VMI pataria: gyvenamąsias patalpas nuomokite legaliai

Regiono kurortai vasaros sezono metu sulaukia gausaus skaičiaus poilsiautojų, tad natūralu, jog verslūs krašto gyventojai teikia apgyvendinimo paslaugas. Ką būtina žinoti teikiant tokias paslaugas gyventojams, įmonėms? Ar nuomojant patalpas būtinas verslo liudijimas ir ar visais atvejais gavus pajamų iš nuomos, būtina jas deklaruoti? Artėjant vasaros sezono pradžiai į gyventojams dažniausiai kylančius klausimus atsako Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė.
Plačiąja prasme kalbėdami apie apgyvendinimo paslaugų teikimą, kalbame apie kiek skirtingas paslaugas – nakvynės ir pusryčių, patalpų nuomos, kaimo turizmo paslaugas. Tad pirmiausia klausiu apie apgyvendinimo paslaugą – kaip tinkami registruoti šią veiklą, ar yra numatytas toks verslo liudijimas ?
Apgyvendinimo paslaugos yra savarankiška, už užmokestį atliekama ekonominė veikla, kuria sudaromos sąlygos tenkinti nakvynės ir higienos poreikius. Tokias paslaugas galima teikti įsigijus verslo liudijimą „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“ arba „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas“. Šių rūšių verslo liudijimai metams, veiklą vykdant tik Birštono savivaldybės teritorijoje, kainuoja 171 eurą.
O ar būtina įsigyti verslo liudijimą tik nuomojant patalpas, neteikiant papildomų paslaugų?
Nekilnojamąjį turtą nuomojant tik gyventojams, pavyzdžiui, nuomojant kambarius poilsiautojams, galima įsigyti verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“. Pasirinkus tokį būdą, reikės sumokėti fiksuoto dydžio gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM), o gautas nuomos pajamas deklaruoti iki kitų metų gegužės 1 d. Šiai verslo liudijimo rūšiai, veiklą vykdant tik Birštone, taip pat taikomas 171 euro tarifas.
Beje, verslo liudijimus patalpų nuomai įsigijusių gyventojų skaičius nuolat didėja, nes verslo liudijimai – tai yra pats paprasčiausias būdas sumokėti mokesčius, tad daugelis tuo naudojasi.
Gyventojų vykdoma nekilnojamojo turto nuomos veikla nelaikoma individualia veikla, atskirais atvejais, kai patalpos yra nuomojamos kitiems gyventojams, pakanka su nuomininku sudaryti nuomos sutartį. Tačiau, atkreipiu dėmesį, kad GPM įstatymas numato, jog gavus pajamų iš patalpų nuomos, gyventojai iki kitų metų gegužės 1 d. tokias pajamas turi deklaruoti bei sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį. Privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų šiuo atveju mokėti nereikia.
Pasitaiko atvejų, kai patalpų nuomos paslaugų prireikia ne tik gyventojams, bet ir įmonėms, įstaigoms. Kaip veiklą įforminti tokiais atvejais?
Jei gyventojas teikia patalpų nuomos paslaugą juridiniam asmeniui (įmonei, įstaigai, organizacijai), gyventojo iš juridinio asmens gautos nekilnojamojo turto nuomos pajamos yra priskiriamos A klasės pajamoms, nuo kurių apskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį privalo pajamas išmokanti įmonė. Todėl, jei gyventojas per kalendorinius metus negavo kitų privalomų deklaruoti pajamų, tai iš įmonės gautų patalpų nuomos pajamų deklaruoti neprivalo.
Nors gyventojai gali patalpas nuomoti sudarę sutartis su nuomininkais, kaip minėjote – nuomos verslo liudijimai savo populiarumo nepraranda. Kodėl?
Iš tiesų – peržvelgus skaičius, matyti, kad „Gyvenamosios paskirties patalpų nuomos“ verslo liudijimų, ypač kurortinėse vietovėse, įsigyjama daugiau. Birštono savivaldybėje verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“ 2015 m. įsigijo 23 gyventojai, 2016 – 28 gyventojai. Pirmųjų 4 šių metų mėnesių duomenimis, verslo liudijimą, suteikiantį teisę nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas, jau turi 26 gyventojai.
Kaip rodo patirtis, klientai vis tik labiau linkę pasitikėti tais paslaugos teikėjais, kurie vykdo registruotą veiklą, prireikus gali pateikti apskaitos dokumentus ir pan.
Įsigyti verslo liudijimą dabar labai paprasta, nes tai greitai ir patogiai galima padaryti internetu, net nebūtina vykti į Mokesčių inspekciją. Pakanka VMI interneto svetainėje www.vmi.lt prisijungti prie sistemos Mano VMI (https://www.vmi.lt/manovmi/), internetu užpildyti atitinkamą prašymą ir sumokėti apskaičiuotą fiksuoto dydžio pajamų mokestį bei valstybinio socialinio draudimo įmoką (kai verslo liudijimas išduodamas trumpesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui). Informacija apie įskaitytą mokesčių sumokėjimą bei verslo liudijimo numeris gyventojui pateikiami asmeninėje paskyroje.
Šia VMI paslauga dėl patogumo naudojasi vis daugiau gyventojų: 2015 m. 34 proc. visų su verslo liudijimais susijusių operacijų Lietuvoje buvo atlikta elektroniniu būdu, 2016 m. tokių operacijų jau buvo beveik 38 proc. Pirmųjų 4 šių metų mėnesių duomenys rodo, kad gyventojų naudojimosi VMI elektroninėmis paslaugomis tendencijos išlieka. Šiais metai net 43 proc. operacijų, susijusių su verslo liudijimo įsigijimu/nutraukimu/pratęsimu buvo atlikta naudojantis sistema Mano VMI.
Ar VMI kontroliuoja, kaip patalpų nuomotojai apskaito gautas pajamas?
VMI, siekdama užtikrinti pajamų apskaitymo už būsto nuomą ir mokesčių sumokėjimo kontrolę, būsto nuomos sektoriui vis dar skiria didelį dėmesį. Remiantis įvairiais informacijos šaltiniais, yra nustatomi galimai gyvenamosios ir komercinės paskirties nekilnojamojo turto nuomos pajamų nedeklaruojantys asmenys, jiems taikomos įvairaus poveikio priemonės. Gyventojams patarčiau nerizikuoti ir gavus nuomos pajamų jas tvarkingai deklaruoti.
Ar gyventojai, turintys informacijos apie nelegalią nuomos veiklą ar kitus mokestinius nusižengimus, gali pranešti apie tai Mokesčių inspekcijai?
Vis daugiau asmenų, turinčių informacijos apie galimus mokestinius pažeidimus, duomenis perduoda VMI. Kauno apskrityje 2016 m. sulaukėme beveik 1000 pranešimų, iš jų 10 buvo pateikti Birštone. Tai liudija, kad gyventojų mokestinis sąmoningumas auga.
Sąmoningus gyventojus, žinančius apie nelegalios veiklos atvejus, neapskaitytas pajamas ar kitus mokestinius pažeidimus, raginčiau pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudojant išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“ (https://www.vmi.lt/cms/mobiliosios-programeles), užpildžius anketą internetinėje svetainėje (https://www.vmi.lt/cms/stop-seseliui) arba apsilankius Kauno AVMI padaliniuose.
Visą informaciją dėl nekilnojamojo turto nuomos, apgyvendinimo paslaugų veiklos apmokestinimo galima gauti paskambinus Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 arba apsilankius VMI interneto svetainėje.

 

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *