420 metų sulaukęs Lazdijų miestas pradėjo švęsti gimtadienį

Gegužės 17-ąją Lazdijai iškilmingai pradėjo švęsti savo 420-ąjį gimtadienį. Kaip ir dera jubiliatui, jau keletą dienų prieš garbingas sukaktuves miestas dabinosi gėlėmis, puošėsi vėliavomis, siuntinėjo kvietimus svečiams, užsisakinėjo  skanėstus, planavo koncertus, kitus renginius. Miesto gimtadienis pradėtas iškilmingu Lietuvos valstybės  himno giedojimu, Lietuvos, Europos sąjungos NATO ir Lazdijų miesto vėliavų pakėlimu. Šventę pirmuoju jubiliejinės skynios raktu atrakino rajono savivaldybės meras Artūras Margelis. Po šventinių saliutų Lazdijų garbei, jis tarė sveikinimo žodį miestui ir jo gyventojams. Meras  akcentavo, jog, nors miestas jau sulaukė 420 metų, jis vis jaunėja. Tai rodo gausus būrys jaunimo, susirinkusio švęsti Lazdijų gimtadienio. Jauni žmonės – tai viltis, jos Lazdijų miestas ir rajonas dar daugelį metų gyvuos, dar ne viena karta minės gimtojo miesto gimimo dieną.

Šventės dalyvius – lazdijiečius bei miesto svečius – linksmino Lazdijų meno mokyklos, Lazdijų kultūros centro meno kolektyvai bei atlikėjai. Vyko vaikų ir jaunimo folklorinių šokių festivalis “Šokim Šokimėlį”, į kurį susirinko per šimtą jaunųjų tradicinės kultūros puoselėtojų.

Po to svečiai pakviesti ragauti šventinio torto, kurį kepė daugybės rajono maitinimo bei ugdymo įstaigų kepėjai. Jis buvo ypatingas, nes sudarytas iš 420 gabaliukų,  kurių kiekvienas – ypatingo, vis kitokio skonio. Į šiuos skonius torto kepėjos sudėjo visas savo žinias, išmonę, fantaziją ir kulinarinę patirtį. Aktyviausi jubiliejinio torto valgytojai buvo Lazdijų miesto vaikai ir jaunimas – Lazdijų ateitis…

Po gimtadienio  torto renginiai persikėlė į Lazdijų krašto muziejų – susipažinti su istoriniu dokumentu, kuris Lazdijų miestui prieš 420 metų suteikė Magdeburgo teises, o tai reiškia – šią, trijų kelių sankryžoje įsikūrusią, gyvenvietę pripažino miestu ir įpareigojo jos valdytojus laikytis tam tikros, privilegijų raštais nustatytos tvarkos. Čia svečiai Lazdijų krašto muziejaus direktorės Dainos Pledienės buvo supažindinti su Lazdijams tuo metu suteiktomis magdeburgėnimis privilegijomis ir jų išskirtinumu.

Pats svarbiausias miesto dokumentas, suteikęs Lazdijams miesto teises ir nustatęs jame tvarką, saugomas Alytaus miesto muziejuje, o vakar, Lazdijų miesto 420-ojo gimtadienio  proga buvo parvežtas į Lazdijų krašto muziejų. Iš 16 miestų, kuriems kada nors buvo suteiktos Magdeburgo  privilegijos, tik Lazdijams pavyko išsaugoti visas penkias. Ir visos jos saugomos Alytaus miesto muziejuje, kai tuo tarpu kitų miestų – Varšuvoje, Krokuvoje, Vilniuje. Pavyzdžiui, Alytus iš 5 turėtų privilegijų neturi išsaugojęs nė vienos.

Lazdijai pradėjo švęsti. 420 valandų, iki pat Pasienio fiestos, truksiantys renginiai ne tik įtrauks Lazdijų bendruomenę į šventės šurmulį, bet ir suteiks progą susipažinti išsamiau su gimtojo miesto istorija, su dalykais, dėl kurių galime džiaugtis ir didžiuotis.

 

Lazdijų rajono savivaldybės informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *