Lašelis gamtos gyvybinės energijos pakeitė alytiškės gyvenimą

Visuomenei susiskirsčius į tuos, kurie iš gimtųjų regionų bėga ten nematydami perspektyvų, ir tuos, kurie nusprendžia likti ir prisidėti prie jų gerinimo, Jūratė Marčiulaitienė pasirinko pastarąjį variantą. Aktyvi alytiškė daug metų moksleiviams ir studentams dėstė fotografijos ir video meną, kuria gyvenimo būdo TV laidas, propaguoja sveiką gyvenseną ir vadovauja Alytaus sveikuolių klubui „Ryžtas”. Visos šios veiklos prasidėjo nuo moters pomėgių, kurių sąrašą prieš keletą metų papildė ir vienas kiek neįprastas hobis – holistinė aromaterapija.

Nauja veikla, naujos studijos

Jūratė, šiandien rytus pradedanti nuo maudynių ežere, pasakoja, kad į sveiką gyvenseną, kuri ir paskatino susidomėti terapiniais eteriniais aliejais, atsigręžė bėgant laikui, tačiau veikli buvo visada.
„Nuo vaikystės man viskas buvo įdomu, stengiausi kur tik galiu dalyvauti, visur ieškojau naujų veiklų ir saviraiškos būdų”, – prisimena ji.
Nors moters gyvenime svarbią vietą visada užėmė hobiai, ne ką mažiau dėmesio ji skyrė savo išsilavinimui. Turėjusi svajonę kada nors tapti mokytoja, pašnekovė pasirinko studijuoti fotografiją, kuria visad mėgo užsiimti.
„Tuo laiku fotografijos studijų aukštojoje mokykloje nebuvo, fotografus rengė tik profesinė mokykla ir technologijos technikumas. Visuomenėje vyravo nuostata, kad jei nesimokai aukštojoje mokykloje, esi prastesnis nei kiti. Todėl mano tėvai nelabai suprato šio pasirinkimo – studijuoti fotografiją tuometiniame Vilniaus technologijos technikume, tačiau įstojau ir sėkmingai baigiau. Po studijų dirbau keliuose vietiniuose laikraščiuose foto žurnaliste, vėliau mane pakvietė į moksleivių kūrybos centrą vesti fotografijos būrelį. Taip išsipildė sena svajonė būti pedagoge”, – apie mokytojos karjeros pradžią pasakoja Jūratė.
Tačiau ties fotografija jos studijos nesibaigė. Vedamas būrelis greit tapo ir video kūrimo pamokomis moksleiviams, o jaunuolius, norinčius įstoti į žurnalistiką, moteris ėmė rengti stojamiesiems egzaminams. Tai pastebėję kolegos pasiūlė jai pačiai stoti į žurnalistikos institutą, juk kitus ruošia egzaminams, o pati šių studijų nėra baigusi. Taip jos išsilavinimo sąraše atsirado dar vienas bakalauro laipsnis.
„Po žurnalistikos studijų prasidėjo kitas gyvenimo etapas – vietinėje televizijoje rengiau kultūrines laidas ir ėmiausi dėstytojos darbo. Alytaus kolegija mane pakvietė studentus mokyti multimedijos, dizaino ir leidybos technologijų. Tačiau norint būti lektore, reikalingas magistro laipsnis. Taip vėl pradėjau studijuoti ir jį įgijau Kauno Technologijos universitete. Šiandien planuose yra dar vienas etapas – Ajurvedos akademija. Entuziastingai įsiliejusi į holistinės aromaterapijos pasaulį taip pat nuolat mokausi tam skirtuose seminaruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje”, – kalba Jūratė.

Pradėjo nuo mitybos

Studijuojant pašnekovės gyvenime atsirado ne tik moksliniai laipsniai, bet ir sveika gyvensena. Nors daugelis ja susidomi tik patyrę sukrėtimus ar susidūrę su liga, Jūratės atveju to nebuvo. Veikli moteris tiesiog pradėjo labiau rūpintis savo mityba ir ypatingai susidomėjo žaliavalgyste.
„Užsidegiau domėtis, skaityti receptus, suprasti, kas yra žaliavalgystė. Šiandien ji ne naujiena, tačiau kai tuo susidomėjau, viskas buvo visiškai nauja. Važinėjau pas šios mitybos pradininkes Lietuvoje, iš jų mokiausi, pati gaminau, vedžiau sveiko maisto praktinius seminarus ir net buvau atidariusi žaliavalgių kavinę Alytuje. Turėjau tam tinkamas patalpas, todėl pamaniau, kodėl gi neįgyvendinus savo idėjos, norėjau paskatinti tuo susidomėti ir kitus, tikėjausi, kad atsiras daugiau bendraminčių. Nors tokią kavinę įkurti pavyko, tačiau paklausos tarp alytiškių buvo per mažai, kad žaliavalgiška virtuvė sėkmingai gyvuotų”, – pirmuosius bandymus surasti bendraminčių prisimena pašnekovė.
Nors kavinės idėja nebuvo sėkminga, vegetariška mityba Jūratei padėjo ne tik geriau jautis fiziškai, bet ir atrasti vidinę ramybę, kuri paskatino ją susidomėti vedų filosofija. Pakeitusi savo mąstymą ir įsitraukusi į šios kultūros gyvenimą, pašnekovė pajuto, kad atėjo laikas pradėti dalintis savo žiniomis. Ieškodama įvairių praktikų ji sutiko vis daugiau bendraminčių, ieškančių fizinės ir dvasinės stiprybės, taip draugų ratas plėtėsi ir šiandien socialiniuose tinkluose sveikuoliai patys ieško aktyvios moters. Nors stipri bendruomenė susibūrė ne Vilniuje ar Kaune, o Alytuje, Jūratė nemano, kad miestas yra svarbiausias veiksnys ieškant bendraminčių. Pasak jos, svarbiausia nebijoti ieškoti, kur būtų galima daugiau sužinoti apie dominančią veiklą, o panašių interesų žmonės atsiras savaime.

Sveika gyvensena atvedė iki aromaterapijos

Šalia visų kursų ir saviugdos mokymų, tarp kurių buvo „Gyvenimo meno“ kursai, Reiki mokymai, Teta gydymas ir kiti, alytiškė ir toliau propagavo sveiką gyvenseną, kuri prasidėjusi nuo mitybos, peraugo į vadovavimą vienam pirmųjų sveikuolių klubų Lietuvoje.
„Sveikuolius vienijantis klubas „Ryžtas” veikia jau 25 – erius metus. Visai neseniai jo vairą man perdavė šio klubo įkūrėjas ir ilgametis jo vadovas Vytautas Mockevičius. Šiltuoju metų laiku su sveikuoliais susitinkame prie Dailidės ežerėlio, kai atvėsta renkamės prie „Menų inkubatoriaus“, kuriame po atviru dangumi yra šaltinio vandens. Mums tai labai patogu, nes iš pradžių lauke pasportuojame, apšylame, tada išsimaudome ir pastato viduje apsirengiame bei keletą minučių pamedituojame, vieni kitiems palinkime geros dienos. Susirinkusiųjų skaičius nuolat kinta: pavyzdžiui šiandien buvome penkiese, o kartais mūsų būna net 15. Tačiau žmonės visada žino kad mes esame ir gali bet kada prisijungti. Kiekvieną Sausio pirmąją naujus metus pasitinkame sveikuoliškai, be alkoholio, rengiame viešas maudynes ir taip skatiname užsikrėsti mūsų gyvenimo būdu. Kertame eketę, joje maudomės, daugeliui tai atrodo keista, tačiau manau, kad visi tyliai pagalvoja, jei jie gali tai galiu ir aš”, – apie sveikuolių veiklą pasakoja klubo vadovė.
Sveikos gyvensenos entuziastai kartu ne tik sportuoja, bet ir renkasi į seminarus, kuriuose mokosi suderinti fizinę ir emocinę sveikatą. Prieš du metus vienos tokių paskaitų metu Jūratė susipažino su Erika Gintaliene – menininke iš Vilniaus, kuri ją ir paskatino susidomėti aromaterapija.
„Iš pradžių norėjau tiesiog pabandyti ir nusipirkau startinį eterinių aliejų rinkinį. Metus laiko juos naudojau ir nuolat stebėjau, kaip jie veikia. Apibūdinant paprastai, terapinės klasės eteriniai aliejai yra lakūs skysčiai, kitaip sakant augalo siela, uždaryta buteliuke. Tai stiprus augalo imuninės sistemos savybių koncentratas. Įvairūs augalai dėka savyje turimų antibakterinių, antiseptinių savybių gamtoje išgyvena sudėtingiausiomis sąlygomis, būtent eterinio aliejaus lašelyje jos ir atsiduria. Šiandien galiu teigti, kad pačių įvairiausių technikų bei praktikų, skatinančių kūno, minčių ir sielos švarą ieškojimuose, holistinė aromateapija apjungė visus mano pasirinkimus.
Ši „kvapni“ veikla yra tokia vežanti, kad praėjus metams ryžausi pradėti dalintis tuo su kitais. Žmonės pastebi tai, ką darau, klausia patarimų, esu holistinės aromaterapijos praktikė, Raidrop ir Vita Flex master klasėssertifikuota instruktorė, todėl nusprendžiau, kad galiu padėti kitiems”, – apie neįprastą pomėgį kalba Jūratė.
Pašnekovė visiškai atsisakė fotografijos ir video meno dėstymo jaunuoliams ir jau pusmetį yra atsidavusi tik pomėgiams – sveikuolių klubui ir holistinei aromaterapijai. Dėl pastarosios ji vyko į Kroatiją, kurioje susitiko su vienos iš Young Living eterinių aliejų kompanijos įkūrėju ir savo akimis pamatė, kaip užauginama tai, kas pasiekia taip mylimus eterių buteliukus.
„Mane labai sužavėjo YL kompanijos filosofija, todėl nieko nelaukiau ir susitikau su jos įkūrėju. Jis savo rankomis dirba laukuose, kuriuose auginami terapinių savybių turintys augalai, pats kuria distiliavimo sistemas, kuriomis išgaunami eteriai. Pamačiau, kaip kruopščiai atrenkamos sėklos, žemė, kurioje jos augs, kaip nuimamas derlius ir su kokia meile ir atsidavimu dirba žmonės, kurių dėka gamtos gyvybinė energija, uždaryta buteliuke, pasiekia mus. Nepriklausomose laboratorijose nuolat atliekami moksliniai tyrimai ir jei paaiškėja, kad eterinis neturi tam tikrų gydomųjų savybių, kurių iš jo yra tikimasi, jis nėra naudojamas. Tam, kad visa tai suprastum, prireikia laiko. Aromaterapija yra sudėtingas procesas, kuris reikalauja žinių. Tai nėra tas pomėgis, kuris teikia tik malonumą, žmogus turi tuo gyventi ir į save investuoti”, – neslėpdama susižavėjimo naujuoju pomėgiu kalba pašnekovė.

