Alytuje – didelė karinė šventė „Mes – tai Jūs!“

„Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena – viena reikšmingiausių krašto apsaugos sistemos minėtinų dienų. Esant šiandieninei Lietuvos saugumo situacijai kaip niekada reikalinga stipri kariuomenė, o visuomenės pasitikėjimas ir palaikymas yra vienas svarbiausių ginklų, jis suteikia kariuomenei drąsos ir ryžto“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, dalyvausiantis karinėje šventėje jau šį šeštadienį gegužės 19 d. Alytuje.

„Šios šventės prasmė – pagerbti kovojusius už Lietuvos laisvę ir parodyti visuomenei, kokie Lietuvos nepriklausomybės saugotojai ir gynėjai yra šiandien, kaip ir su kuo jie ruošiasi šalies gynybai ar vykdo karines misijas už jos ribų“, – sako Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, taip pat dalyvausiantis šventiniuose renginiuose.

Alytuje vyksiančioje Kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventėje lankysis ir Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, dalyvaus Lietuvoje dislokuotos NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės vadas Vokietijos kariuomenės karininkas pulkininkas leitenantas Wolfas Rüdigeris Otto, NATO pajėgų integravimo vieneto (NFIU) vadas pulkininkas Jakobas Søgårdas  Larsenas, kiti Lietuvos karinių pajėgų atstovai, užsienio šalių svečiai.

Renginio organizatoriai Alytuje žada didelį karišką šurmulį nuo pat ryto – Jaunimo parke iškils net kelios dešimtys karinių palapinių. Jose įvairių kariuomenės pajėgų kariai pristatys tarnybos būdus, demonstruos ginkluotę, ekipuotę, karinę įrangą bei bus parengę įvairių smagių užduočių mažiems ir dideliems. Atėjusieji galės sužinoti apie karinę tarnybą „iš pirmųjų lūpų“ tiek Lietuvos karių, tiek ir NATO sąjungininkų. Planuojama – šventės pradžią paskelbs NATO oro policijos misijos naikintuvų skrydis. Šiuo metu rytinėje NATO oro erdvėje patruliuoja Portugalijos ir Ispanijos karinių oro pajėgų kariai su naikintuvais F-16 ir „Eurofighter Typhoon“. Plačiau apie sąjungininkų dalyvavimą

Į šventę atėjusieji galės susipažinti ne tik su Karinėmis oro, jūrų, sausumos ir specialiųjų operacijų pajėgomis, išbandyti jėgas įvairiose rungtyse, turnyruose, bet ir pamatyti dvi karines operacijas. Viena jų – šių dienų Lietuvos karinių pajėgų, o kita – partizaninės kovos inscenizacija, skirta minėti 78 metų sukaktį nuo pagrindinių partizaninių kovų pradžios. Žiūrovai galės stebėti susirėmimą su Vidaus reikalų liaudies komisariato (SSRS NKVD) smogikais ir į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Šventę vainikuos šiuolaikinės kariuomenės pasirodymas – „Pumos“ šturmuos priešo štabą. Plačiau apie karines operacijas

Alytiškiai ir svečiai šventėje turės galimybę pamatyti ir išgirsti unikalią, Baltijos valstybių Nepriklausomybių šimtmečiui dedikuotą visų trijų Baltijos šalių orkestrų programą bei Garbės sargybos kuopos parodomąją programą ir salves. Estijos, Latvijos ir Lietuvos orkestrai atliks Boriso Rezniko „Bunda jau Baltija“, Broniaus Jonušo „Gaudžia Trimitai“, Eino Eller ir Edvardo Elgaro „Grand Finale“, fanfarą „Pūt Vėjini“ ir kt. kūrinius. Lietuvos kariuomenė taip pat šiais metais mini atkūrimo šimtmetį (1918 m. lapkričio 23  d.). Šventėje bus galima susipažinti su šimtmečio šrifto kūrėjais bei pasidaryti įvairius įrašus.  Plačiau apie orkestrų pasirodymą

Jaunimo parke bus galima iš arti pamatyti ir apžiūrėti įvairią Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų karių naudojamą karinę techniką, ginkluotę ir ekipuotę: šarvuotus visureigius „Hammer“ (HMMWV), „Mitshubishi L200“, 36 tonas sveriančias ratines pėstininkų kovos mašinas „Boxer“, 56 tonas sveriantį tanką „AMX Leclerc“, šarvuotį „Patria“, išminavimo mašiną ir įrangą, prieštankinį kompleksą „Javelin“, Karo policijos specialiąsias priemones, lazerinę mūšio imitavimo sistemą „Miles“. Taip pat apžiūrėti sraigtasparnį „Dauphin“, susipažinti su raketiniu oro gynybos kompleksu RBS 70 bei priešlėktuvine raketine sistema „Grom“, vandens valymo įrenginiu „Rowpu“ ir dar daug kuo kitu.

Taip pat koncertą surengs folkloro grupė „Žalvarinis“ ir sunkiojo metalo patriotinės muzikos grupė „Thundertale“ (liet. „Perkūno sakmė“).

Tradiciškai Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai vyksta visoje Lietuvoje, prisimenami ir partizanų žygdarbiai.

Sekmadienį gegužės 20 d. krašto apsaugos ministras R. Karoblis ir viceministras V. Umbrasas dalyvaus pėsčiųjų žygyje, skirtame vieno žymiausių partizanų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms.

12 km pėsčiųjų trasa drieksis ir taip vadinamąją Muravjovo linija. 1863 m. šiuo keliu naudojosi caro armija, gaudydama Punios šile besislapstančius sukilėlius. Žygeiviai pasieks Dainavos apygardos partizanų vadavietę. Čia bunkerį įrengė 1919–1920 m. Laisvės kovų dalyvis, Dainavos apygardos vadas Domininkas Jėčys-Ąžuolis. Plačiau apie žygį

Gegužės 19 d. renginio „Mes – tai Jūs!“ Alytuje PROGRAMA

9.00 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Šv. Angelų Sargų bažnyčioje Alytuje. Po Šv. Mišių gėlės bus padėtos ant pirmojo Lietuvos kariuomenės karininko, žuvusio už Lietuvos nepriklausomybę karininko Antano Juozapavičiaus ir paskutinės okupacijos aukos kario savanorio Artūro Sakalausko kapų.

10.15 val. Eisena iš Šv. Angelų Sargų bažnyčios į Laisvės Angelo aikštę.

10.30 val. Renginys Lietuvos partizanams pagerbti ir Nepriklausomybės kovoms paminėti Laisvės Angelo aikštėje.

11.15 val. Eisena Alytaus sporto rūmų link. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Sausumos pajėgų orkestras žygiuoja į aikštę prie Sporto ir rekreacijos centro.

12.00 val. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginio aikštėje prie Sporto ir rekreacijos centro pradžia. Numatomas NATO naikintuvų skrydis.

12.15 val. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos parodomoji programa ir trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Estijos ir Latvijos karinių orkestrų muzikinis sveikinimas.

12.30–17.00 val. Lietuvos kariuomenės padalinių ir sąjungininkų ginkluotės, technikos, ekipuotės, taip pat logistikos ekspozicijų lankymas. Karinės užduotys, žaidybinės kliūtys. NATO padalinių, šauktinių ir savanorių tarnybos pristatymas.

14.30  val. Inscenizacija „Partizanų mūšis“

15.15 val. Trijų Baltijos valstybių karinių orkestrų pasirodymas aikštėje.

16.00 val. Sraigtasparnio pakilimas.

16.30 val. Šiuolaikinė parodomoji karinė operacija.

17.00 val. Baigiamasis koncertas: folkroko grupė „Žalvarinis“ ir sunkiojo metalo grupė „Thundertale“.

18.00 val. planuojama renginio pabaiga.

Dėmesio! Eismo ribojimai gegužės 19 d. Alytuje

7.00–21.00 val. bus uždarytas eismas Naujosios g. atkarpoje (abi kelio pusės) nuo Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos iki žiedinės sankryžos Vilties g. ir Jazminų g. sankirtoje, nes šioje vietoje bus eksponuojama karinė technika. Nuo Raudonkalnio g. ir Punsko g. sankryžos iki Naujosios g. judės karinė technika, todėl šioje atkarpoje bus draudžiama statyti transporto priemones.

10.00–10.30 val. iš Šv. Angelų Sargų bažnyčios pajudės eisena į Laisvės Angelo aikštę, kurioje vyks minėjimas.

11.15–12.00 val. eisena, prie kurios prisijungs ir kitų organizacijų atstovų, judės link Alytaus Sporto ir rekreacijos centro. Čia vidurdienį vyks iškilmingas renginio atidarymas. Šioje vietoje, taip pat Jaunimo parke renginio svečiams bus pristatomos karinės technikos ir ginkluotės ekspozicijos.

16.15–17.00 val. bus uždaryta Naujosios g. atkarpa nuo parduotuvės „Rimi“ iki Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos. Kelio atkarpa nuo Naujosios g., Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos iki Jurgiškių g. ir Raudonkalnio g. sankryžos. Šioje vietoje vyks parodomoji karinė programa.

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena Lietuvoje tradiciškai rengiama trečiąjį gegužės savaitgalį. Tą dieną prisimenami partizanų žygdarbiai, o Lietuvos kariuomenė,  žmonėms už paramą, drauge su šalyje dislokuotais NATO sąjungininkais, bičiuliais rengia šventę,  supažindinama su kariuomenės istorija, veikla, ginkluote ir karine technika.

Organizatorių informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *