Paskelbtas savivaldybių reitingas. Kaip sekėsi Dzūkijos savivaldybėms?

Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau septintą kartą sudarė savivaldybių reitingą – Lietuvos savivaldybių indeksą, kuris leidžia gyventojams, vietos politikams pasilyginti su kitomis panašaus dydžio savivaldybėmis, pasekti gerais pavyzdžiais, atsisakyti prastų praktikų. Sudarant Lietuvos savivaldybių indeksą vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, savivaldybės valdymas. Kokiose šio indekso pozicijose šiemet atsidūrė Dzūkijos regiono savivaldybės?

Alytaus miesto savivaldybė reitinge yra viena pozicija žemiau nei pernai – 6-ta iš tiek pat esančių didžiųjų savivaldybių. Praeitais metais turėtą penktą vietą Alytus užleido Panevėžiui, tačiau kaip ir ankstesniame indekse, geriausiai įvertintomis Dzūkijos sostinės sritimis išliko „Transportas“, „Komunalinės paslaugos“, nemažai balų gavo „Administracija“, mažiausiai taškų surinko „Investicijos ir plėtra“, „Švietimas“ bei „Turto valdymas“.

„Pakilti aukščiau Alytui trukdo investicijų trūkumas. Palyginus su kitais didžiaisiais miestais čia gerokai mažiau pritraukta vietos ir užsienio investicijų, veikė mažiausiai ūkio subjektų. Be to, miestas gana sparčiai tuštėja“, – situaciją komentuoja Lietuvos savivaldybių indekso tyrimo vadovė Aistė Čepukaitė.

Alytaus rajonas, priešingai, iš 21 mažųjų savivaldybių reitingo vietos pakilo į 18-20, kurias dalijasi kartu su Utenos bei Prienų rajonų savivaldybėmis. Geriausiai įvertintos Alytaus rajono savivaldybės sritys: „Transportas“, „Biudžetas“, „Turto valdymas“, prastesni – „Švietimo“, „Komunalinių paslaugų“ bei „Mokesčių“ sričių rezultatai.

„Palankūs mokesčiai svarbūs siekiant pritraukti investicijų, kurių Alytaus rajone daugėja. Tačiau savivaldybėje mažiau nei vidutiniškai veikia ūkio subjektų, mažiau nei vidutiniškai gyventojų išsiėmė ar prasitęsė verslo liudijimus. Pagerėjus verslo aktyvumo rodikliams, gerėtų ir socialiniai“, – teigia A. Čepukaitė.

Varėnos rajono savivaldybė 54 mažųjų savivaldybių indekse dalijasi 37-43 vietas su Akmenės, Švenčionių, Lazdijų, Kupiškio, Pagėgių ir Skuodo rajonų savivaldybėmis. Pernai Varėna buvo 47-oje vietoje. „Viena silpnesnių Varėnos vietų – ekonominis aktyvumas. Čia trūksta investicijų, ypatingai užsienio, mokyklų infrastruktūra atsieina nepigiai“, – pastebi Lietuvos savivaldybių indekso tyrimo vadovė.

Su Varėna ta pačia pozicija reitinge besidalijanti Lazdijų rajono savivaldybė šiemet patyrė bene didžiausią kritimą žemyn. Ji į 37-43 vietas nukrito iš 23. Pagrindinė tokio žymaus kritimo priežastis – prasti investiciniai, verslo aktyvumo rodikliai ir atitinkamai dėl to kritę socialiniai rodikliai.

Druskininkų kurortas Lietuvos savivaldybių reitinge su Mažeikiais dalijasi 4-5 vietą. Savivaldybė nukrito per vieną poziciją – pernai Druskininkai buvo treti, šiemet šią poziciją užleido kitam šalies kurortui – Palangai. „Savivaldybėje šiek tiek sumažėjo materialinių investicijų, tenkančių vienam gyventojui, kiekis. Be to, vidutinė verslo liudijimų kaina praeitais metais buvo gerokai didesnė už vidutinę“, – komentuoja A. Čepukaitė.

Birštono savivaldybė užima 14 vietą mažųjų savivaldybių reitinge ir tai yra vienas didžiausių šuolių į viršų – pernai Birštonas buvo 26 vietoje. Geriausiai kurortas įvertintas „Švietimo“ ir „Sveikatos ir socialinės rūpybos“ srityse, tačiau savivaldybės vidinių procesų rodikliai šiek tiek prastesni už daugelį kitų savivaldybių. „Kurorte aktyvus verslas – daugiau nei vidutiniškai žmonių čia įsigyja verslo liudijimus, daugiau veikiančių ūkio subjektų, išduotų statybos leidimų. Aktyvus ekonominis gyvenimas ir yra žmonių gerovės šaltinis“, – sako Lietuvos savivaldybių indekso tyrimo vadovė.

Prienų rajono savivaldybė pakilo į geriausiųjų mažųjų savivaldybių dvidešimtuką  surinko tiek pat balų kaip Utenos ir Alytaus rajonai, su jais dalijasi 18-20 vietas. Pernai savivaldybė buvo 34-35 vietose. Lyginant su kitomis savivaldybėmis, geriausiai Prienuose įvertintos „Transporto“, „Administracijos“ ir  „Biudžeto“ sritys. Silpnoji vieta  mažai investicijų ir pernelyg pasyvi ekonomika, tačiau tvarkymasis su finansais yra stiprioji šios savivaldybės pusė.

Parengta pagal Laisvosios rinkos instituto informaciją

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.