Pomėgiai pakeitė gyvenimą

Su Jūrate susitinkame, kai jos gyvenimas kardinaliai pasikeitęs: moters namuose nerasi vaistų, šeimą gelbsti tik eteriniai aliejai, aplinkiniai į ją lygiuojasi ir klausia, kokia jos energijos ir jaunystės paslaptis. Alytiškė neslepia džiaugsmo dėl sulaukiamo dėmesio, tačiau sako, kad viską daro ne dėl pripažinimo – svarbiausia yra jausmas, kad gali padėti kitiems.
„Džiaugiuosi, kad žmonėms patinka mano pomėgiai. Malonu, kai jie į mane kreipiasi, klausia patarimų. Kai padedu kitiems, jaučiu gyvenimo prasmę, man svarbiausia bendrauti ir jausti kito energiją, emociją”, – sako ji.
Ir išties, alytiškė turi gausų ją sekančių ir palaikančių žmonių ratą, tačiau aromaterapijos naudą kol kas supranta ne visi. Neįprastu pomėgiu susidomėjusi Jūratė aplinkinius stengiasi užkrėsti savo aistra, todėl negailėdama nei laiko, nei jėgų su jais dalinasi savo žiniomis.
„Džiaugiuosi, galėdama skleisti žinias apie natūralų, gamtą ir visa, kas gyva tausojantį gyvenimo būdą, padėti žmonėms atrasti alternatyvą chemijai, kuri griauna sveikatą ir didesniu ar mažesniu mastu žudo visa, kas gyva. Mielai dalinuosi žiniomis ir praktiniais patarimais apie itin aukštos kokybės, Young Living kompanijos terapinės klasės eterinius aliejus. Alytuje, darnos studijoje „Sakura” ir kitose šalies mietuose organizuoju išskirtinius terapiniais kvapais praturtintus „Aroma susitikimus“. Juose laiką skiriame atradimams, kaip kvapas gali įgalinti išlikti harmonijoje šiandienos pasaulio ritme, kaip jis gali prisidėti prie kiekvieno sveikatos ir namų jaukumo, kaip gali pakeisti gyvenimo būdą. Tą bandau perduoti ir kitiems, noriu dalintis savo atradimais”, – kalba pašnekovė.
Paklausus, ar dėl savo pomėgių ji jaučiasi kitokia nei kiti, ji linksmai šypteli ir sako, kad bet kokie pomėgiai žmones išskiria iš kitų.
„Jei žmogus gyvenime neturi mėgstamos veiklos, kuri yra miela širdžiai, jis tik egzistuoja ir netgi degraduoja. Jei ir darbas yra nemėgstamas, žmogus praranda gyvenimo džiaugsmą, pozityvumą. Bet kokia mėgstama veikla užsiimantis žmogus skiriasi nuo kitų, nes yra paprasčiausiai laimingesnis.”

 

 

Laura Kryževičiūtė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *