Alytaus ekonomikos forumas – aktualus ir draugiškas aplinkai

Veikiausiai retas alytiškis žino, jog prieš 15 metų referendume dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje net 95 procentai balsavusiųjų alytiškių tarė tvirtą „Taip! Europai ir tai buvo aukščiausias rezultatas visoje šalyje.

Būtent dėl šios priežasties šiemet Europos dienos šventė Dzūkijos sostinėje – išskirtinė ir nestokojanti renginių. Vienas jų – penktadienį įvykęs ketvirtasis ekonomikos forumas „Ateitis – miestas be atliekų“, skirtas ypač aktualiai ir daug Europos Sąjungos dėmesio pastaruoju metu sulaukiančiai žiedinės ekonomikos temą.

Pasirinkta tema įtakojo ir patį renginį – organizatoriai atsisakė plastikinių dalyvių kortelių, popierinės programos, nebuvo, kaip įprastai, ir plastikinių buteliukų, vandeniu dalyviai gaivinosi iš stiklinių, simboliškos buvo ir dovanos atvykusiems – natūralūs kviečių šiaudeliai šaltiems gėrimams bei vaikiška spalvinimo knyga apie atliekų rūšiavimą.

Anot Alytaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėjos Modestos Tarasauskienės, žiedinės ekonomikos tema šių metų forumui buvo pasirinkta dėl savo aktualumo – priimtos ypač svarbios Europos Sąjungos direktyvos ir teisės aktai, ribojantys gamybą ir vartojimą, prie kurių šalys-narės privalės prisiderinti.

„Alytus – žalias miestas ir tam, kad jis visada toks būtų, mes turime saugoti gamtą, mažiau vartoti, rūšiuoti atliekas, o ateityje galbūt tapti žiedinės ekonomikos miestu“, – įsitikinusi M. Tarasauskienė.

Pasak renginyje dalyvavusio Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio, žiedinės ekonomikos tema yra labai aktuali, tačiau žmonės ją skirtingai supranta. Svarbu, kad jos sąvoka pirmiausia atsirastų kiekvieno galvoje – keistųsi mąstymas, atsirastų suvokimas.

„Ankščiau nešti priduoti tarą būdavo tarsi gėda, o šiandien – ne, nes dauguma jau suvokia, kad taip elgdamiesi daro gera aplinkai. Europos Sąjungos direktyvos netolimoje ateityje palies tiek gamintojus, tiek vartotojus. Linkiu ir labai tikiuosi, kad mūsų visų bendras iššūkis bus savo vaikams ir anūkams palikti pasaulį daug geresnį už tą, kurį radome patys gimdami“, – sveikindamas forumo dalyvius kalbėjo Alytaus miesto meras.

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė pažymėjo, jog aplinkosauga yra visų bendra atsakomybė ir pasidžiaugė pasirinkta šių metų forumo tema, kuri svarbi išlieka „vakar, šiandien ir ateityje“.

„Mes vartojame labai daug, neretai tai darydami net lenktyniaujame, negalvojame, kokios bus pasekmės. Lietuvoje apie tai labai mažai diskutuojama, nesuvokiame, kokios yra svarbios investicijos į aplinkosaugą ir susitelkimas žiedinės ekonomikos įgyvendinimui“, – kalbėjo Europos Parlamento narė ir pažymėjo, kad Europos Sąjunga praietais metais priėmė keturių teisės aktų paketą dėl žiedinės ekonomikos, šiuo metu siekiama visa tai perkelti į nacionalinę teisę ir įgyvendinti.

Kas yra žiedinė ekonomika? Ji siekia kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu daiktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais. Remiantis žiedinės ekonomikos principais, gaminio įsigijimui siūlomos jo nuomos, skolinimo ar dalijimosi paslaugos.

Kasmet Europos Sąjungoje susidaro apie 2,5 mlrd. tonų atliekų. Praeitais metais europarlamentarai pritarė ES atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimams, kuriais siekiama paskatinti perėjimą nuo linijinės prie žiedinės ekonomikos.

Alytaus ekonomikos forume „Ateitis – miestas be atliekų“ buvo pristatyti penki pranešimai: „Nauja gamybos ir vartojimo filosofija: nuo plastiko fantastikos prie žiedinės realybės“ (Europos Komisijos atstovybė, M. Vaščega); „ES politikos poveikis LT verslui, pasiruošimas ir perspektyvos (Lietuvos pramonininkų konfederacija,R. Radavičienė); „Žalioji ekonomika: kaip maži žingsniai lemia didelius pokyčius?“ (Žaliosios politikos institutas, I. Budraitė); „Tvarumas, žiedinė ekonomika, jos ekosistema Lietuvoje bei SSMTP iniciatyvos“ (Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, L. Braškus); „Atliekas sutvarkysime, bet žiedinė ekonomika turi rūpėti visiems“ (Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras, A. Reipas). Renginio metu vyko diskusija bei praktinės dirbtuvės „Tvarios inovacijos rytojaus žiedinei ekonomikai“.

 

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *