Žiūrų kaimo bendruomenei – tarptautinis įvertinimas

„Tai Žiūrų slaunas kaimas…“. Šiais žodžiais prasideda viena iš daugybės autentiškų paties seniausio Varėnos krašte Žiūrų folkloro ansamblio dainų. O kad jis tikrai „slaunas“, liudija ne tik šį kaimą Lietuvoje ir už jos ribų išgarsinę kaimo dainininkai, čia gyvenantys darbštūs žmonės, šaunios audėjos.

Mažytis Žiūrų kaimas šalia Ūlos garsus ne tik išsaugotomis unikaliomis etnokultūros tradicijomis bei vienu seniausių folkloro ansamblių. Pastaruoju metu jis garsėja ir  įdomiomis bendruomeninėmis iniciatyvomis. Šiais metais kaimo bendruomenė dalyvavo tarptautiniame Europos valstybių politinių iniciatyvų konkurse „Politikos inovacijų apdovanojimai“ ir tapo jo finalininke.

Vienos Rotušėje vykusiuose apdovanojimuose Žiūrų kaimo bendruomenės atstovams įteiktas specialus nominacijos „Civilizacija“ diplomas. Džiugu, kad iš šešių Lietuvos ir aštuoniasdešimt įvairių Europos valstybių bendruomenių projektų, kurie pateko į finalą, pastebėtas ir įvertintas ir pačios mažiausios finalininkės – Žiūrų kaimo bendruomenės – projektas.

Tarptautiniam konkursui, kurį kasmet inicijuoja Austrijos politikos inovacijų institutas, o Lietuvoje – Vilniaus politikos analizės institutas, buvo kviečiama siūlyti politikos inovacijų projektus, darančius palankų poveikį žmonių gyvenimui ir visuomenės gerovei nacionaliniu ar vietiniu lygmenimis.

Didelių ambicijų atgaivinti nykstantį kaimą turintys žiūriškiai šiam konkursui pateikė originalų projektą „Žiūrų kaimo bendruomenės atkūrimas, ryšių skatinimas tarp įvairių kartų, atgaivinant senąją folkloro tradiciją“. Projekto esmė – sėkmingas nykstančių bendruomeninių ryšių atkūrimas.

Emigracija šiuo metu yra viena opiausių problemų Lietuvoje. Jos mastai ypač skausmingai paliečia kaimus – jaunajai kartai išvykstant svetur, socialiniai ryšiai tarp kartų trūkinėja, nyksta bendruomeninio sugyvenimo tradicijos. Senoliai dažnai paliekami be būtino dėmesio ir globos, ilgainiui išnyksta ir patys kaimai. Jaunoji Žiūrų kaimo karta, save vadinanti „anūkų karta“, nusprendė susiburti ir sugrąžinti kaimui gyvastį ne tik bendromis pastangomis globojant savo senolius, bet ir atgaivinant ir tęsiant nematerialaus paveldo tradicijas, kuriomis kaimas Lietuvoje garsėjo nuo seno.

Nuo senų senovės Žiūruose gyvenantys žmonės buvo tarsi suaugę su gražia gamta ir senovine buitimi. Jie saugojo ir tebesaugo savo tradicijas, amatus ir dainuoja nuostabias dainas. Žiūriškiai vieni pirmųjų nušluostė užmaršties dulkes nuo senovinių dzūkų dainų skrynios. Atvėrė jos dangtį, ir joje esantys dzūkiški perlai po visą Lietuvą pabiro. 1970 m. įsikūręs folkloro ansamblis, Nepriklausomybės metais buvo daug kartų įvertintas įvairiais apdovanojimais, pastaruoju metu atsidūrė ant išnykimo ribos. Sparčiai tuštėja ir visas kaimas.

2017 metais gimusi iniciatyva iš esmės pakeitė kaimo gyvenimą. Savo pagyvenusius artimuosius reguliariai lanko iš įvairių Lietuvos miestų atvažiuojantys jų vaikai, vaikaičiai, provaikaičiai. Kaskart vis kitoje sodyboje jie renkasi kartu mokytis senųjų dainų, amatų, kartu švenčia įvairias šventes, lanko vienišus senolius, buria išeivius iš kaimo ir atnaujina kaimo bendruomenę.

Atsinaujinęs ansamblis, kuriame šiuo metu dainuoja keturios kartos, maždaug keturiasdešimt penki žmonės,  šių metų Dainų šventėje vos tilpo scenose ir savo dainomis vėl žavėjo Lietuvos ir pasaulio bendruomenę. Iš tiesų, ne vienam suvirpa sielos stygos klausant jų atliekamų senovinių dainų, kurios nuo seno skamba bene gražiau negu kituose dzūkų kaimuose. Žiūrų kaimo dainos skamba ir Lietuvos televizijos filmuose, televizijos bei radijo laidose.

Žiūrų visuomeninės bendrijos valdybos narė, viena iš projekto kūrėjų ir įgyvendintojų Jūratė Lebednykienė pažymi, kad projektą paskatino ir motyvavo rašyti itin pozityvus tikslas ir džiaugsmas viską darant kartu savo gimtinei ir jo žmonėms bei siekis parodyti, jog bendromis pastangomis galima pasiekti labai gerų rezultatų.

Projekto globėja Vilma Miškinienė džiaugiasi, kad puiki jaunosios Žiūrų kaimo kartos iniciatyva per keletą metų tikrai atgaivino kaimą. „Nykstančio mūsų kaimo gyvenimas tikrai atgijo. Labai svarbu, kad akivaizdžiai pagerėjo senųjų, ypač vienišų kaimo gyventojų, gyvenimo kokybė. Kaime rengiame tradicines metines šventes, kurios pritraukia gretimų kaimų gyventojus, į prasmingus renginius įtraukiami kaimo naujakuriai vasarotojai, svečiai, atvykstantys į Žiūrų renginius iš įvairių Lietuvos vietų. Labai norėjosi savo bendruomeniškumo pavyzdžiu pasidalinti ir su kitais“, – sako V. Miškinienė.

Ji pasidalijo įspūdžiais iš iškilmingo renginio Austrijoje, Vienos Rotušėje, kuriame buvo iškilmingai paskelbti ir apdovanoti Europos politikos inovacijų konkurso laureatai. Iškilmėse kartu su maždaug penkiais šimtais  konkurso finalininkų, politikų, verslo, kultūros atstovų iš visos Europos dalyvavo ir dešimt Žiūrų kaimo bendruomenės atstovų.

„Renginio metu vyko įdomios diskusijos, kuriose kiekvienas dalyvis pristatė savo projektą. Galėjome diskutuoti ir užduoti mums rūpimus klausimus. Pristatydami savo projektą, kalbėjome apie bendruomeninę veiklą ir socialinius ryšius tarp kartų. Mūsų projektas buvo pastebėtas ir įvertintas dėl to, kad susivienijo maža bendruomenė.

Ir konkurso vertinimo komisijos, ir kitų konkurso dalyvių didelio susidomėjimo sulaukė mūsų projekto pristatymas, kuriame kalbėjome apie tradicijų perėmimą iš vyresniosios kartos, tų tradicijų puoselėjimą, pagarbą vyresniems žmonėms, siekį tradicijas išsaugoti ir perduoti savo vaikams. Tai mes turime daryti dabar, kol kaimo senoliai dar gyvi.

Džiaugiamės, kad renginio metu mus, mažą bendruomenę, pastebėjo, domėjosi, kaip mums pavyko išsaugoti savo protėvių etnokultūros paveldą iki šių dienų. Turėjome labai gerą patirtį ir tuo pačiu patvirtinimą, jog esame unikalūs, iniciatyvūs ir veiklūs“, – sako V. Miškinienė.

Žiūrų kaimo bendruomenės projektas, iliustruotas ansamblio bei bendruomenės veiklų nuotraukomis, įamžintas specialiame konkurso laureatų projektams skirtame leidinyje „The innovation in politics awards 2018“.

Politikos inovacijų apdovanojimų konkursui buvo pateikta 600 projektų iš 14 Europos valstybių: Austrijos, Belgijos, Bulgarijos, Prancūzijos, Vokietijos, Airijos, Italijos, Lietuvos, Lenkijos, Švedijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų bei Ispanijos.

Nominuotas politikos iniciatyvas vertino 1053 Europos piliečių žiuri komisija, kurioje ir 27 vertintojai iš Lietuvos. Į finalą pateko 80 iniciatyvų, tarp jų – šešios iš Lietuvos. Iš viso mūsų šaliai atstovavo 32 įvairių sričių iniciatyvos iš įvairių regionų.

Šiame gausiame pateiktų projektų kontekste įvertinta Žiūrų kaimo bendruomenė – pats geriausias motyvas ir toliau kurstyti bendruomeniškumo židinį. Norisi tikėti, kad ši bendruomenė dar ilgai gyvuos, su savo koncertais aplankys ne vieną Lietuvos kampelį ir svečią šalį, sušildys širdis, savo senelių ir tėvų dainas perduos jaunimui.

Panašūs įrašai:

Vienas komentaras apie “Žiūrų kaimo bendruomenei – tarptautinis įvertinimas

  1. Žaviuosi Žiūrų kaimo bendruomene. Didžiuojuosi, kad ten gyvena mano giminaičiai.
    Eugenijus Guntulionis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.