Įžvalgūs investuotojai turi puikią galimybę atgaivinti istorinę Merkinę

Varėnos rajono savivaldybė, siekdama verslo ir turizmo plėtrai panaudoti istorinius Merkinės miestelio objektus, ryžosi įgyvendinti ambicingą koncesijos pagrindu paremtą projektą. Pasitelkus privatų investuotoją ir rekonstravus du turtingą miestelio istoriją menančius pastatus, planuojama juose įrengti viešbučius ir kavines. Šis projektas parengtas įvertinus Merkinės istorinę reikšmę bei esamą turistų, susidomėjusių miestelio lankytinais objektais, srautą. Jis pasitarnaus ne tik Merkinės, bet ir viso Varėnos krašto turizmo plėtrai, išnaudojant miestelyje esančias vertybes, tuo pačiu sukuriant naujų darbo vietų ir pagyvinant ekonominę veiklą.

Vienoje gražiausių Dzūkijos vietų įsikūrusi bei istorine praeitimi garsi ir turtinga Merkinė šimtų tūkstančių turistų iš Lietuvos ir užsienio sulaukia ištisus metus ir yra, ko gero, lankomiausia Dzūkijos regione. Merkinėje išties yra ką pamatyti. Koks unikalus kraštovaizdis – Nemuno ir Merkio santaka bei gražiausi Dzūkijos šilai – atsiveria užkopus ant Merkinės piliakalnio ar apžvalgos bokšto! Pastarasis ne tik vienas gražiausių Lietuvoje, bet ir vienas aukščiausių, jo apžvalgos aikštelė įrengta 25 metrų aukštyje. Merkinėje turistai labai domisi ir istorine praeitimi, apie kurią galima sužinoti užsukus į čia įsikūrusį Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Merkinės lankytojų centrą ir Merkinės krašto muziejų, aplankius didžiausią Lietuvoje rezistencijos memorialą – Merkinės kryžių kalnelį. Didelio lankytojų srauto sulaukia dviračių trasos, vingiuojančios nuo Merkinės pro senuosius kaimelius ir atgal, miestelyje bei gretimuose kaimeliuose gyvenantys ir pagal senąsias technologijas kuriantys juodosios keramikos bei senųjų dzūkų amatų meistrai. Visi šie ir dar daugiau neišvardintų objektų vilioja turistus ištisus metus.

„Būdama turtinga savo kraštovaizdžiu ir istoriniais paminklais, Merkinė turi ir kitą pranašumą – yra strategiškai puikioje vietoje. Ji lengvai pasiekiama iš Vilniaus ir Kauno, šalia populiariųjų Druskininkų bei netoli Lenkijos sienos. Tikimės, kad objektuose, kuriuose kadais lankėsi ir gyveno karaliai ir kunigaikščiai, o 1387 metais karalius Jogaila čia suteikė Magdeburgo teises Vilniaus miestui, neilgai trukus galėsime ne tik atgimusiais istoriniais pastatais džiaugtis, bet ir turistus gal net karališkais LDK dvaro patiekalais nustebinti”, – optimistines prognozes apie miestelio ateitį dėsto Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta.

Varėnos rajono savivaldybės taryba jau patvirtino projekto koncesijos suteikimo konkurso ir pagrindines koncesijos sutarties sąlygas. Šiuo metu ieškoma koncesininko, kuris koncesijos sutartyje numatytomis sąlygomis ir tvarka įgis teisę vykdyti ūkinę komercinę veiklą valdant, naudojant ir prižiūrint Merkinės miestelio kultūrines vertybes: Vazos namą ir (arba) buvusios dvarvietės, o vėliau Merkinės globos namų pastatų kompleksą. Miestelio centre esančiame viename seniausių išlikusių istorinių Merkinės pastatų – Vazos name, kuris įtrauktas į kultūros vertybių registrą – siūloma įkurti viešbutį bei restoraną. Šiame istoriniame pastate mirė karalius Vladislovas Vaza, o Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikais apsistodavo didikai ir karaliai. Varėnos rajono savivaldybė koncesijos sutartimi privačiam investuotojui tam pačiam terminui ir sąlygomis išnuomos ir kitą istorinį pastatą – buvusią dvarvietę bei buvusių globos namų kompleksą, iš kurio teritorijos atsiveria Merkinės piliakalnis bei unikalus kraštovaizdis, ir kuriame per porą metų taip pat numatyta įrengti viešbutį ir restoraną ar kavinę. Pastatas neįrašytas į kultūros vertybių registrą, tačiau yra kultūros paminklo teritorijoje ir kultūros paveldo vietovės teritorijoje.

Investuotojams palikta plati veiklos laisvė. Jie čia galės teikti ne tik apgyvendinimo ir maitinimo, bet ir renginių, konferencijų organizavimo (nuomos) bei turizmo, poilsio, laisvalaikio organizavimo paslaugas.

Maksimalus projekto įgyvendinimo terminas – 25 metai. Perduodamos veiklos: projektavimas, statyba, priežiūra (eksploatavimas), apgyvendinimo paslaugos, maitinimo paslaugos, renginių, konferencijų organizavimas, kt. turizmo, poilsio, laisvalaikio organizavimo paslaugos. Koncesininkas neįgis nuosavybės teisių į perduodamą turtą, todėl pasibaigus koncesijos sutarčiai, turtas turės būti grąžintas Savivaldybei.

Pagal atliktus investicinio projekto skaičiavimus, planuojamos bendros investicijos į abu objektus yra apie 1,4 mln. eurų. Planuojamos metinės pajamos iš abiejų objektų – apie 0,6 mln. eurų.

Jeigu investuotojai sugebės įžvelgti Varėnos rajono savivaldybės siūlomo unikalaus projekto perspektyvą, investuos į didelę istorinę reikšmę turinčius Merkinės pastatus – Vazos namą bei Merkinės dvarvietę, išnaudos unikalų Merkinės istorinį kontekstą, mokės dirbti kūrybiškai ir patraukliai, projektas bus sėkmingas, o investuotojai nenusivils finansine sėkme.

Daugiau informacijos apie konkurso sąlygas ir pagrindines sutarties sąlygas galima rasti Varėnos rajono savivaldybės interneto svetainėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *