Ateinančią savaitę jau galėsime pradėti dairytis gandrų

„Šaltis savaitei kitai gali pristabdyti gandrus, bet po kovo 20-sios bus pats laikas jų dairytis, nepaisant, kokie orai bus“, – įsitikinęs Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis.

Anot gamtininko, gandrai vieni iš nedaugelio paukščių, kurie laikosi parskridimo terminų, nedaug nukrypdami į vieną ar kitą pusę. Maždaug per 30 metų pirmieji gandrai Žuvinte dažniausiai pasirodydavo kovo 23 dieną.

A. Pranaičio nuomone, šių metų pavasaris tradicinis. Pasitaikydavo metų, kad orai staiga prašildavo ir būdavo baisu, kur dėsis sugrįžę paukščiai, jei ims ir staiga atšals. Šiais metais to nėra, tačiau jau galima priskaičiuoti 15-20 sugrįžusių paukščių rūšių.

Pirmieji dirviniai vieversiai ir 7 pempės ties Amalvo pelke, prie Daukšių, pastebėti kovo 8 dieną, po dienos kitos Žuvinto pelkėje ties Polymo ežerėliu pradėjo burbuliuoti tetervinai, raiste ties Miknonimis giedoti strazdas giesmininkas, parskrido keršulis, pasirodė pirmosios migruojančios želmeninės ir baltakaktės žąsys. Pastebėti ir stipriai migruojantys plėšrieji paukščiai: suopiai, jūriniai ereliai.

„Žuvinto apylinkėse sniego gali pamatyti, kur nors kampelyje ar šešėlyje. Tai labai svarbi sąlyga parskrendantiems paukščiams. Jei nėra sniego, tai ir šaltis nėra baisus sparnuočiams, kurie maitinasi augaliniu maistu, ar tuo, ką suranda ant žemės.

Net ir šaltesnės naktys ir vėsesnės dienos, nieko bloga. Migracija kiek sulėtėja, bet paukščiams tai nekenkia. Vandens paukščių migracija buvo suintensyvėjusi, kai Europą buvo užplūdusi šilumos banga, matėsi kaip gausiai migruoja gervės ir žąsys“, – aiškino gamtininkas A. Pranaitis.

Esą sugrįžusių paukščių yra nemažai, bet dėl šalto oro nesigirdi jų balsų. Čiulbauja pavieniai strazdai giesmininkai, sugrįžę ir varnėnai, tik prie sodybų juos dar nelabai pamatysi, o štai Žuvinto rezervato nendrynuose nakvoja jų tūkstantiniai būriai. Pilkosios žąsys krauna lizdus, tik gamtininkams jas suskaičiuoti sunku, nes šios slepia savo perimvietes. Kiek jų ir kada sugrįžo, paaiškėja pradėjus ristis žąsiukams.

Gamta bunda, nors šaltis dar bando rodyti savo galią, ežerus kausto ledas. Augalų vegetacija labai kukli, nes saulėtų dienų nebuvo daug, tačiau gamtos mylėtojai jau gali pastebėti pradėjusius sprogti karklų pumpurus, galvą kišančią vieną kitą žolytę.

Eva Marozaitė

Žuvinto biosferos rezervato archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *