Smulkiajam verslui supaprastinti reikalavimai maisto gamybai

Lietuvoje daugėja žmonių, norinčių nedideliais kiekiais gaminti mėsos, pieno ar žuvies gaminius, kuriuos tiesiogiai pardavinėtų vartotojams. Šiuo metu tokia veikla užsiima daugiau kaip pusė tūkstančio smulkiųjų ūkininkų ar žemės ūkio įmonių.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) jau taiko supaprastintus minimalius reikalavimus gamybos patalpoms. Pagal šiuos reikalavimus nebereikia atskirų patalpų gyvūniniam maistui saugoti, sūdyti, ar prieskoniams, maisto priedams ir kitoms žaliavoms laikyti ir tvarkyti. Gyvūninio maisto žaliavos gali būti saugomos ir sūdomos šaldytuve, o prieskoniai, maisto priedai ir kitos medžiagos – laikomi spintose ir tvarkomi tam tikslui skirtose gamybos patalpų vietose. Panaikintas reikalavimas įrengti atskirus įėjimus žaliavoms ir gatavai produkcijai priimti ar išvežti. Darbuotojų persirengimo patalpose nereikės įrengti atskiro dušo ir tualeto, jeigu bus sudarytos sąlygos naudotis netoli gamybos patalpų esančiais dušu ir tualetu.

Nauji reikalavimai vietinei rinkai mažais kiekiais gaminamų ir tiekiamų pieno, žuvies, mėsos produktų gamintojams buvo patvirtinti 2017 metų pabaigoje. Tokių gamintojų savikontrolės žurnalai turi būti pildomi tik esant neatitikimų, o ne nuolatos, kaip buvo reikalaujama anksčiau.

Smulkieji ūkininkai reikalingų pildyti dokumentų kiekį ir patalpų įrengimą pagal visus reikalavimus dažnai įvardindavo kaip pagrindinį biurokratinį barjerą, dėl ko dažnas ūkininkas būdavo priverstas atsisakyti šios veiklos.

„Nuolat didėja susidomėjimas steigti mažąsias maisto tvarkymo įmones, kurti šeimų ar bendruomenių verslą, gaminti tradicinius maisto produktus, nes jaučiama paklausa, todėl turime reaguoti į vartotojų poreikius ir smulkiųjų verslininkų lūkesčius. Nuolat lankomės ūkiuose, gaminančiuose produktus mažais kiekiais, konsultuojame dėl nuostatų įgyvendinimo, vertiname jų veiklos palengvinimo galimybes.

Štai praėjusią savaitę buvome nuvykę į du ūkius Ukmergės rajono Siesikų seniūnijoje Petronių kaime. Susitikę su pieno gamintojais apžiūrėjome gamybos patalpas, aptarėme administracinės naštos mažinimo galimybes pildant dokumentus ar atliekant laboratorinius tyrimus, diskutavome dėl ženklinimo ypatumų, išklausėme jų nuomonę dėl reikalavimų patalpoms.

Siekiant, kad būtų teisingai suprantami ir vienodai taikomi privalomieji maisto saugos ir higienos bei kiti reikalavimai, praeitų metų pabaigoje parengtos ir patvirtintos Vietinei rinkai mažais kiekiais gaminamų ir tiekiamų gyvūninio maisto produktų veterinarijos reikalavimų įgyvendinimo rekomendacijos. Tačiau tuo mūsų veikla neapsiriboja, ir toliau ieškome būdų mažinti administracinę naštą smulkiajam verslui“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Mažais kiekiais tvarkančiais maistą laikomi subjektai, per savaitę gaminantys ir tiekiantys vietinei rinkai ne daugiau kaip 500 kg mėsos gaminių ir ne daugiau kaip 200 kg mėsos pusgaminių, taip pat per vieną kalendorinę dieną išdarinėjantys, perdirbantys ne daugiau kaip 150 kg žuvininkystės produktų ar ne daugiau kaip iš 1 000 kg žalio pieno per dieną savo ūkyje gaminantys pieno gaminių.

Lietuvoje mažais kiekiais gyvūninių produktų gamyba užsiima:

– 350 pieno produktų gamintojų,

– 49 žuvininkystės produktų gamintojai,

– 26 mėsos gaminių ir pusgaminių gamintojai,

– 25 gamintojai, vykdantys paukščių ir triušių skerdimą,

– 6 kiaušinių tiekėjai,

– 3 sumedžiotų žvėrių mėsos tvarkytojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *