos „truputį“ rūšiuoti.

Anot jo, rūšiavimas turi būti paremtas žmogaus įsitikinimu, jo vidine kultūra, o ne klausimu „kas man iš to“? „Žmonių, turinčių vidinę motyvaciją rūšiuoti atliekas, suvokiančių savo elgesio svarbą ir pasekmes, daugėja, ir tai teikia optimizmo, kad kuriama sistema ir naujos galimybės, duos rezultatus, kokių laukiame“, – kalbėjo A. Reipas.

Modernios požeminės, pusiau požeminės ir antžeminės atliekų konteinerių aikštelės prie daugiabučių namų jau įrenginėjamos ir kitų Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistemą kuriančių savivaldybių miestuose. Jų eksploatacijai jau pasirengę Prienai, netrukus aikštelės bus pradėtos įrenginėti Birštone, jų projektavimo darbai jau vyksta ir Alytaus mieste.

Naujų aikštelių įrengimas, tinkamų vietų joms parinkimas, įvertinant ir technines galimybes, ir gyventojų norus, yra sudėtingas procesas. Esant galimybei naujas aikšteles stengiamasi įrengti buvusių aikštelių vietose ar netoli jų, tačiau projektuotojams tenka įvertinti ir pasikeitusias aplinkybes.

Nors dar nemažai gyventojų purtosi konteinerių aikštelių kaimynystės, tačiau jas pamatę daugelis nuomonę pakeičia – naujosios aikštelės tiek vizualiai, tiek aplinkosauginiu požiūriu yra nepalyginamai pranašesnės nei ligšiolinės aikštelės su didžiuliais varpo formos konteineriais. Estetiškai atrodančios šiuolaikiškos aikštelės įsikomponuoja į miestų aplinką, o naujos kartos konteinerių technologija leidžia išvengti nemalonaus kvapo. Tvarka ir švara pačiose aikštelėse labiausiai priklauso nuo pačių jomis besinaudojančių gyventojų.

Visuose aikštelėse esančiuose konteineriuose yra galimybė įrengti užrakto sistemas, kurių gali prireikti tuo atveju, jei būtų pakeista rinkliavos skaičiavimo tvarka.

„Mes visi norime, kad aplink mus būtų gražu ir tvarkinga. Naujos aikštelės su moderniais konteineriais – tai dar viena galimybė šiam mūsų norui išsipildyti, bet galutinis rezultatas priklausys nuo kiekvieno mūsų pastangų ir suvokimo, kad atliekų rūšiavimas reikalingas ne kažkam kitam, ne kažkas kitas gauna iš to naudą, o pirmiausia mes patys“, – kalbėjo ARATC vadovas A. Reipas.

Statistiniai duomenys rodo, kad Alytaus regiono gyventojai rūšiuoja tris kartus geriau nei kitų šalies regionų žmonės. Būtent Alytaus regionas pirmasis šalyje praėjusių metų rudenį pradėjo ir atskirą maisto atliekų surinkimą iš individualių namų gyventojų.

Pernai jiems buvo išdalinta beveik 6 tūkstančiai maisto atliekų konteinerių. Šiuo metu maisto atliekų konteineriai dalijami ir tiems miestuose gyvenantiems individualių namų savininkams, kurie pernai jų nebuvo gavę, nes naudojasi žaliųjų atliekų kompostavimo konteineriais.

„Pradėję atskirai surinkti maisto atliekas ne tik iš individualių, bet ir daugiabučių namų gyventojų, žengiame dar vieną svarbų žingsnį žiedinės ekonomikos keliu, neabejodami, kad tai teisingas kelias ir mums pakeliui su visais, kurie tą supranta“, – sako ARATC vadovas A. Reipas.

Atskiras maisto atliekų surinkimas nuo šių metų yra privalomas pagal Europos Sąjungos reikalavimus, kurių Lietuva yra įsipareigojusi laikytis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *