Nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl pareigūnų piktnaudžiavimo Alytaus pataisos namuose

Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokuroras Tomas Buškevičius, išsamiai išnagrinėjęs visas faktines aplinkybes, nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo Alytaus pataisos namuose.

Alytaus pataisos namuose, uždarojoje zonoje, praėjusių metų liepos 5 dieną buvo atlikta krata, kurioje dalyvavo Alytaus pataisos namų bei Kalėjimų departamentų prevencinės grupės pareigūnai. Atliktų kratų metu pas nuteistuosius buvo rasti ir paimti draudžiami daiktai, tokie kaip mobiliojo ryšio telefonai, SIM kortelės.

Po atliktų kratų, su sužalojimais  į pataisos įstaigos medikus kreipėsi nuteistieji ir nurodė, kad juos sumušė pareigūnai. Su pareiškimais dėl sužalojimų ir patirto fizinio smurto nuteistieji kreipėsi ir į teisėsaugos institucijas. Viso ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Veiklos skyriaus pareigūnai metu, nukentėjusiaisiais pripažinti 36 nuteistieji.

Kaip matyti iš ikiteisminio tyrimo surinktos medžiagos, nuteistųjų pareiškimai yra panašūs arba net identiški, rašyti pagal vieną pavyzdį. Minimi tie patys prevencinės grupės pareigūnų numeriai, kuriuos galima pamatyti ant jų uniformų šalmų, tad kilo įtarimų, jog kreipimasis į teisėsaugos įstaigas buvo organizuotas. Patirti nuteistųjų sužalojimai buvo nežymūs, juos apžiūrėjęs gydytojas nurodė, kad žaizdos nedidelės ir paviršinės.

Neatmetama galimybė, kad nuteistieji galėjo susižaloti ir patys, būdami kamerose, po atliktų kratų. Kai kuriems nuteistiesiems, kurie kreipėsi į teisėsaugos institucijas, specialistas nenustatė objektyvių trauminio poveikio žymių. Kiti nuteistieji į medikus iš viso nesikreipė, o apklausiami nurodė, kad sužeidimų nepatyrė, nors pareiškimus teisėsaugos institucijoms buvo parašę. Du asmenys, kurie pareiškimu kreipėsi su kitais nuteistaisiais į teisėsaugos institucijas iš viso atsisakė duoti parodymus. Vienam iš nuteistųjų nustatytas sužalojimas – pjautinė dilbio žaizda, kuri padaryta aštraus, pjaunančio daikto, kurios pareigūnai su kratoje naudotomis specialiosiomis priemonėmis padaryti negalėjo.

Tyrimo metu apklausti pareigūnai nurodė, kad nuteistieji vykdė Kalėjimų departamento prevencinės grupės pareigūnų teisėtus veiksmus, todėl jokios specialiosios priemonės panaudotos nebuvo, taip pat nebuvo naudojamas kitoks fizinis smurtas. Visą tai pareigūnai yra užfiksavę ir savo tarnybiniuose pranešimuose, kurie buvo parašyti iš karto po atliktų kratų.

Pareigūnų parodymus patvirtina ir užfiksuota vaizdo medžiaga, kurioje matoma, kad jokių neteisėtų veiksmų nebuvo, necenzūriniai ar įžeidžiantys žodžiai nuteistųjų atžvilgiu vartoti nebuvo. Kratų metu pareigūnai naudojo vaizdo kameras ir registratorius.

Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusio prokuroro T. Buškevičiaus, nerasta duomenų, kad pataisos įstaigų pareigūnai piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi ar viršijo įgaliojimus, tad neaptikus piktnaudžiavimo požymių, šis ikiteisminis tyrimas nutrauktas.

 

Generalinės prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *